Głosy Senatu UKW, 18 grudnia 2013 r.
JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych i przedstawił porządek obrad, który został przyjęty. Rektor wręczył gratulacje prof. Małgorzacie Święcickiej z okazji uzyskania tytułu naukowego profesora oraz dr hab. Annie Bączkowskiej z okazji wyboru na członka Senatu.
Następnie głos zabrał dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia. Prof. M. Zawodniak przedstawił kandydaturę dr hab. Anny Bączkowskiej na Przewodniczącą Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia. Po przeprowadzonym głosowaniu dr hab. A. Bączkowska powołana została na Przewodniczącą Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia.
Z kolei przyjęto zmiany do Regulaminu Działalności Wydawniczej UKW, które omówił prof. Sławomir Kaczmarek Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Następnie Senat UKW dokonał zmiany w Uchwale dotyczącej zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania oraz zasad ustalania godzin obliczeniowych w roku akademickim 2013/2014.
Prof. M. Zawodniak zaprezentował szereg wniosków Rad Wydziałów w sprawie utworzenia specjalności, i tak przyjęto uchwały w sprawie utworzenia specjalności: „odnowa biologiczna” na kierunku wychowanie fizyczne; „kreatywna kultura komiksu”, „filmowo-teatralna”, „moda w kulturze” na kierunku studiów kulturoznawstwo, powstały specjalność „liter netowa” oraz „nauczanie języka polskiego jako obcego (glotodydaktyka)”, „komunikacja społeczna” na kierunku filologia polska, natomiast na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna specjalność „nowe media”. Następnie zniesiono specjalności „kultura PRL” oraz „kultura a technika”. Na zakończenie bloku spraw dydaktycznych podjęto Uchwały w sprawie zniesienia Studiów Podyplomowych Edukacji dla Bezpieczeństwa, Studiów Podyplomowych Nauczania Techniki i Informatyki oraz zniesienia Studiów Podyplomowych Wychowania Muzycznego wg Edwina E. Gordona, natomiast podjęto decyzję o utworzeniu Studiów Podyplomowych Pedagogika Lecznicza z Metodami Terapii.
Prof. Piotr Malinowski Prorektor ds. Finansów i Rozwoju przedstawił założenia prowizorium budżetowego na 2014 r. Prowizorium budżetowe oparto na następujących założeniach, że wysokość dotacji z budżetu państwa będzie wynosiła 98% dotacji z roku 2013, ale także że nastąpi znaczny spadek liczby studentów niestacjonarnych. Następnie omówiono plan wydatkowania środków na niezbędne prace remontowe. Deficyt budżetowy założono w wysokości ok. 10 mln zł. Należy koniecznie podjąć działania zmierzające do zmniejszenia założonego deficytu budżetowego.
Prof. P. Malinowski omówił założenia planu oszczędnościowego.
W dyskusji podkreślono, że należałoby dokonać przeglądu kadry naukowo-dydaktycznej tak, aby w grupie pracowników samodzielnych zatrudnione były tylko takie osoby, które świadczą uprawnienia i są niezbędni do minimum kadrowego. Prof. P. Malinowski zwrócił się do Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, aby dokonać analizy problemu niedopensowania nauczycieli akademickich.
Konieczne jest dokonanie przeglądu infrastruktury Uczelni, skoncentrowania jednostek i sprzedaż niektórych budynków. To pozwoliłoby w znaczny sposób zasilić budżet uczelni.
Prof. Piotr Malinowski zauważył, że planowane usamodzielnienie się wydziałów spowoduje racjonalizacje zatrudnienia i oszczędności.
Członkowie Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów oraz członkowie Senatu podkreślali konieczność jak najszybszego wprowadzenia działań naprawczych: zmniejszenie liczby godzin ponadwymiarowych, kontrola rzeczywistej liczby studentów w grupach, racjonalizacja zatrudnienia, a także rozważenia możliwości pozyskiwania środków w ramach projektów, grantów i powoływanych centrów naukowo-usługowych.
Po dyskusji Senat przyjął prowizorium budżetowe Uczelni na 2014 rok.
W kolejnej części posiedzenia odbyła się dyskusja dotycząca udostępnionej członkom Senatu części ogólnej Raportu z Audytu Organizacyjnego w działach administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. We wnioskach członkowie Senatu zauważyli, że należy wprowadzać wyniki audytu zgodnie z programem oszczędnościowym i dokonać optymalizacji zatrudnienia, zatrudnianie kierowników działów powinno odbywać się na podstawie konkursów, powinny być też wprowadzone zasady i arkusz oceniania pracowników.
Następnie dokonano oceny funkcjonowania administracji, w tym Kanclerza i Kwestora.
Prof. Z. Grande, Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów, przedstawił ocenę Komisji odnośnie pracy Kwestora.
Członkowie Komisji, biorąc pod uwagę określone stosowną Uchwałą Senatu kryteria oraz zapisy regulaminu organizacyjnego określające kompetencje Kwestora, jak również mając na uwadze stosowanie ustawy o rachunkowości, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz z ustawy o dyscyplinie finansów publicznych, jednomyślnie, pozytywnie ocenili działalność mgr Arletty Szyińskiej – Kwestora UKW.
Po dyskusji w sprawie sposobu dokonania oceny funkcjonowania administracji i Kanclerza, ustalono, że ocena zostanie dokonana wg propozycji Senackiej Komisji w sprawie funkcjonowania administracji i Kanclerza UKW. Po przedstawieniu opinii ww. Komisji przez jej Przewodniczącego prof. P. Malinowskiego i dyskusji przystąpiono do głosowania, w wyniku którego przyjęto następującą uchwałę:
Na podstawie § 118 ust. 3 Statutu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na posiedzeniu w dniu 18 grudnia 2013 r., w związku ze sprawozdaniem Senackiej Komisji ds. Oceny Funkcjonowania Administracji i Kanclerza oraz oceną Kwestora dokonaną przez Senacką Komisję ds. Budżetu i Finansów:
w głosowaniu jawnym pozytywnie ocenił funkcjonowanie administracji,
w głosowaniu tajnym pozytywnie ocenił funkcjonowanie Kwestora,
w głosowaniu tajnym negatywnie ocenił funkcjonowanie Kanclerza.
Po omówieniu spraw bieżących, JM Rektor zaprosił do wysłuchania Koncertu Kolęd i wzięcia udziału w spotkaniu opłatkowym w dniu 19.12.2013 r.