Głosy Senatu UKW, 23 września 2014 r.

Informacja z nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 23 września 2014 r.

 

JM Rektor, prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych gości i otworzył posiedzenie Senatu.

W dalszej kolejności prof. Janusz Ostoja-Zagórski wyznaczył na senatora sprawozdawcę  z posiedzenia Senatu prof. Zbigniewa Grande.

Następnie na prośbę Prorektora ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia uzupełniono porządek obrad o pkt. 16a o uchwałę Senatu w sprawie zaopiniowania porozumienia o współpracy pomiędzy UKW a Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a.

JM Rektor poinformował, że w związku z ponownym nierozstrzygnięciem konkursu na stanowisko Kanclerza, powierzył funkcję Doradcy ds. admnistracyjno-prawnych dr Alicji Jagielskiej-Burduk, natomiast mgr Renata Malak będzie pełnić obowiązki Kanclerza UKW.

JM Rektor wręczył dyplomy nagród Rektora I stopnia dla nauczycieli akademickich za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrody otrzymali prof. Maria Deptuła,  prof. Ryszard Gerlach, prof. Bernard Mendlik, prof. Tomasz Nowakowski.

 Głos zabrał prof. P. Malinowski, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, który omówił w kilku zdaniach korektę planu rzeczowo-finansowego na rok 2014. Następnie przyjęto stosowaną uchwałę w tej sprawie.

W dalszej kolejności, w związku z bieżącą polityką finansową Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego mającą na celu ograniczenie deficytu budżetowego,  przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 167/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r.

Następnie głos zabrał dr hab. Andrzej Prószyński, prof.  nadzw. UKW, który przedstawił uchwałę Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka. W jego wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 168/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, który poinformował, że wypełniając statutowy obowiązek Senat raz w roku dokonuje oceny działalności Uniwersytetu, zatwierdza roczne sprawozdania Rektora z działalności Uniwersytetu oraz ocenia działalność Rektora. Sprawozdanie z działalności Uniwersytetu zostało zamieszczone na stronie internetowej uczelni na kilka dni przed obradami, w związku z czym Senatorowie mogli zapoznać się z dokumentem. Nikt z członków Senatu nie wniósł uwag do przygotowanej prezentacji. Ponadto Prof. S. Kaczmarek uzupełnił sprawozdanie o informację z działalności naukowo-badawczej. Wspomniał, które wewnętrzne akty prawne zostały uaktualnione oraz pogratulował prof. J. Trempale przygotowania XXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Głos zabrał Prof. P. Malinowski, który pokrótce omówił prace nad uporządkowaniem infrastruktury Uniwersytetu. Ponadto omówił problemy wokół realizacji kontraktu terytorialnego, pojawiają się różne interpretacje dokonywane przez MNiSzW oraz Ministerstwo Infrastruktury. Nie wiadomo zatem jakie będą losy naszych trzech projektów inwestycyjnych złożonych w ramach tego kontraktu.

Dr hab. Anna Koziczak, prof. nadzw. zwróciła uwagę na problem kierunku administracja, zajęcia na są realizowane w kilku rozproszonych punktach miasta, bowiem WAiNS pozbawiony jest swojej siedziby. Stwarza to trudności planistyczne. Zauważyła, że sytuacja się pogorszy, jeżeli dojdzie do uruchomienia kierunku ekonomia oraz kierunku prawo. Dr hab. Janusz Golinowski, prof. nadzw. poparł stanowisko prof. Anny Koziczak. Przypomniał, że wielokrotnie prosił o przeprowadzenie audytu infrastruktury, w wielu budynkach można zauważyć, że sale nie są obciążone.

Z kolei głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, który stwierdził, że taki apel prof. Anna Koziczak powinna wyrazić 3-4 miesiące temu przed rozpoczęciem relokacji jednostek z budynku przy ul. Przemysłowej 34.

Mgr Renata Malak odpowiadając na pytanie prof. J. Golinowskiego  stwierdziła, że od lat wiadomo jakie jest obciążenie sal ogólnodostępnych, a planiści na poszczególnych wydziałach powinni współpracować ze sobą w zakresie wykorzystania sal.

