Głosy Senatu UKW, 8 lipca 2014 r.

Informacja z nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 8 lipca 2014 r.

JM Rektor, prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych gości i otworzył posiedzenie Senatu. Następnie minutą ciszy uczczona została pamięć śp. dr. Konstantego Wiatkina.

W dalszej kolejności prof. Janusz Ostoja-Zagórski wyznaczył na senatora sprawozdawcę  z nadzwyczajnego lipcowego posiedzenia Senatu prof. Annę Bączkowską.

Głos zabrał prof. P. Malinowski, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, który omówił w kilku zdaniach kwestię możliwości rozpoczęcia termomodernizacji budynków Uczelni znajdujących się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 oraz ul. Ogińskiego 16. Następnie przyjęto stosowaną uchwałę w tej sprawie.

W dalszej kolejności przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 155/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej przy ul. Michała Kleofasa Ogińskiego 16. Uchwała Senatu na nabycie ww. nieruchomości wynika z konieczności uregulowania kwestii własnościowych terenu na którym znajduje się część budynku należąca do Uniwersytetu. Nabycie nieruchomości nastąpi od Miasta Bydgoszcz w drodze bezprzetargowej, w kwocie uwzględniającej udzielenie bonifikaty od ceny ww. nieruchomości.

Następnie głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który przedstawił wniosek Rady Wydziału Administracji i Nauk Społecznych dotyczący utworzenia od roku akademickiego 2014/2015 studiów podyplomowych. Następnie przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 156/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych następujących studiów podyplomowych:

1)        2- semestralne Studia Podyplomowe Bankowość i Finanse;

2)        2- semestralne Studia Podyplomowe Ekonomia i Zarządzanie.

 W dalszej części posiedzenia Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia poruszył temat obecnej rekrutacji na studia. Przedstawił ponadto aktualne i bieżące dane z tym związane. Ponadto poinformował, iż w dniu 9 lipca mija pierwszy termin rejestracji oraz dokonywania opłat rekrutacyjnych. Po tym czasie będą przygotowane pierwsze, wstępne listy kwalifikacyjne kandydatów. Następnie 15 lipca Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zacznie wydawać kandydatom pierwsze decyzje o przyjęciu na studia oraz podejmie decyzję, w zakresie których kierunków studiów będzie wyznaczony drugi termin naboru. Profesor przekazał także dziekanom i dyrektorom instytutów informację, iż w przypadku każdego kierunku studiów, gdzie limit miejsc nie zostanie wyczerpany, będzie uruchamiany drugi nabór.

W dalszej części posiedzenia głos zabrał prof. Dariusz Łukasiewicz, który przedstawił projekt umowy dotyczący współpracy między naszą Uczelnią a Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Po wprowadzonych zmianach, umowa z naszej strony realizowana będzie przez Instytut Filozofii Wydziału Administracji i Nauk Społecznych oraz Wydział Nauk Przyrodniczych.

Prof. D. Łukasiewicz dodał także, iż Szkoła jest bardzo zainteresowana współpracą. Pozwoli to jej poszerzyć zakres oferowanych uczniom zajęć, a w konsekwencji podnieść ich kompetencje i umiejętności. W jego wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 157/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy. Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na posiedzeniu nadzwyczajnym w dniu 8 lipca 2014 r. wyraził pozytywną opinię w sprawie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Celem współpracy jest organizowanie przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęć dydaktycznych dla uczniów Szkoły oraz prowadzenie działalności popularyzującej wiedzę z obszaru nauk filozoficznych i przyrodniczych.

Na wstępie dr M. Sobieszczyk, w imieniu prof. S. Kaczmarka oraz innych osób organizujących Bydgoski Festiwal Nauki, serdecznie podziękowała wszystkim wydziałom, pozostałym jednostkom oraz koordynatorom za współpracę i pomoc w przygotowaniu i udział w Festiwalu.

Głos zabrała dr Alicja Jagielska-Burduk, która przypomniała, iż 25 marca 2014 roku Senat UKW wyraził pozytywną opinię w sprawie zawarcia ramowej umowy o współpracy z Bankiem Zachodnim WBK S.A. Zgodnie z zawartą umową, kolejne wspólnie podejmowane działania miały być uszczegółowiane kolejnymi umowy. W związku z tym na obecnym posiedzeniu Senatu procedowana jest uchwała dotycząca wyrażenia przez Senat zgody na zawarcie dwóch takich umów. Jedna z nich dotyczy współpracy w zakresie promocji produktów Banku oraz programów globalnych takich jak Santander Universidades. Druga umowa dotyczy z kolei darowizny na rzecz naszej Uczelni środków pieniężnych w wysokości 81 tys. zł., z przeznaczeniem tej kwoty na granty indywidualne, nagrody dla najlepszych studentów oraz Fundusz Mobilny dla pracowników zarówno administracji, jak i nauczycieli akademickich korzystających z warsztatów. Dzięki Funduszowi Uniwersytet nie będzie ponosił kosztów transportu i przejazdu pracowników związanych z warsztatami.

