Nowe konkursy: OPUS 23, PRELUDIUM 21, POLONEZ BIS 2

OPUS 23 to najnowsza odsłona konkursu cieszącego się bardzo dużą popularnością wśród badaczy na różnych etapach kariery naukowej. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić każdy wnioskodawca, jest opublikowanie lub przyjęcie do druku co najmniej jednej pracy; bądź też wykazanie się przynajmniej jednym dokonaniem artystycznym. Spektrum możliwości udziału w tym przedsięwzięciu jest bardzo duże, gdyż członkami zespołu badawczego mogą zostać  m.in. badacze na stanowiskach senior researcher, doktoranci i studenci oraz osoby na stanowiskach typu post-doc.

Co więcej, projekty mogą być realizowane z udziałem partnerów zagranicznych, choć nie jest to koniecznością. Konkurs umożliwia finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania, a także realizowanie badań z użyciem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Okres realizacji planowanego projektu badawczego to 12, 24, 36 albo 48 miesięcy. W 23 edycji konkursu OPUS na finansowanie zwycięskich propozycji przeznaczono łącznie aż 400 mln PLN.

Z kolei konkurs PRELUDIUM 21 przeznaczony jest dla młodych naukowców jeszcze bez stopnia doktora. W ramach tej propozycji początkujący badacze zyskują możliwość zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania, a także realizowania badań z użyciem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych - jednak ich koszt nie może przekroczyć 30% wartości projektu. Czas trwania konkursu PRELUDIUM może wynosić 12, 24 lub 36 miesięcy. Całkowity budżet przeznaczony na finasowanie zwycięskich propozycji w bieżącej edycji to 30 mln PLN

Inna ciekawa propozycja to konkurs POLONEZ BIS 2. Jest on współfinansowany przez Komisję Europejską i NCN w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND i przeznaczony dla naukowców z zagranicy zainteresowanych rozwojem swoich karier w polskich instytucjach badawczych. O ten grant mogą starać się badacze z różnych krajów, bez względu na narodowość, temat czy reprezentowaną dyscyplinę naukową. W trzech naborach POLONEZ BIS zostanie zrekrutowanych 120 osób, które mają doktorat lub co najmniej czteroletnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze i w ciągu trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu przynajmniej dwa lata mieszkały i pracowały poza Polską. Laureaci konkursu zostaną zatrudnieni przez polskie instytucje na dwa lata na podstawie umowy o pracę. Będą prowadzili tu badania podstawowe i odbędą krótkie staże międzysektorowe.

Do udziału w konkursie zaprasza się również naukowców, którzy z powodu zagrożenia życia lub braku możliwości prowadzenia kariery naukowej zostali zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju. Budżet programu POLONEZ BIS 2 wynosi 55 mln PLN.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami - które znajdą Państwo na stronie www.ncn.gov.pl - na temat wybranego konkursu, a następnie do składania wniosków projektowych. Pracownicy Działu Nauki służą pomocą we wszelkich kwestiach administracyjno-formalnych związanych z procesem przygotowywania wniosków.