W dalszej kolejności przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego w sposób jednogłośny przyjęto następującą Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 169/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r.

W kolejnej części posiedzenia prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego treść uchwały w sprawie zasad pobierania opłat oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne. W wyniku głosowania przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 170/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r.

Następnie prof. Mariusz Zawodniak zaznaczył, że konsekwencją przyjęcia powyższej uchwały jest konieczność podjęcia uchwały w sprawie określenia wzorów umów regulujących warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne.  W wyniku głosowania podjęta została zatem  Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 171/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r.w sprawie określenia wzorów umów regulujących warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne oraz opłat związanych z odbywaniem studiów i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

W kolejnej części obrad Senatu UKW prof. Zawodniak przedstawił skład Uczelnianej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów. Po przedstawieniu, przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 172/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie powołania Uczelnianej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów. 

Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii w sprawie utworzenia studiów podyplomowych.  W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 173/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii

Prof. M. Zawodniak przeszedł do kolejnego punktu, przedstawił treść uchwały, dotyczącej zniesienia Studiów Podyplomowych Coaching - Doradztwo zawodowe i coaching kariery. W wyniku głosowania jawnego przegłosowano Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 174/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Prof. M. Zawodniak przybliżył Senatorom na czym polegają zmiany czasu trwania Studiów Podyplomowych Doradztwo zawodowe i personalne realizowanych wspólnie z Fundacją Oświatową ECE w Koszalinie. Od roku 2014/2015 będą prowadzone 2-semetralne studia podyplomowe w miejscu dotychczasowych 3-semetralnych. Następnie w wyniku głosowania jawnego przegłosowano Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 175/2013/2015 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie zmiany czasu trwania Studiów Podyplomowych prowadzonych we współpracy z Fundacją Oświatową - Europejskie Centrum Edukacyjne w Koszalinie.

Prof. M. Zawodniak poprosił o przedstawienie Senatorom propozycji treści uchwały Senatu zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2015/2016. Wyjaśnił, iż dokonano pewnych zmian; wyraz przyrodnicze zastąpiono wyrazem pokrewne. W wyniku głosowania jawnego przegłosowano Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 176/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie zmiany uchwały dotyczącej ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2015/2016.

Prof. M. Zawodniak przedłożył informację na temat rekrutacji kandydatów na studia w roku akademickim 2014/2015. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił Senatorom dane dotyczące rekrutacji, apelując do Państwa Dziekanów, by na nowo przepracować w Instytutach i Katedrach pewne elementy planowania rekrutacji. W tym roku na studia pierwszego stopnia na 39 kierunków studiów przyjęto limit 2890 kandydatów,  na dzień dzisiejszy mamy 2157 kandydatów (ponad 730 osób poniżej założonego limitu). Po procedurze odwoławczej w ubiegłym roku przyjęto ponad 2400 studentów na pierwszy rok studiów I st. Stwierdził, że kilka jednostek od paru lat nie zauważa na swoim kierunku spadków, a mimo wszystko planują limity nie tylko optymistyczne, ale także niewyobrażalne, które zapewne rodzą potem problemy z obciążeniami.

Podsumowując, na 39 kierunków studiów aż 20 kierunków osiągnęła w tym roku podczas rekrutacji pułap 30 osób lub poniżej – np. filozofia, filologia rosyjska, informacja naukowa i bibliotekoznawstwa, filologia polska, regionalistyka, geografia, rewitalizacja dróg wodnych, biologia, mechatronika, biotechnologia, ochrona środowiska itp. Należałoby wyciągnąć wnioski z tych danych. Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii także odnotowuje się spadki nawet o 50%, wyjątek stanowi kierunek psychologia.

