Prof. T. Wolsza w składzie Rady IPN

Prof. T. Wolsza w składzie Rady IPN

Prof. Tadeusz Wolsza, kierownik Zakładu Dziejów Polonii i Ruchów Migracyjnych UKW, został wybrany przez Sejm do Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

Wraz z profesorem Sejm desygnował do Rady: Andrzeja Chojnowskiego, Antoniego  Dudka, Andrzeja Friszke i Andrzeja Paczkowskiego. Przedmiotem zainteresowań naukowych prof.  Wolszy, pracownika Instytutu Nauk Politycznych UKW,  jest historia polityczna Polski. Wśród publikacji Profesora z ostatnich lat znajdują się m.in.:

„Katyń to już na zawsze katy i katowani”. W „polskim Londynie” o sowieckiej zbrodni w Katyniu (1940-1956), Instytut Historii PAN, Warszawa 2008.

- Za żelazną kurtyną. Europa Środkowo-Wschodnia, Związek Sowiecki i Józef Stalin w opiniach polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii 1944/45-1953, Warszawa 2005.

- W cieniu Wronek, Jaworzna i Piechcina 1945-1956. Życie codzienne w polskich więzieniach, obozach i ośrodkach pracy więźniów, Warszawa 2003.

Rada IPN - która zastąpi dotychczasowe kolegium IPN - ma liczyć dziewięć osób. 3 marca dwóch członków Rady wybrał Senat; są to historycy Grzegorz Motyka i Bolesław Orłowski. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Bronisław Komorowski spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu latem ub.r. przez Krajową Radę Sądownictwa.

Według nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO z 2010 r., głównym zadaniem Rady będzie rozpisanie konkursu i wskazanie kandydata, spoza swego grona, na prezesa IPN po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Ma go powołać zwykłą większością głosów Sejm za zgodą Senatu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi. Zdaniem mediów, faworytami mają być szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzy Eisler i krakowskiego - Marek Lasota.

Źródło – Polska Agencja Prasowa, UKW