Głosy Senatu UKW, 16 grudnia 2014 r.

JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zabranych i otworzył  posiedzenie Senatu. Następnie zaprezentował porządek obrad.

Z-ca Kanclerza mgr Renata Malak poinformowała zebranych, że protokół z posiedzenia Senatu UKW wiernie oddaje przebieg obrad i wnosi o jego przyjęcie.

W wyniku głosowania jawnego Senat zatwierdził protokół z posiedzenia Senatu z dnia 16 grudnia 2014 r.

JM Rektor wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę prof. Annę Janosz.

Prof. B. Mendlik przedstawił pokrótce historię zmian funkcjonowania w strukturach UKW Instytutu Edukacji Muzycznej: w 2012 r. IEM został wyodrębniony z WPiP ze względu na uprawnienia doktorskie w dziedzinie sztuki muzycznej, które były przyznane Instytutowi, a nie Wydziałowi. Wg znowelizowanej ustawy oraz po konsultacjach w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów zmiana nazwy Instytut Edukacji Muzycznej na Wydział Edukacji Muzycznej wymaga jedynie opinii Senatu. Sprawa została przedstawiona na kolegium rektorsko - dziekańskim. Obecnie w IEM pracuje 13 samodzielnych pracowników. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 18/2014/2015 z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia podstawowej jednostki organizacyjnej.

Następnie w wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 19/2014/2015z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie korekty planu rzeczowo-finansowego na 2014 r.

W dalszej części posiedzenia JM Rektor wręczył akty powołania nowo wybranym przedstawicielom Samorządu Studenckiego na członków Senatu: Pauli Berger i Adriannie Brzemińskiej.

Następnie głos zabrał prof. M. Zawodniak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, przedstawiając rekomendacje Samorządu studenckiego na członka Senackiej Komisji Prawno-Statutowej Alicję Ostrowską, natomiast do składu Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów  Paulę Bejger oraz Adriannę Brzemińską. W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 20/2014/2015 z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie uzupełnienia składu Senackiej Komisji Prawno-Statutowej oraz Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów.

Prof. M. Zawodniak przedstawił pokrótce Senatorom wytyczne dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, a także w zakresie wykonywania podstawowych zadań uczelni na rok akademicki 2015/2016. (Zał.). Wytyczne były przedmiotem dyskusji połączonych zespołów Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia oraz Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia.  Zwrócił uwagę na wprowadzenie pewnych zmian dotyczących planów studiów (wprowadzenie modułów zajęć), jednocześnie nie zwiększając łącznego wymiaru godzin. Wprowadzono zapis dotyczący kształcenia nauczycielskiego: jednostka prowadząca kierunki studiów może w ramach kierunku prowadzić kształcenie przygotowujące do uzyskania kwalifikacji nauczycielskich, w ramach łącznej liczby godzin. Zdecydowano także, że sylabusy będą dwuczęściowe:

  • ·        część A – standardowa dla całej uczelni dotycząca opisu przedmiotu
  • ·        część B – dotycząca efektów kształcenia do opracowania w ramach wydziału.

W wyniku głosowania podjęta została  Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 21/2014/2015 z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia Wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego oraz w zakresie wykonywania podstawowych zadań Uczelni na rok akademicki 2015-2016.

W dalszej kolejności Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił projekt uchwały dotyczący utworzenia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii 2-semestralnych Studiów Podyplomowych Logopedia Osób z Niepełnosprawnością Terapią Dysfagii.  Prof. Woźny zauważył, że Senat bez konsultacji z autorem nazwy „dysfagia” nie powinien zmieniać nazwy studiów. W wyniku dyskusji Senat o zdecydował o wycofaniu punktu z posiedzenia Senatu.

Następnie JM Rektor zwrócił się z prośbą do prof. Sławomira Kaczmarka o przedstawienie Senatorom projektu uchwały dotyczącej współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (z ramienia Instytutu Pedagogiki) a Instytutem Technologii Eksploatacji – Państwowym Instytutem Badawczym w Radomiu. Projekt umowy został sprawdzony przez Radców Prawnych. W wyniku głosowania przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 22/2014/2015 z dnia 16 grudnia 2014 r.  w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (z ramienia Instytutu Pedagogiki) a Instytutem Technologii Eksploatacji – Państwowym Instytutem Badawczym w Radomiu.