15 lipca br. kiedy zamykano pierwszy etap rekrutacji 12 kierunków studiów miało poniżej 9 kandydatów. Na wielu kierunkach, np. biologii, dodatkowa rekrutacja przyniosła efekty, ale niestety na wielu nie osiągnięto pułapu 10 kandydatów. Należy zauważyć, że obecnie dwie jednostki UKW: Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii oraz Katedra Socjologii prowadzą jeden kierunek studiów i na jednym poziomie. W obu przypadkach występuje poważne zagrożenie rekrutacyjne. W lipcu 2014 r. na socjologii było 4 kandydatów, na bibliotekoznawstwie 6 kandydatów. Istnieje zagrożenie, że te jednostki mogą zostać w przyszłości zamknięte. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że np. Instytut Nauk Politycznych po ubiegłorocznej rekrutacji, gdy nie uruchomiono politologii, wyciągnął wnioski, przez rok wypracowano rozwiązania dzięki którym obecnie sytuacja wygląda następująco: bezpieczeństwo narodowe – ponad 150 osób; uruchomiono nowy kierunek innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną – 90 kandydatów, natomiast kierunek politologia 40+ przyciągnął prawie 40 osób. Zaapelował o zmianę myślenie w tej kwestii. Prof. M. Zawodniak podkreślił, że w niektórych jednostkach w lipcu, gdy pojawiły się pierwsze dane rekrutacyjne, zauważono pewną aktywność, należałoby jednak wypracować pewne mechanizmy wcześniej. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia zapowiedział, że planuje w październiku spotkania z dyrekcją i radą programową w niektórych jednostkach w celu przedstawienia kilku kwestii w związku z siatkami studiów czy też problemami rekrutacyjnymi. Zwrócił się do Państwa Dziekanów  i Dyrektorów z prośbą o nieplanowanie limitów nieodpowiadających realiom z ostatniej rekrutacji oraz nieukładanie pensów nauczycieli w 100% ich obciążenia. Np. na kierunku matematyka na 70 osób zgłosiło się 23 kandydatów (łącznie z drugim naborem), niestety zaplanowano w Instytucie Matematyki obciążenia na 2 grupy konwersatoryjne, a wynika z tego, że będzie tylko 1 grupa.

Z kolei prof. M. Zawodniak odniósł się do wyników rekrutacyjnych na studia niestacjonarne pierwszego stopnia i tym samym zapytał o opłacalność kierunków.

Głos zabrał prof. P. Malinowski, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju informując, że opłacalność zależy od stawek nauczycieli akademickich, zakłada się jednak, że liczba ta wynosi 30 osób (mając w perspektywie ubytki tych osób w czasie trwania studiów). Czasem opłacało się na niższym poziomie, w przypadku gdy w Instytucie był prowadzony kierunek niezwykle liczny, z wpływów z którego można było finansować inne kierunki.

P. Kwiatkowski poprosił o głos, proponując by przed okresem rekrutacji, Komisja otrzymywała tabele z wyliczeniami rentowności kierunków, tym samym wiedziałaby, ile należy przyjąć kandydatów, by móc uruchomić dany kierunek. Przedstawił także kilka ogólnych danych:

  • o 30% mniej ubiegłorocznego stanu maturzystów,
  • o 10 % mniej wszystkich zarejestrowanych kandydatów na UKW niż w ubiegłym roku,
  • o 13 % mniej kandydatów na studia stacjonarne,
  • Uniwersytet Warszawski - o  27 % mniej studentów niż w ubiegłym roku,
  • Wyższa Szkoła Gospodarki – ponad 30% zmniejszył się nabór
  • KPSW – 40% mniej kandydatów

Należałby zastanowić się, czy nie należy prowadzić rekrutacji cały rok. W tej chwili około 2000 absolwentów studiów I stopnia nie ma jeszcze zaświadczenia ze szkół prywatnych odnośnie zakończenia studiów. Gdyby rekrutacja prowadzona była cały rok, to jeszcze w grudniu osoby te mogłyby złożyć dokumenty w UKW na II stopień studiów. Te osoby są zainteresowane uzyskaniem dyplomu „lepszej szkoły”, czyli uczelni publicznej jaką jest UKW. Ponadto dodał, że w styczniu szkoły prywatne mają promocyjne oferty zapisania się na studia, tym samym 50% naboru osiągają w marcu.

