Głosy Senatu UKW, 24 lutego 2015 r.

W związku z nieobecnością JM Rektora, prof. Janusza Ostoja-Zagórskiego, Senatowi przewodniczył prof. Piotr Malinowski, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, który powitał zebranych gości i otworzył posiedzenie Senatu, po czym zwrócił się z pytaniem do Senatorów o uwagi do porządku obrad. Prof. Sławomir Kaczmarek poprosił o uzupełnienie porządku posiedzenia Senatu o punkt 12A dotyczący przyjęcia aneksu do porozumienia o utworzeniu dydaktyczno-badawczej jednostki międzyuczelnianej o nazwie Centrum Komunikacji Klinicznej. Członkowie Senatu przyjęli ostateczny porządek obrad wraz z zaproponowanymi zmianami.

Żaneta Komoś poinformowała zebranych, że protokół z posiedzenia Senatu UKW wiernie oddaje przebieg obrad z dnia 27 stycznia 2015 r. i wnosi o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jawnego Senat zatwierdził protokół z posiedzenia Senatu z dnia 27 stycznia 2015 r.

Prof. P. Malinowski wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę dra Rafała Zimnego.

Prorektor ds. Finansów i Rozwoju przekazał list gratulacyjny od JM Rektora prof. K. Fabisiakowi, który odebrał w środę, 18 lutego, nominację profesorską z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ponadto p. Żanecie Komoś wręczono gratulacje w związku z wybraniem Jej na członkinię Rady Studentów Parlamentu Studentów RP na kadencję 2015-2016.

Z kolei prof. P. Malinowski przedstawił Senatorom konieczność poddania pod głosowanie projektu Uchwały Senatu UKW, wyjaśniając, iż w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym istnieją zapisy umożliwiające rozwiązanie umowy o pracę z mianowanym nauczycielem akademickim – konkretnie art. 124 w brzmieniu:

Rektor może rozwiązać za wypowiedzeniem stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim w przypadku:

1) czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza okres zasiłkowy, a w przypadku stwierdzenia przez uprawnionego lekarza poprawy stanu zdrowia i możliwości powrotu do pracy, jeżeli okres ten przekracza dwa lata;

2) wszczęcia postępowania w sprawie likwidacji uczelni;

3) otrzymania przez nauczyciela akademickiego, w okresie nie krótszym niż rok, dwóch kolejnych ocen negatywnych, o których mowa w art. 132 ust. 1 i 2;

4) podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej, bez uzyskania zgody rektora, o której mowa w art. 129 ust. 1;

5) niezawiadomienia rektora o podjęciu dodatkowego zatrudnienia lub prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 129 ust. 6.

Prof. Malinowski zwrócił uwagę na zapisy art.125: Stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim może być rozwiązany również z innych ważnych przyczyn, po uzyskaniu zgody organu kolegialnego wskazanego w statucie uczelni.

Prof. P. Malinowski zauważył, że takiego wskazania w Statucie UKW brakuje, stąd została wszczęta procedura, by uzupełnić Statut o zapisy art. 125. W związku z powyższym sprawa modyfikacji Statutu została poddana pracom Senackiej Komisji Prawno-Statutowej w dniu 28 stycznia br. i w wyniku dyskusji członkowie Komisji przyjęli następujące stanowisko:

w § 80 po ust. 8 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:

Stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim może być rozwiązany w trybie art. 125 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym na mocy decyzji Rektora, po zasięgnięciu opinii rady wydziału, w którym nauczyciel akademicki jest zatrudniony, lub senatu w przypadku jednostek organizacyjnych niewchodzących w skład wydziału”.

Zmiany w Statucie powinny być zatwierdzone większością głosów co najmniej 2/3 członków Senatu, po uzyskaniu opinii związków zawodowych. Władze Uczelni otrzymały odpowiedź Zarządu ZNP UKW dotyczącą planowanej zmiany w zapisach statutowych: proponowana zmiana, by była zgodna z art. 125 ustawy o Szkolnictwie Wyższym, powinna po słowie „Ustawy” podkreślać: „z ważnej przyczyny na mocy decyzji Rektora…”. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przychyla się do stanowiska Zarządu ZNP UKW.

Katarzyna Bartkowiak, Radca Prawny UKW, wyjaśniła, iż art. 124 enumeratywnie wymienia przyczyny, dla których Rektor może zwolnić nauczyciela mianowanego, natomiast art. 125 jest dopełnieniem art. 124. Jej zdaniem brak dyskutowanego zapisu w Statucie UKW jest bardzo poważnym błędem. Dowodziła, że na podstawie judykatury i orzecznictwa Sądu Najwyższego przez „inne ważne przyczyny” należy rozumieć likwidację jednostki czy likwidację stanowiska, a nie osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego.

