Głosy Senatu UKW, 25 września 2013 r.

Na wstępie JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.

Prof. Janusz Ostoja-Zagórski wręczył nauczycielom akademickim dyplomy nagród indywidualnych i zespołowych  I°  Rektora UKW za działalność naukową, dydaktyczną  i organizacyjną w roku akademickim 2012/2013.

Następnie po przedstawieniu kandydatur do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Senat UKW poparł kandydatury Jolanty Ewy Kuligowskiej-Roszak oraz Mec. Jana Krzysztofa Montowskiego do rady nadzorczej spółki radiofonii regionalnej Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A.

W kolejnej części obrad dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw. Prorektor ds. Finansów i Rozwoju poinformował, że zgodnie ze zobowiązaniem z ostatniego posiedzenia Senatu przygotował plan zmniejszenia deficytu budżetowego Uczelni. Po omówieniu założeń planu oszczędnościowego i obszernej dyskusji, w której stanowisko popierające działania zmierzające do ograniczenia deficytu budżetowego uczelni zajął prof. Z. Grande Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów Senat przyjął stosowną uchwałę.  W jej treści znalazły się m.in. następujące zapisy dotyczące określenia od roku akademickiego 2013/2014 nowych stawek za obowiązkowe godziny ponadwymiarowe nauczycieli akademickich, wprowadzenia od roku akademickiego 2013/2014 umów cywilnoprawnych jako podstawowej formy rozliczania wynagrodzeń z tytułu prowadzenia zajęć, wprowadzenia od 2014 r.  nowego podziału przychodów z tytułu opłat za studia komercyjne. W dyskusji członkowie Senatu podkreślali konieczność przeprowadzenia audytu infrastruktury UKW oraz podjęcia działań w kierunku samodzielności organizacyjnej i finansowej Wydziałów. Na podjecie decyzji o wprowadzeniu planu oszczędnościowego mają także wpływ wyniki rekrutacji kandydatów na studia w roku akademickim 2013/2014, które zaprezentował dr hab. Roman Leppert , prof. nadzw. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia.

Z kolei przyjęto uchwały dotyczące wdrożenia wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie dokumentacji programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego oraz w zakresie wykonywania podstawowych zadań uczelni,  pobierania opłat  oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne.

Jak co roku w celu wyróżnienia najlepszych studentów i absolwentów powołano Uczelnianą Komisję ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów.

Kolejny blok podejmowanych spraw dotyczył ujednolicenia uchwał dotyczących określenia efektów kształcenia dla kierunków studiów o ogólnoakademickim profilu kształcenia oraz o praktycznym profilu kształcenia.

Następnie dr hab. Roman Leppert po omówieniu wniosków Rad Wydziałów w sprawach dydaktycznych zaproponował przyjęcie uchwał dotyczących zniesienia specjalności, określenia nazw nowych specjalności, uruchomienia i zniesienia niektórych edycji studiów podyplomowych.

W kolejnej części obrad omówiono zmiany do Statutu UKW, które zaprezentował dr hab. Kazimierz Fabisiak, prof. nadzw. Przewodniczący Senackiej Komisji Prawno-Statutowej oraz Mec. Rafał Świstun Radca Prawny UKW.

Po bogatej dyskusji przyjęto zmiany dotyczące możliwości utworzenia centów naukowych, uregulowano przepisy czynnego i biernego prawa wyborczego w kontekście ukończenia 65 roku życia oraz wprowadzono przepisy przejściowe regulujące zatrudnienie osób na stanowisku adiunkta zatrudnionych przed 30 września 2013 roku.

Następnie prof. Sławomir Kaczmarek Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą przedstawił zmiany do Regulaminu działalności wydawniczej.

Senat upoważnił Rektora do podpisania porozumienia o współpracy naukowo-technicznej między Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, a także wyraził pozytywną opinię w sprawie realizacji przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego usług badawczych w ramach projektu pod nazwą „Program wsparcie w ramach dużego bonu – edycja 2013” realizowanego przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Po omówieniu spraw bieżących posiedzenie zakończono.