Nowe zasady udzielania urlopów naukowych

Zasady udzielania urlopu naukowego reguluje Statut UKW w § 97. Uchwała Senatu Nr 63/2016/2017 z dnia 20 kwietnia 2017 r. w sprawie zmiany Statutu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wprowadza nowe zapisy.

 

W § 97 ustępy 2-6 otrzymują brzmienie:

2. Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora, nie częściej niż raz na 7 lat zatrudnienia w Uniwersytecie płatnego urlopu naukowego, o którym mowa w art. 134 ust. 1 Ustawy, w wymiarze nieprzekraczającym roku w celu przeprowadzenia badań poza Uniwersytetem.

3.Urlop naukowy może być przyznany pracownikowi naukowo-dydaktycznemu wówczas, gdy prowadzenie badań poza uczelnią uniemożliwia prowadzenie działalności dydaktycznej w Uniwersytecie.

4.O urlop może się ubiegać osoba zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy na pełnym etacie.

5.Urlop naukowy może być przyznany osobie, której okres zatrudnienia (wynikający z umowy o pracę) nie kończy się wcześniej niż 12 miesięcy od chwili zakończenia korzystania z planowanego urlopu naukowego.

6.Urlop naukowy udzielany jest nie częściej niż raz na siedem lat zatrudnienia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, przy czym pierwszy urlop może być przyznany nie wcześniej niż po czterech latach zatrudnienia w Uniwersytecie. Do tego okresu nie wlicza się okresu zatrudnienia na etacie naukowym lub na etacie dydaktycznym.

 

24.Po ust. 6 dodaje się ustępy 6a – 6i w brzmieniu:

6a.Urlop naukowy może być przyznany na jeden lub dwa semestry. Urlop rozpoczyna się z początkiem semestru.

6b.Urlop naukowy może być podzielony na dwie części, na okresy nie krótsze niż jeden semestr. Obie części urlopu należy wykorzystać w ciągu dwóch następujących po sobie lat akademickich. Okres, o którym mowa w ust. 5, liczy się od dnia zakończenia ostatniej części urlopu.

6c.Urlop naukowy przyznawany jest tak, by umożliwić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przysługującego w danym roku kalendarzowym.

6d.Do wniosku o urlop, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel akademicki dołącza harmonogram badań planowanych w trakcie trwania urlopu oraz arkusz oceny pracownika dokonanej nie wcześniej niż rok przed datą złożenia wniosku. Wniosek o urlop musi być zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego, dyrektora instytutu lub kierownika katedry wydziałowej, oraz zaakceptowany przez dziekana i radę wydziału.

6e.Termin składania kompletnych wniosków upływa z dniem 30 czerwca, w przypadku gdy urlop ma się rozpocząć od semestru zimowego, lub z dniem 30 listopada w przypadku gdy urlop ma się rozpocząć od semestru letniego.

6f.Łączna liczba semestrów wszystkich urlopów naukowych udzielanych w danym roku akademickim w ramach wydziału nie może być większa niż N/25 (po zaokrągleniu do wartości całkowitych), gdzie N oznacza liczbę nauczycieli akademickich (w przeliczeniu na pełne etaty) zatrudnionych na danym wydziale na stanowisku naukowo-dydaktycznym.

6g.Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu przedkłada rektorowi plan wykorzystania urlopów naukowych w kolejnym roku akademickim do dnia 30 czerwca.

6h.Odstępstwa od terminów lub okresów określonych w ust. 5, 6, 6a, 6b i 6e mogą być zaakceptowane w uzasadnionych przypadkach podyktowanych wymogami instytucji zewnętrznych, w których będą prowadzone badania naukowe podczas urlopu naukowego, lub instytucji pośredniczących w organizacji badań albo w przypadku uzyskania stypendium naukowego z instytucji zewnętrznej.

6i.W terminie jednego miesiąca od zakończenia urlopu, o którym mowa w ust. 1, osoba korzystająca z urlopu składa pisemne sprawozdanie z efektów naukowych osiągniętych podczas urlopu naukowego zaopiniowane przez dziekana wydziału.

 

25.W § 97 ust. 7 i ust. 8 otrzymują brzmienie:

7.Nauczyciel akademicki przygotowujący rozprawę doktorską może otrzymać płatny urlop naukowy w wymiarze nieprzekraczającym trzech miesięcy.

8.Wniosek o urlop, o którym mowa w ust. 1, musi być zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego, dyrektora instytutu lub kierownika katedry wydziałowej, oraz zaakceptowany przez dziekana i radę wydziału. Do wniosku należy dołączyć opinię promotora o stanie zaawansowania pracy uzasadniającym otrzymanie urlopu oraz zaświadczenie o otwarciu przewodu doktorskiego.