Głosy Senatu UKW, 24 czerwca 2014 r.
Informacja z posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
z dnia 24 czerwca 2014 r.
JM Rektor, prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych gości i otworzył posiedzenie Senatu.
Następnie złożył gratulacje prof. Zygmuntowi Babińskiemu, który na Międzynarodowych Targach i Konferencji Waterways Expo 2014 otrzymał nagrodę w kategorii osobowość roku w gospodarce wodnej.
W dalszej kolejności posiedzenia głos zabrał mgr Piotr Kwiatkowski, Kierownik Działu Promocji i Biura Prasowego, który omówił wyniki rankingów szkół wyższych opublikowanych w dzienniku Rzeczpospolita oraz w tygodniku Wprost. Ponadto jej punktem odniesienia jest pozycja w rankingach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP) jako uczelni funkcjonującej w tym samym otoczeniu mikroekonomicznym. W sprawozdaniu przedstawiony został ponadto ranking tygodnika Polityka, dotyczący indeksu (współczynnika) Hirscha.
Rzecznik Prasowy poinformował, iż wyniki rankingów nie są do końca zadowalające. Dodał jednak, iż wiele uczelni podważa metodologię stosowaną przy tworzeniu tego rodzaju rankingów czy klasyfikacji, gdyż jest ona w większości przypadków uznaniowa oraz względna. Przypomniał, iż UKW zorganizowało ponadto konferencję prasową, w czasie której wyniki rankingów zostały szczegółowo omówione, a także podjęto próbę podważania przyjętej metodologii. Działanie te przyniosły zamierzony skutek, gdyż medialna krytyka nie była duża. Mgr P. Kwiatkowski przedstawił miejsce naszej Uczelni w poszczególnych latach w rankingu Perspektyw i dziennika Gazeta Prawna, tj. w 2009 roku – 63, w 2010 – 66, w 2011 – 69, w 2012 – 61, w 2013 – 60 a w 2014 – 66. Dodał również, iż przyjęte przy tworzeniu rankingu kryteria spowodowały, iż mimo wielu podjętych prac i starań w danym roku, Uczelnia została sklasyfikowana na niższej pozycji. Przykładem jest kategoria uprawnień do nadawania tytułów, w której mimo żadnych zmian, straciliśmy liczbę punktów.
W dyskusji podkreślono, że metodologia rankingów prawdopodobnie nie jest niewłaściwa i nie odzwierciedla rzeczywistości, jednak dopóki tego typu rankingi będą opracowywane i publikowane, dopóty będą również komentowane w prasie. Trzeba o tym pamiętać i mieć to na uwadze.
Następnie Senat przyjął uchwałę dotyczącą zmiany składu Senackiej Komisji ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Z funkcji członka Komisji odwołano prof. dr. hab. Zygmunta Babińskiego (WKFZiT). Do składu Komisji powołano dr. hab. Walerego Żukowa, prof. nadzw. (WKFZiT).
Następnie rozpoczęto omawiać kolejny punkt z porządku posiedzenia, dotyczący planu rzeczowo-finansowego Uczelni na 2014 rok.
Głos zabrał prof. Zbigniew Grande, Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów informując, że członkowie komisji po dyskusji zatwierdzili plan rzeczowo-finansowy UKW na 2014 rok. Jednocześnie w imieniu jej członków, wyraził potrzebę podjęcia dalszych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej Uniwersytetu, w szczególności poprzez racjonalną politykę kadrową i ograniczanie wydatków.
Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. P. Malinowski omówił plan rzeczowo-finansowy na 2014 rok
i poinformował, iż w przyjętym w grudniu 2013 roku prowizorium budżetowym, saldo wynosiło 10,400 mln zł. Była to bardzo niepokojąco wysoka kwota, co skutkowało podjęciem działań zmierzających do jego obniżenia. Nie były to jednak tak radykalne i ostateczne środki, jakie są stosowane przez część polskich uniwersytetów, znajdujących się w podobnej, ciężkiej sytuacji finansowej. Wśród podjętych działań należy wymienić: inny sposób rozliczania przepracowanych przez nauczycieli akademickich godzin ponadwymiarowych oraz zmniejszenie stawek za te godziny. Należy ponadto dodać, iż UKW otrzymał większą dotację, niż ta wynikająca z prowizorium budżetowego, co również wpłynęło na zmniejszenie się deficytu. Prof. P. Malinowski nadmienił także, że innym działaniem poprawiającym sytuację finansową Uczelni było zawieszenie nagród rektorskich dla nauczycieli akademickich. Całość opisanych działań pozwoliła zmniejszyć deficyt w planie rzeczowo-finansowym blisko o połowę. W 2014 roku oraz w latach kolejnych konieczne jest kontynuowanie podjętych działań oszczędnościowych. W przeciwnym wypadku Uczelnia będzie zobowiązana do przyjęcia planu naprawczego. Konieczność taka wynika z przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Prof. P. Malinowski przypomniał, iż spośród 19 uniwersytetów w Polsce, 7 w prowizorium budżetowym wykazało saldo ujemne. Do tej liczby należy doliczyć jeszcze ponadto 3 uniwersytety, które mają dodatnie salda, co jednak wynika tylko i wyłącznie z faktu sprzedaży nieruchomości.