Prof. Zygmunt Babiński, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej Zdrowia i Turystyki przedstawił projekt uchwały dotyczący propozycji zawarcia umowy ze Stowarzyszeniem Klub Pływacki „Delfin” w Inowrocławiu. Przedmiotem umowy jest współpraca doradcza, metodyczna, społeczna i organizacyjna pomiędzy jednostkami (prowadzenie badań naukowych dotyczących zawodników klubu). Podkreślił, że osoby z zewnątrz nie będą korzystały z naszej infrastruktury. Jednocześnie Wydział liczy na to, że zawodnicy tego klubu w przyszłości podejmą studia na UKW. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto  Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 23/2014/2015 z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Stowarzyszeniem Klub Pływacki „Delfin” w Inowrocławiu.

JM Rektor zapoznał zebranych z treścią listu Pani Minister z gratulacjami sukcesu, jakim jest finansowanie projektu Wydziału Pedagogiki i Psychologii w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Akademickie Centrum Kreatywności”. Będzie to jedno z dziewięciu centrów działających przy ośrodkach akademickich w kraju. Zwrócił się z prośbą do Pani prof. Zwolińskiej, by przekazała gratulacje i podziękowania dla prof. E. Filipiak i jej zespołowi za pracę przy przygotowaniu projektu.

Ponadto Rektor pogratulował także dr Katarzynie Chmielewskiej z Instytutu Matematyki UKW, która wygrała ogólnopolski konkurs EDUInspirator 2014. Nagrodzone zostały osoby, które dzięki uczestnictwu w programach zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji wpływają na otaczającą rzeczywistość. EDUinspirator, według Kapituły konkursu osoba, która „dzięki projektowi rozpoczęła swoja przygodę z działalnością edukacyjną, rozwinęła swoje kompetencje oraz pozytywnie wpłynęła na środowisko lokalne”.

Rektor przypomniał zebranym, w styczniu 2015 r. nasza Alma Mater rozpoczyna rok jubileuszowy 10-lecia przekształcenia Akademii Bydgoskiej w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Nad przebiegiem jubileuszu czuwać będą dwa komitety: organizacyjny oraz honorowy. Pierwszy – pod kierunkiem prof. Piotra Malinowskiego, Prorektora ds. Finansów i Rozwoju swoje prace rozpocznie już w grudniu 2014 r.

Następnie JM Rektor zwrócił się z pytaniem do prof. K. Fabisiaka, Przewodniczącego Senackiej Komisji Prawno-Statutowej dotyczącym postępów nad pracą nad Statutem UKW. Prof. Fabisiak poinformował, że Komisja przedyskutowała już 2-3 rozdziały Statutu, do czerwca Komisja powinna zakończyć pracę.

O głos poprosiła prof. Anna Koziczak, dzieląc się z członkami Senatu informacją, iż  nadano Wydziałowi Administracji i Nauk Społecznych uprawnienia do prowadzenia kształcenia na kierunku „ekonomia” na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim. Podziękowała osobom, które wspierały pracowników Wydziału swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z przygotowaniem wniosku.

Prof. Zawodniak poinformował również Senat, iż podjął decyzję o nieudzielaniu godzin rektorskich w czasie koncertu kolęd 18 grudnia, ze względu na fakt, że studenci po prostu nie uczestniczyli w koncercie.

Ponadto prof. Mariusz Zawodniak przypomniał, że na Wydziałach należy dokonać podziału otrzymanych limitów. Podkreślił także, że moduł nauczycielski będzie uruchomiony na przełomie stycznia i lutego (stawka ok. 90 zł za miesiąc).

Prof. Malinowski podkreślił, że należy wziąć pod uwagę, że preliminarz przygotowany był na 120 uczestników. Należy też zauważyć, że jeśli zgłosi się zbyt mała liczba studentów to moduł może nie wystartować. Jeśli zgłosi się więcej studentów, to oczywiście ustalona stawka za miesiąc może ulec zmniejszeniu.

Przedstawicielka samorządu studenckiego zauważyła, że moduł miał być za darmo, wobec konieczności dokonania opłaty faktycznie może zgłosić się mniej studentów.

Prof. Zawodniak przekazał, że postara się by ten moduł wystartował.

Prof. Trempała poinformował, że dr Alicja Malina z Instytutu Psychologii UKW otrzymała Endeavour Research Fellowships. To znaczące wyróżnienie dla naszej pracowniczki,  a także dla Uczelni.

Prof. S. Kaczmarek zasygnalizował, że złożono 14 grantów do NCBR.

JM Rektor złożył wszystkich życzenia Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Na tym obrady zakończono.