Nie/pełno/sprawni: Uprzedź Uprzedzenia w wirtualu i realu

Zależy Ci na przełamywaniu stereotypów, ale nie wiesz, jak i z kim się do tego zabrać? Masz pomysły, jak to robić, i chciałbyś je rozwijać z innymi? Szukasz możliwości działania bez patosu? Chcesz poznać swoich rówieśników, ale również doświadczonych działaczy lub mentorów, poszerzyć wiedzę, rozwijać swoje umiejętności oraz nabyć nowe?
Jeśli tak, złóż aplikację do projektu "NIE/PEŁNO/SPRAWNI: Uprzedź uprzedzenia w wirtualu & realu".


"Uprzedź Uprzedzenia" to pierwsza interdyscyplinarna inicjatywa w Polsce dla studentów i doktorantów, która ma na celu pokazanie związku pomiędzy prawem a stereotypowym przedstawianiem i postrzegaiem osób z niepełnosprawnościami i wpływie tej zależności na jakość ich życia i partycypację społeczną. Przedsięwzięcie ma umożliwić uczestnikom zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności pozwalających działać w innowacyjny sposób na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami oraz na rzecz zmiany wizerunku niepełnosprawności.


Celem projektu jest stworzenie możliwości wzajemnego poznania się i rozpoczęcia wspólnej działalności reprezentantów różnych środowisk oraz dyscyplin akademickich. Uczestnicy przedsięwzięcia będą współpracować z doświadczonymi ekspertami, wyróżniającymi się aktywistami i działaczami. "Uprzedź Uprzedzenia" ma łączyć ludzi w "wirtualu" i "realu" wokół wspólnej sprawy.


Projekt składa się z szeregu działań, którym przyświecać będą cztery hasła: Wiem! Komunikuję! Działam! Zaskakuję! Będą one miały miejsce zarówno w wirtualu (kurs on-line i wirtualna przestrzeń interakcji, wspólnie prowadzony blog) i realu (program w Warszawie). Wyjdziemy również poza „cztery ściany projektu”, aby podjąć temat w inny niż zazwyczaj sposób i aby trafić z nim do szerszego grona (również przypadkowych) odbiorców (flash mob). Chcąc dać wyraz wypracowanym wspólnie rozwiązaniom i postulatom porwiemy się na stworzenie manifestu Uprzedź Uprzedzenia 2011, który zaprezentujemy „wszem i wobec” z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.  


Działania:

  • WIEM! KOMUNIKUJĘ!

marzec – grudzień 2011: Kurs on-line: „Enter: Prawa osób niepełnosprawnych” oraz wspólnie prowadzony blog
Główny cel:
 - zdobycie/pogłębienie wiedzy na temat międzynarodowych standardów z dziedziny praw człowieka
skutecznie chroniących prawa osób niepełnosprawnych i przyczyniających się do ich aktywizacji społeczno-zawodowej oraz analiza polskiego ustawodawstwa w tym zakresie.

  • WIEM! KOMUNIKUJĘ! DZIAŁAM!

marzec – grudzień 2011: Program w Warszawie – trzy sesje 2-dniowe w marcu, październiku i listopadzie
Główny cel:
 - zdobycie/udoskonalenie praktycznych umiejętności dziennikarskich umożliwiających przedstawienie tzw. trudnych spraw w świeży i lekki, ale nie banalny czy płytki sposób. W ramach projektu uczestnicy będą mieli okazję stworzenia pod okiem doświadczonych specjalistów (dziennikarzy, grafików itp.) zakręconego (MEGA)zinu, za pośrednictwem którego będą próbować „rozbrajać" stereotypy dotyczące niepełnosprawności i inspirować innych do działania.

  • WIEM! KOMUNIKUJĘ! DZIAŁAM! ZASKAKUJĘ!

5 maja 2011: Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych: flash mob
3 grudnia 2011: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: prezentacja manifestu
Główny cel:
 - podejmowanie działań mających na celu zwalczanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz promowanie obywatelskiego, a nie medycznego modelu niepełnosprawności.


Udział w programie jest bezpłatny. Zapewniamy materiały szkoleniowe i wyżywienie podczas programu w Warszawie. W uzasadnionych przypadkach możliwy będzie również częściowy zwrot kosztów noclegu i podróży.
Aplikacje mogą składać studenci studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych i doktoranckich. Zainteresowani udziałem w projekcie proszeni są o przesłanie dwóch dokumentów: aktualnego CV (z klauzulą dotyczącą ochrony danych osobowych) oraz aplikacji (w załączniku), na adres: poland@humanityinaction.org


Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 lutego 2011 r.