Głosy Senatu UKW, 25 listopada 2014 r.
JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.
Następnie Kwestor UKW oraz Prorektor ds. Finansów i Rozwoju przedstawili Senatowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego korektę planu rzeczowo-finansowego za rok 2014. W związku z brakiem dodatkowych pytań uchwalono Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 10/2014/2015 z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie korekty planu rzeczowo-finansowego na 2014 r.
W kolejnej części posiedzenia Senatu mgr Arletta Szyińska przedstawiła informację nt. wyboru oferenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Kwestor poinformowała, że na badanie bilansu wpłynęło 14 ofert: najniższa oferta dotyczyła firmy POL-TAX z Warszawy (w ubiegłym roku POLT-TAX przeprowadzał sprawozdanie w Collegium Medium i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.)
Następnie Prof. Piotr Malinowski Prorektor ds. Finansów i Rozwoju przedstawił założenia prowizorium budżetowego na rok 2015 oraz omówił plan przychodów na rok 2015. W dalszej kolejności prof. P. Malinowski przedstawił poszczególne pozycje prowizorium budżetowego: koszty ogólnouczelniane oraz koszty działalności konkretnych dysponentów.
Prof. P. Malinowski przypomniał, że kierownicy podstawowych jednostek organizacyjnych powinni prowadzić politykę kadrową w oparciu, o następujące akty prawne:
- Ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym,
- Statut Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
- Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 96/2012/2013 z dnia 21 maja 2013 roku w sprawie polityki kadrowej oraz zasad i trybu zatrudniania nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 56/2012/2013 z dnia 5 marca 2013 r. w sprawie dalszego zatrudniania na stanowisku adiunktów osób nieposiadających stopnia naukowego doktora habilitowanego,
- Zarządzenie Nr 54/2012/2013 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 8 marca 2013 r. zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia Zasad zatrudniania nauczycieli akademickich w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.
Prof. P. Malinowski poruszył problem zatrudniania pracowników, którzy już uzyskali uprawnienia emerytalne. Przypomniał, że przepis ustawy mówi, iż stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego nieposiadającego tytułu naukowego profesora wygasa z końcem roku akademickiego, w którym kończy on 67 rok życia, natomiast nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora w roku, w którym kończy on 70 rok życia. Ta zasada – wyartykułowana w Uchwałach Senatu z dnia 21 maja 2013 roku - powinna być bezwzględnie przestrzegana. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy dalsze zatrudnienie danej osoby konieczne jest do utrzymania minimum kadrowego, stanu niezbędnego do utrzymania uprawnień.
Następnie Prorektor ds. Finansów i Rozwoju ustosunkowując się do pytania o usamodzielnienie się finansowe jednostek podstawowych uczelni, poinformował, że dziekani dokonali analizy przedstawionych przez Prorektora danych finansowych i symulacji, jednak nie podjęli decyzji o wszczęciu procesu samofinansowania.
Z kolei zabrał głos prof. Zbigniew Grande Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów. Komisja dostrzegła, iż podjęte przez władze rektorskie i zatwierdzone przez Senat działania oszczędnościowe przyniosły efekty.
Po wyczerpaniu głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego przyjęto Uchwała Senatu Nr 12/2014/2015 z dnia 25 listopada 2014 r.
W dalszej części posiedzenia prof. P. Malinowski wyjaśnił Senatorom potrzebę ponownego przeanalizowania przez Senat kwestii regulaminu nagród rektorskich dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Zapoznał zebranych z pismem z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Departamentu Szkolnictwa Wyższego i Kontroli z dnia 12 listopada 2014 r. z uwagami dotyczącymi uchwały Senatu UKW nr 167/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie zmiany Statutu Uczelni. Prof. P. Malinowski zwrócił uwagę na fakt, że zgodnie z pismem z Ministerstwa, nagrody Rektora mogą, ale nie muszą otrzymać pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, nagroda ta ma charakter uznaniowy, a nie obowiązkowy.
Z kolei głos zabrał prof. S. Kaczmarek, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, omówił treść uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zawarciu umowy o współpracy pomiędzy UKW a Kujawsko-Pomorską Organizacją Pracodawców Lewiatan w Toruniu. Prośba o opinię Senatu ww. kwestii spłynęła z Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki. Prof. S. Kaczmarek pokrótce omówił na czym współpraca ta będzie polegać, a także zapewnił, że jako jednostka edukacyjna nie będziemy obciążeni comiesięcznymi składkami w wysokości 500 zł.
W dalszej kolejności prof. E. Zwolińska, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii przedstawiła wniosek Rady Wydziału o wyrażenia opinii przez Senat UKW o zawarciu umowy o współpracy pomiędzy UKW a Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie. Prof. Zwolińska wyjaśniła, że współpraca polegać będzie na wspólnym udziale w realizacji przedsięwzięć badawczych, w tym międzynarodowych; organizacji naukowych seminariów i konferencji; promocji i dystrybucji wyników badań w zakresie edukacji; opracowywaniu recenzji prac naukowych oraz przygotowywaniu wspólnych publikacji w zakresie edukacji; opracowaniu i testowaniu narzędzi badawczych. Ze strony UKW osobą odpowiedzialną za realizację postanowień jest prof. E. Filipiak.
Następnie głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii odnośnie utworzenia 2- semestralnych Studiów Podyplomowych Neurologopedia. Podjęto także decyzję o zniesieniu od roku akademickiego 2014/2015 studiów podyplomowych: Neurologopedia z Komunikacją Wspomagającą.
JM Rektor pogratulował prof. Z. Babińskiemu, że dzięki jego staraniom siedziba Zarządu Dorzecza Wisły będzie w Bydgoszczy.
O głos poprosił prof. M. Zawodniak, który podzielił się z uwagami i wnioskami ze spotkań z przedstawicielami podstawowych jednostek organizacyjnych. Spotkania te miały na celu wyjaśnienie, iż zmianie muszą ulec wszystkie plany studiów. Ponadto prof. Zawodniak poinformował, ze razem z Żanetą Komoś, Przewodniczącą Samorządu Studenckiego organizują spotkanie ze studentami, ponieważ niektórzy studenci, w związku z tym, że nie ma decyzji odnośnie darmowego modułu nauczycielskiego, czują się poszkodowani.
JM Rektor przypomniał, że w przyszłym roku przypada 10-lecie powołania Uniwersytetu. Zaproponował powołanie Honorowego Komitetu Obchodów Jubileuszowego – w skład którego wchodzić będą byli rektorzy oraz dziekani.
Na tym obrady zakończono.