Nominacja profesorska dla Sławomira Kaczmarka

Nominacja profesorska dla Sławomira Kaczmarka

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył akt nominacyjny w dziedzinie nauk biologicznych Sławomirowi Kaczmarkowi, nauczycielowi akademickiemu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Dziekanowi Wydziału Nauk Przyrodniczych tej uczelni.

Nowo mianowani profesorowie są mistrzami, którzy będą budować nowoczesną i ambitną Polskę – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia nominacji profesorskich. Uroczystość odbyła się 22 listopada w Pałacu Prezydenckim.

Życiorys naukowy profesora Sławomira Kaczmarka

Prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek jest pracownikiem naukowym od 1984 roku. Doktoryzował się na Wydziale Rolniczym ATR (obecnie UTP) w Bydgoszczy, a habilitował na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Prof. S. Kaczmarek jest specjalistą w zakresie zoologii bezkręgowców, a szczegółowym przedmiotem jego badań jest biologia, ekologia, systematyka i zoogeografia jednej z grup pajęczaków, roztoczy. Jest naukowcem o wyjątkowej aktywności badawczej i publikacyjnej. Jego dorobek to 150 rozpraw i artykułów z czego około 30% opublikowanych za granicą. Za szczególnie ważne uznać należy Jego prace z zakresu bioindykacji i monitoringu środowiska, a opublikowane w takich renomowanych czasopismach jak: Water, Air and Soil Pollution; Journal of Soil Biology; Acarology; Applied Soil Ecology czy Annales Zoologici. Wśród prac z zakresu taksonomii na trwałe do literatury światowej weszło już Jego współautorskie opracowanie systematyki roztoczy z rodzaju Sejus pt. „Weltweitere revision der Ganggattung Sejus C.L.Koch“ Acarologie, Hirschmann Verlag, 1991. Natomiast obecnie, po opracowaniu oryginalnej metodyki badawczej, wraz ze swoimi współpracownikami, koncentruje się na badaniu biologii rozrodu i rozwoju kolejnych gatunków roztoczy glebowych z rzędu Mesostigmata. Efektem tych nowatorskich w skali światowej badań są kolejne prace przyjęte do druku w Experimental and Applied Acarology. 


Prof. S. Kaczmarek uzyskał w 1995 roku, jako jeden z pierwszych młodych polskich naukowców, prestiżowe i długoterminowe stypendium naukowe w Korei Południowej w Seoul National University, finansowane przez  Korean Sciences and Enginnering Foundation, po wygraniu międzynarodowego otwartego konkursu. Znaczące są także osiągnięcia organizacyjne prof. S. Kaczmarka. W latach 1997-1999 był kierownikiem Zakładu Ekologii w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska UKW, a od 2000 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Zoologii, którego był animatorem i organizatorem i któremu nadał obecny kierunek badań. Przez okres 3 lat był On Przewodniczącym Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej na kierunku biologia, jest kierownikiem Podyplomowych Studiów Przyroda, Biologia oraz Ochrona Środowiska, był przewodniczącym, a obecnie jest członkiem Senackiej Komisji ds. Nauki oraz Rektorskiej Komisji ds. Organizacji i Rozwoju, od 2002 do 2005 roku prodziekanem ds. Nauki na Wydziale Matematyki, Techniki i Nauk Przyrodniczych, a od 2005 roku do chwili obecnej dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych. Prof. S. Kaczmarek należy do wybitnych dydaktyków łączących umiejętnie wyniki własnych prac badawczych z nauczaniem na najwyższym poziomie kolejnych roczników studentów. Prowadzi zajęcia z wielu przedmiotów integralnie ze sobą połączonych jak: zoologia bezkręgowców, parazytologia, ewolucjonizm, zoogeografia i podstawy ekologii. Jest współautorem dwóch skryptów dla studentów kierunku biologia. Cieszy się też wśród nich wyraźną sympatią i uznaniem. Był promotorem około 150 prac licencjackich oraz 70 prac magisterskich i w dwóch przewodach doktorskich. Został powołany na funkcję recenzenta w 5 przewodach doktorskich i w 2 przewodach habilitacyjnych, w tym w jednym zagranicą. Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne uzyskał indywidualne nagrody I, II i III stopnia JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Edukacji Narodowej.


Poza pracą naukową zainteresowania prof. S. Kaczmarka związane są z poezją, podróżami i sportem. Jest On autorem tomiku poetyckiego pt.” Zanim obejmie nas świt”, który ukazał się w 2006 roku. Był uczestnikiem wyprawy naukowej na Krym w 2004 roku, do Mongolii w 2005 roku oraz organizatorem pierwszej wyprawy naukowej na Madagaskar w 2007 roku, w której uczestniczyli naukowcy z: UKW, UAM, UTP i UW. Ulubionym i uprawianym przez Profesora sportem jest klasyczny biathlon.

 


zdjęcia pochodzą ze strony www.prezydent.pl