Następnie prof. J. Woźny zapoznał Senatorów z fragmentem pisma z PKA, odnośnie starania się Wydziału Humanistycznego o uprawnienia habilitacyjne: „Wydział Humanistyczny prowadzi atrakcyjne kierunki studiów, wciąż swoją ofertę dydaktyczną wzbogaca […] elastyczność i inwencja w kształtowaniu oferty dydaktycznej pozwalają spoglądać z optymizmem.”, zauważając, że PKA dostrzega i docenia wprowadzanie nowych, ciekawych kierunków na WH.

JM Rektor poinformował członków Senatu, że spotkał się w ostatnim czasie z prof. dr. hab. Włodzisławem Duchem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który gorąco namawiał do przystąpienia z UMK do związku uczelni, związku nieformalnego, który pozwalałby na otwieranie nowych kierunków studiów, prowadzenie wspólnych badań, przy zachowaniu autonomii obu uniwersytetów. Pan prof. J. Woźny prowadzi kierunek archeologia wspólnie z UMK w Toruniu. Należałoby przemyśleć to rozwiązanie.

Prof. J. Trempała wspomniał, że od dawna mówi o idei „Uniwersytetu Kujawskiego” jako o federacji uniwersytetów w naszym regionie. Proponuje, by wprowadzić Kujawski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego itd., tak jak jest to w przypadku Uniwersytetu Kalifornijskiego, który skupia oddalone od siebie ośrodki, ale jest to pewien związek, który zwiększa potencjał i możliwości działania.

JM Rektor dodał, że w czasie rozmów z Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowano go, że jest to ostatni dzwonek na uruchomienie kierunków takich jak prawo czy kierunki medyczne. Od przyszłego roku będzie swoista blokada na otwieranie tych kierunków.

Głos zabrał Piotr Kwiatkowski, który przedstawił członkom Senatu projekt umowy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, która to umowa pomoże UKW zaistnieć w przestrzeni miejskiej. W wyniku głosowania jawnego przegłosowano Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 177/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia  pokrótce omówił członkom Senatu porozumienia o współpracy pomiędzy UKW a Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a. W wyniku głosowania jawnego przegłosowano Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 178/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

JM Rektor przekazał Członkom Senatu informację, że prof. Cieszkowski, Kierownik Katedry Germanistyki zwrócił się z prośbą do Wysokiego Senatu o zaopiniowanie umowy Katedry Germanistyki z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Senat zatem przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 179/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

JM Rektor przypomniał, że w związku ze zbiegającymi się terminami rad wydziałów   i kolegium, czasem informacja dotyczącą posiedzenia Senatu wraz z porządkiem posiedzenia może zostać rozkolportowana z małym opóźnieniem. Przypomniał jednak, że informacje te zamieszczane są z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej.

W kolejnej części JM Rektor pogratulował prof. J. Trempale wyśmienitego przygotowania XXXV Zjazdu Naukowym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego nt. Psychologia w zmieniającym się świecie, który odbył się w dniach 18-21 września 2014 roku w Bydgoszczy. Takiego wydarzenia nie było dawno w progach Uczelni. Odczytał także list od jednego z uczestników zjazdu z gratulacjami.

JM Rektor pokrótce zrelacjonował uroczyste odsłonięcie rzeźby Wiosna w Ogrodzie Botanicznym. Kierownik Biura Rektora, mgr Iwona Staszewska-Chyła zaprosiła Senatorów na uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego.

O głos poprosił prof. K. Fabisiak, zapraszając na interaktywną wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego  w Bydgoszczy w ramach projektu Eksperymentatorium UKW.

JM Rektor zaprosił na Zaduszki Jazzowe, które odbędą się w dniu 7 listopada tj. piątek. Tegoroczny koncert uświetni występ wspaniałej amerykańskiej wokalistki Donny Brown. Przypomniał także, że III Bal Różany odbędzie się 7 lutego 2015 r.

Prof. B. Mendlik podzielił się informacją, że Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy wspólnie z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich Marka Czekały oraz solistami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wystąpił 10 września 2014 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

JM Rektor podziękował zebranym.

Na tym posiedzenie Senatu zakończono.