Pokaz filmu "Jeszcze nie wieczór" i spotkanie z jego reżyserem

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza w sobotę 29 stycznia na pokaz filmu "Jeszcze nie wieczór" i spotkanie z jego reżyserem - Jackiem Bławutem. Seans rozpoczyna się o 19.30, a po projekcji będzie można porozmawiać z reżyserem na temat jego filmów i pracy.

 

Do Domu Aktora w Skolimowie przyjeżdża na rekonwalescencję gwiazdor kina i teatru Jerzy (Jan Nowicki). Przybycie niepoprawnego ekscentryka zakłóca ustabilizowane życie mieszkańców, tym bardziej, że Jerzy namawia ich do wspólnego wystawienia "Fausta" J. W. Goethego. Równocześnie flirtuje z Małgorzatą - zmysłową pracownicą ośrodka (Sonia Bohosiewicz). "Jeszcze nie wieczór" to film o miłości, przemijaniu i aktorach - ich ekscentryczności, marzeniach zagrania jeszcze jednej, może ostatniej, wielkiej roli. W obsadzie - obok Jana Nowickiego i Sonii Bohosiewicz (laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i ORŁA 2008 w kategorii "Odkrycie Roku") - pojawiają się wybitne osobowości polskiego kina i teatru, między innymi - Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Beata Tyszkiewicz, Ewa Krasnodębska, Roman Kłosowski, Wieńczysław Gliński oraz Antoni Pawlicki - jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia ("Katyń", "Z odzysku", "Drzazgi"). Film mówi o pięknie starości, opowiada o tym, że może to być cudowny okres w życiu. Reżyser żartuje, że jego marzeniem jest, aby młodzi ludzie po projekcji „Jeszcze nie wieczór” chcieli się od razu zestarzeć.

„Jeszcze nie wieczór” to historia przeszło jedenastu lat przygotowań, planowania, zmian obsadowych, scenariuszowych, niepewności i długiego oczekiwania. W 1996 roku reżyser i scenarzysta Jacek Bławut, podczas pobytu w Weimarze - rodzinnym mieście Goethego i Schillera, trafił do miejscowego Domu Starego Aktora. Tam usłyszał niezwykle piękną i urzekającą historię jednej z mieszkanek. Był to początek projektu, który wówczas został ochrzczony mianem „Lili”. Jedna z pierwszych - jak się później okazało niejedyna - wersji scenariusza została złożona w niemieckiej telewizji ZDF. Niemieccy producenci niemal od razu postanowili wprowadzić film do produkcji, jednak Bławutowi zależało na tym, aby w obrazie pojawili się też polscy aktorzy. Pomysł filmu podchwyciła również Telewizja Polska, jeden z koproducentów, która zaproponowała zrealizowanie go w kraju. Fabuła miała rozgrywać się w domu starego aktora, do którego przyjeżdżają w gościnę artyści z teatru w Weimarze, rozpoczynając przygotowania do wystawienia "Fausta". Efekt był jednak taki, że przez osiem lat na planie „Lili” nie padł ani jeden klaps. Przez ten czas to życie pisało scenariusz przedsięwzięcia. Od początku główną rolę, napisaną specjalnie dla niego, miał zagrać Leon Niemczyk, który nawet stwierdził w pewnym momencie, że nie umrze dopóki nie zagra w tym filmie. Niestety, podobnie jak Niemczyk, odeszli inni kandydaci do obsady - między innymi Irena Malkiewicz-Domańska, gwiazda lat 30, Zdzisław Mrożewski, Lidia Wysocka, Zofia Jamry oraz Renata Kossobudzka.

  • Wykłady o Albanii – Turbofolk, Wstęp  do zakochania, Prawo zwyczajowe
  • Wtorek 01.02.2011 godz. 18.00
  • Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20


We wtorek 1 lutego (godz. 18.00) Galeria Miejska bwa zapraszaa na wyjątkowe wykłady poświęcone Albanii. Tego dnia tematyka będzie bardzo urozmaicona i każdy zainteresowany tym krajem z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Urtan Muçolli opowie o Turbofolku i wraz z słuchaczami zastanowi się czy ten rodzaj muzyki to zwykły kicz, czy też ważny element kultury narodu albańskiego. Dodatkowo porówna to do tendencji muzycznych w Zachodniej Europie, w tym i w Polsce, w której mieszka już od kilkunastu lat.

 

Aleksandra Szopa zatytułowała swój wykład "Albania - wstęp do zakochania". Mowa będzie o pięknych zakątkach Shqiperiji (to oryginalna nazwa Albanii), uśmiechniętych góralach, pysznych "burkach" ze szpinakiem, wygrzewaniu się na plaży i wycieczkach w dzikie góry. Wszystko to wsparte prezentacją fotografii z "fotogenicznej" Albanii. Słowem: wrażeń bez liku. Do zakochania jeden krok...

 

Na koniec Justyna Irla opowie o albańskim prawu zwyczajowym. Jego poznanie przybliża do zrozumienia albańskiego kodu kulturowego. W swoim wystąpieniu wyjaśni nie tylko istotę i znaczenie tego prawa, ale i przedstawi jego przeszły i współczesny charakter. Teraźniejsze podejście do zwyczajów, może być kluczowe dla sytuacji w tej części Bałkanów, zwłaszcza biorąc po uwagę ostatnie dramatyczne wydarzenia w Albanii.
 

.