Zdaniem dr A. Jagielskiej-Burduk podpisanie przedmiotowych umów będzie stanowić dopiero początek szerszej współpracy z Bankiem, która będzie kontynuowana również w innych obszarach i dziedzinach. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 158/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy. Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wyraził pozytywną opinię w sprawie zawarcia umowy o współpracy z Bankiem Zachodnim WBK S.A. oraz przyjęcia darowizny od Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A.  Osobą odpowiedzialną za realizację ww. celów z ramienia UKW jest dr Alicja Jagielska-Burduk z Instytutu Prawa Administracji i Zarządzania.

W dalszej kolejności głos zabrał prof. K. Fabisiak, który omówił główne elementy współpracy prowadzonej w związku z utworzeniem między naszą Uczelnią, Politechniką Poznańską, Polską Akademią Nauk oraz Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją sp. z o.o. Konsorcjum „Detektory i biosensory”. Poprosił także Senat o wyrażenie pozytywnej opinii w przedmiocie podjęcia dalszych stosownych działań w tym zakresie. W związku z działalnością Konsorcjum, Uczelnia nie będzie ponosić żadnych kosztów. Podstawowym celem działalności Konsorcjum będzie koordynacja i realizacja wspólnych programów badawczych, wdrożeniowych i rozwojowych w dziedzinie nowoczesnych materiałów węglowych. W dalszej kolejności przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego w sposób jednogłośny przyjęto następującą Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 159/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej utworzenia konsorcjum. Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na posiedzeniu nadzwyczajnym w dniu 8 lipca 2014 r. wyraził pozytywną opinię w sprawie utworzenia konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Politechniką Poznańską w Poznaniu, Polską Akademią Nauk, Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją spółka z o.o. w Bydgoszczy 

Osobą odpowiedzialną za realizację ww. celów konsorcjum z ramienia UKW jest Dyrektor Instytutu Fizyki dr hab. Kazimierz Fabisiak, prof. nadzw.

JM Rektor przypomniał, iż kolejny punkt z porządku posiedzenia, w związku z nieobecnością prof. S. Kaczmarka, referować będzie prof. E. Laskowska.

Na wstępie, prof. E. Laskowska poinformowała, iż Senacka Komisja ds. Rozwoju i Oceny Kadry dwukrotnie zajmowała się kwestią Regulaminu postępowania konkursowego obowiązującego przy zatrudnianiu na stanowisko profesora nadzwyczajnego UKW. Na pierwszym spotkaniu określono wymóg, zgodnie z którym kandydat na stanowisko profesora nadzwyczajnego przekazywałby Uczelni pełne uprawnienia akademickie do prowadzania studiów na poziomie I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, a także nadawania stopni naukowych i tytułu naukowego. Dodatkowo w takiej sytuacji, UKW musi być pierwszym miejscem pracy kandydata i musi on być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Następnie kwestia przedmiotowego Regulaminu była tematem posiedzenia kolegium rektorskiego, na którym przyjęto określone wymagania. W dalszej kolejności Senacka Komisja ponownie pracowała nad przyjęciem ostatecznej wersji dokumentu i przedłożeniem jej Senatowi do zatwierdzenia. Wymagania określone przez kolegium były bardzo mocno rozbudowane i doprecyzowane w stosunku do pierwotnych zapisów. Komisja zaakceptowała przedstawione zapisy, aczkolwiek zaproponowała także kilka zmian, które zostały przekazane członkom Senatu. W związku z tym Komisja zaproponowała, aby zapis dotyczący aktywnego uczestniczenia w promowaniu kadry naukowej stał się jednym z warunków alternatywnych, które kandydat musi spełnić. Bezwzględne wymaganie tego zapisu wydaje się niewskazane. Kolejna zmiana dotyczyła sformułowania zawartego w pkt. 2.1, mianowicie zamiast wyliczenia poszczególnych obszarów wiedzy, umieścić należy zapis odnoszący się do pozycji 1-7 załącznika do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych  i artystycznych. Komisja wnioskowała również o włączenie do warunków ubiegania się o przedmiotowe stanowisko punktu o przekazywaniu pełnych uprawnień akademickich, o czym mowa była we wcześniejszej części posiedzenia. Propozycja tego zapisu znajdowała się w pierwotnym projekcie Regulaminu opracowanego przez Komisję. Dodatkowo Komisja zaproponowała także szereg zmian redakcyjnych, nie mających charakteru merytorycznego. Następnie przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 160/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu postępowania konkursowego obowiązującego przy zatrudnianiu na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prorektor ds. Finansów i Rozwoju poinformował, iż przygotowując porządek trwającego właśnie posiedzenia Senatu, miał w zamiarze przedstawić społeczności akademickiej projekt nowych zasad gospodarki finansowej UKW, dotyczący w głównej mierze wprowadzenia w ramach wydziałów samodzielności finansowej. Prof. P. Malinowski dodał jednak, iż kilka dni temu miało miejsce spotkanie członków Komisji  i władz Uczelni, które niestety nie przyniosło żadnych rezultatów. W wyniku burzliwych obrad oraz dyskusji nie zatwierdzono ww. zasad oraz nie wypracowano wspólnego stanowiska. W związku z tym, na dzisiejszym posiedzeniu nie zostanie przedstawiony żaden oficjalny i zatwierdzony dokument.

