Głosy Senatu UKW, 29 października 2013 r.

Głosy Senatu UKW z dnia 29 października 2013 roku.

JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia.

Po przyjęciu protokołu z posiedzenia Senatu z dnia 25 września 2013 r. przystąpiono do realizacji porządku posiedzenia.

Na wstępie Senat pozytywnie zaopiniował kandydaturę dr. Lecha Jaworskiego do rady nadzorczej spółki radiofonii regionalnej Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A.

Z kolei głos zabrał Sławomir Wiśniewski, Prezes Spółki W&BS Doradztwo Personalne, która przeprowadziła audyt organizacyjny w działach administracyjnych UKW. Po przedstawieniu części ogólnej raportu, która odnosiła się do analizy struktury administracyjnej Uniwersytetu, realizacji systemu motywacyjnego i ocen pracowniczych, zarządzania zasobami ludzkimi, sposobu realizacji obowiązków służbowych, wywiązała się dyskusja. W swych wypowiedziach członkowie Senatu dostrzegli potrzebę zmian w sposobie funkcjonowania administracji UKW i podjęcia działań naprawczych.

Głos zabrał dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, który omówił nowe zasady gospodarki finansowej UKW, które polegałyby na usamodzielnieniu się finansowym wydziałów. Takie rozwiązanie spowodowałoby zwiększenie decyzyjności i racjonalizację gospodarowania środkami i mieniem uczelni, ponieważ decyzje finansowe byłyby po stronie większej liczby decydentów. Należałoby rozważyć sposób podziału, udział procentowy środków, rozliczenie wydatków i  kosztów wynagrodzeń oraz koszty eksploatacji sal oraz korzystania z usług jednostek międzywydziałowych. W celu opracowania nowych zasad powołano Rektorską Komisję w składzie: Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, Kanclerz, Kwestor i Dziekani Wydziałów. Opracowywanie zasad będzie odbywało się na podstawie danych  pozyskanych z jednostek Uczelni. Szczegółowe dane  zostaną przeanalizowane przez Komisję w pierwszej połowie 2014 r. Planuje się, że od stycznia 2015 r. będzie obowiązywała samodzielność finansowa podstawowych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu.

Następnie głos zabrał dr hab. Roman Leppert, prof. nadzw. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który zaprezentował sprawozdanie z funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia UKW w roku akademickim 2012/2013, zwracając uwagę na wydane akty prawne, działalność Uczelnianego Zespołu Zapewniania Jakości Kształcenia i monitorowanie karier absolwentów.

Z kolei Prof. Leppert oraz dr Monika Opioła-Cegiełka, pełniąca obowiązki sekretarza Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej dokonali podsumowania rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w roku akademickim 2013/2014. Bardzo dużym problemem jest zmniejszająca się liczba kandydatów na studia niestacjonarne.

W dalszej części posiedzenia Senat przyjął wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii w sprawie uruchomienia od roku akademickiego 2013/2014 3-semestralnych Studiów Podyplomowych Psychologia Sądowa i Mediacje.

Prof. Leppert poprosił jeszcze o uwagę, informując Senatorów, że składa rezygnację z pełnienia funkcji Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia. Zapowiedział, że powody swej decyzji wyjaśni w piśmie skierowanym do JM Rektora.

Po tej informacji powrócono do realizacji dalszej części porządku obrad, w której przyjęto korektę planu-rzeczowo finansowego Uczelni na rok 2013.

Następnie przyjęto szereg uchwał w sprawie zaopiniowania umów o współpracy pomiędzy UKW a innymi podmiotami. I tak w pierwszej kolejności Senat pozytywnie zaopiniował umowę konsorcyjną pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy sp. z o.o. , przedsiębiorstwem B&B Stal oraz "BOHAMET" S.A.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Sławomir Kaczmarek przystąpił do omówienia uchwały dotyczącej utworzenia konsorcjum pod nazwą „Konsorcjum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia (EnFoodLife)” do Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Przedmiotem umowy jest powołanie konsorcjum składającego się z 17. podmiotów oraz złożenie wspólnej propozycji projektu inwestycyjnego w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej  w procesie aktualizacji Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB) oraz wspólnej realizacji ww. projektu po jego zamieszczeniu na liście aktualizacyjnej zatwierdzonej przez Ministerstwo Nauki  i Szkolnictwa Wyższego.

W dalszej kolejności Senat wyraził zgodę na zawarcie umów o współpracy pomiędzy UKW a następującymi uczelniami zagranicznymi: Narodowym Uniwersytetem Gospodarki Wodnej i Wykorzystania Zasobów Naturalnych w Równym (Ukraina); Akademią Kultury Fizycznej w Charkowie (Ukraina); Narodowym Uniwersytetem Kultury Fizycznej we Lwowie (Ukraina); Narodowym Uniwersytetem Wychowania Fizycznego i Sportu w Kijowie (Ukraina); Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja); Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu (Czechy); Uniwersytetem w Debreczynie (Węgry); Uniwersytetem Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja); Uniwersytetem De Sao Caetono Do Sul (USCS) (Brazylia).

Po omówieniu spraw bieżących JM Rektor zakończył posiedzenie Senatu.