Leszek Rosiński zauważył, ze można wskazać jakieś szczególnie ważne przyczyny, jednak ten zapis nie zmieni faktu, że inne ważne przyczyny nie będą brane pod uwagę, a bardziej skondensowany zapis będzie bardziej czytelny.

W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 33/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie zmiany Statutu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 34/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r.w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie decyzji o nadaniu uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Turystyka i Rekreacja Wydziałowi Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu kolejnej uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 35/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.

Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu kolejnej uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 36/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki  i Techniki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 37/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.

Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu kolejnej uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 38/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów politologia na Wydziale Humanistycznym.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi treść projektu uchwały i po dyskusji w wyniku głosowania 28 głosów „za”, 2 głosy „przeciw”, 4 głosy „wstrzymujące się”, podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 39/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów politologia na Wydziale Humanistycznym.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Sławomir Kaczmarek przedstawił Senatowi treść projektu uchwały i w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 40/2013/2014 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia do konsorcjum. pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Następnie prof. S. Kaczmarek przedstawił Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem porozumienia jest współpraca w zakresie zabezpieczenia i konserwacji zabytkowych obiektów, będących w posiadaniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 41/2014/2015 z dnia 24lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia porozumienia o współpracy.

W kolejnej części obrad prof. S. Kaczmarek przedstawił Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a PBS Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie, jedną z największą agencji badawczych w Polsce. Wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 42/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a PBS Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie.

Następnie prof. S. Kaczmarek poinformował zebranych członków Senatu o dodatkowo wprowadzonym punkcie obrad dotyczącym przyjęcia aneksu do porozumienia o utworzeniu dydaktyczno-badawczej jednostki międzyuczelnianej Centrum Komunikacji Klinicznej. Celem uchwały ma być wprowadzenie w formie aneksu drobnych zmian do zawartego 20 grudnia 2013 roku porozumienia. Wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 43/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie przyjęcia aneksu do porozumienia o utworzeniu dydaktyczno-badawczej jednostki międzyuczelnianej Centrum Komunikacji Klinicznej.

W kolejnej części posiedzenia głos zabrała kanclerz UKW, mgr Renata Malak, która przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Łużyckiej 24 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 44/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Łużyckiej 24 w Bydgoszczy, polegającej na rozbudowie domu studenta nr 1 o windę osobową oraz budowie parkingu.

W kolejnej części posiedzenia Senatu Kanclerz UKW mgr Renata Malak przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 45/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej
w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na budynek dydaktyczny.

Następnie Kanclerz UKW mgr Renata Malak przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Pestalozziego 18A w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 46/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Pestalozziego 18 A w Bydgoszczy, polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku internatu Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy przy ul. Pestalozziego 18A na Niepubliczny Zespół Szkół – Podstawowej, Gimnazjalnej i Liceum Ogólnokształcącego NATO.

Następnie prof. Ewa Zwolińska, Dziekan WPiP przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Szkołą Podstawową nr 63 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 47/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Ewa Zwolińska, przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 48/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Następnie prof. Ewa Zwolińska, przedstawiła Senatowi treść projektu Uchwały Senatu w sprawie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Gimnazjum nr 5 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Nr 49/2014/2015 z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, który poinformował zebranych członków Senatu o trwającej wizytacji PKA oceniającej kierunek administracja na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Odbyło się już podsumowujące spotkanie i pierwsze spostrzeżenia Komisji napawają optymizmem. Szczególne wrażenie na członkach PKA wywarła nasza Biblioteka. Jedyną uwagą, którą zgłosiła Komisja, jest zastrzeżenie co do naszych zbiorów bibliotecznych, a dokładnie dotyczące czasopism. Komisja PKA zarzuciła, iż np. w zakresie szeroko pojętych nauk administratywistycznych posiadamy jedno czasopismo, a to w opinii Komisji zbyt mały zasób biblioteczny.

Prof. M. Zawodniak zwrócił się z apelem do Dziekanów o „przepracowanie” zagadnień związanych ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia. Na wyróżnienie w opinii prof. M. Zawodniaka zasługuje wniosek przedłożony przez Wydział Nauk Przyrodniczych.

Na tym posiedzenie Senatu UKW zakończono.