Następnie prof. P. Malinowski podzielił się swoimi wrażeniami i odczuciami ze spotkania z Komisją ds. opracowania zasad gospodarki finansowej UKW. Otóż zdaniem profesora, dziekani obawiają się realizacji zasad i założeń, z powodu braku wystarczającego wsparcia administracyjnego, związanego głównie z księgowością oraz zamówieniami publicznymi. Problem ten można jednak rozwiązać poprzez racjonalne oraz odpowiadające możliwościom zwiększenie zatrudnienia. Ponadto Prorektor ds. Finansów i Rozwoju zaproponował ściśle określony podział środków finansowych, pochodzących z dotacji głównej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Propozycja zasad gospodarki finansowej, przedstawiona przez Prorektora ds. Finansów i Rozwoju powinna zostać szczegółowo przedyskutowana, konieczne są ponadto stosowne wyliczenia i analizy.

Następnie profesor przypomniał, iż dzisiejsze posiedzenie Senatu składa się z dwóch części. Druga będzie poświęcona realizacji projektu „Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy”. Prof. P. Malinowski poruszył istotną kwestię. Mianowicie w ramach rzeczonego projektu powstał system, który umożliwia na bieżąco śledzenie i monitoring sytuacji finansowej danej jednostki oraz danych odnoszących się do zmian w strukturze przychodów i wydatków. Jest to idealne narzędzie dla dziekanów, żeby w sposób samodzielny prowadzić gospodarkę finansową zarządzanej przez siebie jednostki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW wręczone zostały gratulacje z okazji pomyślnego ukończenia studiów Master of Business Administration w ramach projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego następującym osobom: mgr Renacie Malak, mgr Anieli Bekier-Jasińskiej, mgr Małgorzacie Banaszak, dr Marii Sobieszczyk, dr Alicji Jagielskiej-Burduk, mgr. Piotrowi Kwiatkowskiemu, mgr. Krzysztofowi Sobierajowi, prof. dr. hab. Jackowi Woźnemu, prof. dr. hab. Bernardowi Mendlikowi oraz dr. hab. Markowi Macko.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW mgr Krzysztof Sobieraj przedstawił prezentację dotyczącą wdrażanych w Uniwersytecie 5 modeli w obszarach zarządzania. Modele te powstały wskutek realizacji Projektu pn. "Program rozwoju UKW w Bydgoszczy" i zostały opracowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat przez wewnętrzne grupy eksperckie.

Omówione zostały także problemy wdrożenia wirtualnej platformy serwerowej, elektronicznej tożsamości, systemu ERP wraz z modułami analizy BI.

W dalszej części obrad Senatu UKW przyjęto następujące uchwały:

  • Uchwała Senatu Nr 161/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia modelu Zarządzania majątkiem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opracowanego w ramach realizacji projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • Uchwała Senatu Nr 162/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia modelu Zarządzania finansami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opracowanego w ramach realizacji projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • Uchwała Senatu Nr 163/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia modelu Zarządzania pracą w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opracowanego w ramach realizacji projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • Uchwała Senatu Nr 164/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia modelu Zarządzania jakością kształcenia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opracowanego w ramach realizacji projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
  • Uchwała Senatu Nr 165/2013/2014 z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia modelu Zarządzania w obszarze Zintegrowanego Informatycznego Systemu Zarządzania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opracowanego w ramach realizacji projektu Program rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prezentacja dotyczyła wdrażanych w Uniwersytecie 5 modeli w obszarach zarządzania. Modele te powstały wskutek realizacji Projektu pn. "Program rozwoju UKW w Bydgoszczy" i zostały opracowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat przez wewnętrzne grupy eksperckie.
Modele:
majątek i finanse (łącznie w tym obszarze przygotowano dwa modele), zarządzanie pracą kształcenia,
zarządzanie jakością kształcenia, zarządzanie infrastrukturą IT (model pomocniczy).
II część Senatu poświęcona była przede wszystkim omówieniu przez prof. Malinowskiego (Kierownika Projektu PrUKW) oraz przeze mnie zrealizowanych do tej pory w ramach Projektu zadań. Mianowicie wdrożeniu wirtualnej platformy serwerowej, elektronicznej tożsamości, systemu ERP wraz z modułami analizy BI.

Na tym posiedzenie zakończono.