CSI: Bydgoszcz!

„Fizyczne podstawy kryminalistyki” to nowa specjalność na fizyce, którą Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uruchomi w nadchodzącym roku akademickim 2011/2012. Będziemy jedynym w Polsce i jednym z kilku na świecie uniwersytetów prowadzących taką specjalność.

Wiele dziedzin fizyki ma kluczowe znaczenie dla analizy sądowej. W policyjnych laboratoriach bada się np. balistykę pocisków, zderzenia pojazdów, wybuchy, ślady krwi itp. Ze względu na złożoność tych zdarzeń i związanych z nimi zjawisk konieczne jest specjalistyczne wykształcenie i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie ich analizy. Stosuje się do tego różne techniki kryminalistyczne (np. mechanoskopia, daktyloskopia, fonoskopia, traseologia czy fotografia).

Laboratoria kryminalistyczne powszechnie zatrudniają fizyków, których stosunkowo łatwo przeszkolić w kierunku potrzeb i wymagań stawianych przez te jednostki. Świadomość potrzeby kształcenia absolwentów fizyki, już ukierunkowanych na potrzeby badań kryminalistycznych, jest głównym powodem zaproponowania tej specjalności młodym ludziom. W planach mamy ścisłą współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy (w ramach funkcjonującej umowy o współpracy pomiędzy naszymi instytucjami).

„Fizyczne podstawy kryminalistyki” to specjalność łączy ze sobą program studiów fizycznych, chemicznych i informatycznych w kryminalistyce. Dołączy do dwóch innych specjalności, które oddaliśmy do dyspozycji studentom: fizyki z informatyką oraz fizycznych podstaw mikroelektroniki.
Przewidujemy uruchomienie specjalności na studiach I i II stopnia od roku akademickiego 2011/2012.