W toku dyskusji nad budżetem poruszano kwestie możliwości zwiększenia przychodów (produkcji, wynajmu i sprzedaży nieruchomości, pozyskania kredytu, czerpania z potencjału fundacji dla UKW, pozyskiwanie), ograniczenia kosztów z tytułu wynagrodzeń, analizy siatek godzin, uatrakcyjnienia ofert edukacyjnej. (np. uruchomienie kierunku studiów dla osób po 40 roku życia).
JM Rektor dodał ponadto, iż nie możemy likwidować określonych kierunków studiów, które mają charakter typowo uniwersytecki. Dotyczy to m.in. kierunku filozofia i fizyka. W przeciwnym razie nasza Uczelnia straci status pełnoprofilowego uniwersytetu.
Po dyskusji podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu na rok 2014.
W dalszej części posiedzenia Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił projekty uchwał dotyczące określenia wysokości pensum dla Rektora oraz Prorektorów Uczelni w roku akademickim 2014/2015. Senat przyjął uchwałę zwalniającą Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2014/2015.
Senat przyjął również uchwałę ustalającą wymiar zajęć dydaktycznych wyrażonych w obowiązujących godzinach obliczeniowych dla Prorektorów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w roku akademickim 2014/2015 w wysokości 60 godzin.
W wyniku głosowań przyjęto uchwały dotyczące określenia efektów kształcenia dla kierunku studiów zarządzanie przyrodą, utworzenia kierunku ekonomia i efektów kształcenia na kierunku studiów ekonomia, utworzenia na kierunku studiów turystyka krajoznawcza i kulturowa specjalności przewodnictwo turystyczne i pilotaż wycieczek, a tym samym zniesiono na tym kierunku specjalność turystyka kulturowa.
W dalszej części posiedzenia Prof. M. Zawodniak przedstawił projekt uchwały dotyczący wyrażenia opinii w sprawie rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów i przekroczenie limitu punktów ECTS. Dodał również, iż potrzeba podjęcia takiej uchwały wynika z zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności przepisów w tym zakresie z Konstytucją RP. Społeczność studencka odniosła się pozytywnie do wyroku TK, ponadto szereg uniwersytetów w Polsce informowało zainteresowanych, iż zaprzestaje już od roku akademickiego 2014/2015 pobierania tych opłat. Uczelnie dają wyraz swojemu stanowisku w tej sprawie właśnie poprzez stosowne uchwały Senatu.
Prof. M. Zawodniak podkreślił następnie, iż pobieranie przez UKW tych opłat, spotkałoby się na pewno z negatywną reakcją społeczności studenckiej, jak i całej opinii publicznej. Senat przyjął odpowiednie stanowisko w tej sprawie.
Następnie prof. P. Malinowski poinformował, że doraźna Senacka Komisji ds. Oceny Funkcjonowania Administracji i Kanclerza UKW opracowała nowe kryteria i tryb oceny administracji, w tym Kanclerza i Kwestora. Efektem pracy są dwa regulaminy. Jeden dotyczy oceny pracowników administracji i biblioteki Uniwersytetu, drugi natomiast oceny okresowej Kanclerza i Kwestora. Po dyskusji przyjęto stosowne uchwały w tej sprawie.
Po uwagach członków Senatu w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w procedurze opiniowania i podpisywania umów, Senat wyraził pozytywną opinię w sprawie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Aresztem Śledczym w Chojnicach. Celem współpracy jest przygotowanie studentów do pracy w placówkach resocjalizacyjnych, doskonalenie metod i środków służących prowadzonym w Areszcie oddziaływaniom penitencjarnym oraz współdziałanie w zakresie ich prowadzenia.
Z kolei Senat wyraził pozytywną opinię w sprawie przystąpienia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy do projektu pn: „Pakt dla Horyzontu 2020” oraz wprowadzenia w życie jego postanowień. Celem wypracowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu jest stworzenie efektywnego systemu wspierania instytucji naukowych i naukowców, którzy podejmują wysiłek konkurowania o międzynarodowe granty badawcze. Dokument zawiera również propozycje działań na poziomie uczelni i instytutów, które stymulują aktywniejsze uczestnictwo polskich badaczy i przedsiębiorców w kolejnym programie ramowym finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej.
Po omówieniu spraw bieżących JM Rektor poinformował, że prof. J. Ostoja-Zagórski z przyjemnością poinformował, iż Zespół Szkół International School of Bydgoszcz otrzymał certyfikat uprawniający do przeprowadzania matury międzynarodowej.
Na tym posiedzenie zakończono.