Głosy Senatu UKW, 26 listopada 2013 r.
Rektor powitał zebranych i otworzył posiedzenie Senatu. Po uzupełnieniu porządku obrad przystąpiono do jego realizacji.
JM Rektor wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego.
Następnie przyjęto uchwały dotyczące uzupełnienia składów komisji senackich, dyscyplinarnych i odwoławczych komisji dyscyplinarnych, a także uzupełnienia składu Uczelnianej Komisji Wyborczej.
Z kolei przegłosowano uchwałę dotyczącą zmiany uchwały Senatu Nr 153/2012/2013 w sprawie zasad pobierania opłat oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne. Wprowadzona zmiana dotyczy studentów studiów stacjonarnych, którzy powtarzają określone zajęcia i z tego tytułu zobowiązani są ponosić opłaty. Jeżeli studenci są w trudnej sytuacji finansowej, mogą zwrócić się z prośbą o umorzenie części opłat.
W dalszej części posiedzenia prof. S. Kaczmarek Prorektor ds. Nauki Współpracy z Zagranicą wraz Agatą Pluskotą, Kierownikiem Biura Upowszechniania Nauki omówili aktualny stan prac nad wdrożeniem komercjalizacji badań na UKW. W dyskusji członkowie Senatu podkreślali konieczność szybkiego opracowania Regulaminu ochrony, nabywania i korzystania z własności intelektualnej.
Kierownik A. Pluskota poinformowała, że opracowywany jest projekt Regulaminu określającego zasady zgłaszania, realizacji i rozliczania usług zleconych w ramach prac badawczych oraz Regulamin zwiększonych wynagrodzeń dla osób realizujących granty ze środków zewnętrznych. Odbywają się spotkania prezentujące ofertę usług badawczo-rozwojowych UKW dla środowiska zewnętrznego, a także została odnowiona współpraca z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym. Zrealizowano 6 bonów na innowacje ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Aktualnie prowadzone są prace nad Kontraktem Terytorialnym w zakresie części H.3. Zintegrowany Kujawsko-Pomorski Obszar Badawczy.
Następnie Senat wyraził pozytywną opinię w sprawie zawarcia porozumienia z Collegium Medicum UMK dotyczącego utworzenia dydaktyczno-badawczej jednostki międzyuczelnianej pod nazwą Centrum Komunikacji Klinicznej. Podstawowym celem ww. jednostki jest prowadzenie działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej w zakresie komunikacji klinicznej, w szczególności nauczanie oraz budowa i rozwijanie programów nauczania, prowadzenie badań w obszarze opieki zdrowotnej, komunikacji klinicznej dla studentów kierunków uprawniających do pracy w zakładach opieki zdrowotnej.
Kolejne Uchwały dotyczyły uruchomienia Studiów Podyplomowych Asystent Rodziny oraz Studiów Podyplomowych Neurologopedii z Komunikacją Wspomagającą.
Głos zabrał Rektor prof. J. Ostoja-Zagórski informując, że w nawiązaniu do dyskusji z poprzedniego posiedzenia Senatu dotyczącej audytu organizacyjnego jednostek administracji planowane jest powołanie komisji rektorskiej, która po zapoznaniu się z audytem opracowałaby tzw. mapę drogową określającą, które punkty z rekomendacji audytu zostaną wdrożone oraz w jakim terminie i kto będzie odpowiedzialny za ich realizację. W wyniku dyskusji członkowie Senatu zdecydowali, że w pierwszej kolejności zostanie udostępniona członkom Senatu część ogólna dokumentu sporządzonego na podstawie audytu organizacyjnego i kompetencyjnego przeprowadzonego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Część ogólna ww. dokumentu dotyczy ogólnych wniosków i rekomendacji odnoszących się do funkcjonowania administracji Uniwersytetu.
Następnie Rektor złożył informację na temat przeprowadzenia oceny funkcjonowania administracji, w tym Kanclerza i Kwestora UKW. W wyniku dyskusji Senat dokonał zmiany Uchwały Nr 78/2007/2008 r. z dnia 27 maja 2008 r. w części dotyczącej ustalania trybu oceny Kanclerza przez Rektorską Komisję ds. Organizacji i Rozwoju. W miejsce ww. Komisji Senat powołał doraźną Senacką Komisję ds. Oceny Funkcjonowania Administracji i Kanclerza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w następującym składzie: prorektorzy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz kierownicy podstawowych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu. Nowo powołana Komisja opracuje też nowe kryteria oceny – jednak tegoroczna ocena administracji zostanie dokonana jeszcze w oparciu o kryteria określone w uchwale z dnia 27 maja 2008 r.
W kolejnej części posiedzenia wyrażono pozytywną opinię w sprawia zawarcia umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Politechniką Wrocławską. Przedmiotem umowy jest współpraca pomiędzy stronami w zakresie zgłoszenia wspólnego wynalazku pn. „Bezkontaktowa kontrola jakości płyt w ruchu z zastosowaniem ultradźwiękowych fal Lamba (Non-contact quality control of moving plates using ultrasonic Lamb waves)” w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej celem uzyskania patentu.
Po omówieniu spraw bieżących obrady zakończono.