Głosy Senatu UKW, 31 marca 2015 r.

JM Rektor prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski otworzył posiedzenie Senatu i przedstawił porządek obrad.

Następnie dr Rafał Zimny oświadczył, że zapoznał się z protokołem, zgłosił do niego kila uwag, głównie w zakresie poprawności językowej, po dokonaniu poprawek protokół wiernie oddaje przebieg obrad, a zatem wnioskuje o jego przyjęcie.

JM Rektor poprosił o pełnienie funkcji Senatora Sprawozdawcy dr. hab. Janusza Golinowskiego, prof. nadzw., Prodziekana Wydziału Humanistycznego.

Prof. Sławomir Kaczmarek Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą przedstawił procedurę składania wniosków o nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do wniosku rektora uczelni i opisu osiągnięć powinny być dołączone następujące dokumenty: trzy rekomendacje samodzielnych pracowników nauki spoza macierzystej uczelni, wyciąg posiedzenia Senatu.

Pierwszy wniosek dotyczy dr hab. Igora Chybickiego, prof. nadzw. z wydziału Nauk Przyrodniczych. Podstawą wniosku o przyznanie dr. hab. Igorowi Chybickiemu, prof. UKW nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego są osiągnięcia naukowe, w konsekwencji których nadano mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie biologia, w dyscyplinie biologia. Stopień doktora habilitowanego został nadany przez Radę Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dnia 24 października 2014 r. W wyniku tajnego głosowania podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 50/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej kandydatury do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe

Prof. S. Kaczmarek przystąpił do omówienia kolejnego wniosku w wystąpienie o nagrodę dla dr. hab. inż. Grzegorza Kłosowskiego, Dziekana Wydziału Nauk Przyrodniczych za osiągnięcia organizacyjne. Prof. S. Kaczmarek wyjaśnił, że najczęściej nagroda za osiągnięcia organizacyjne – przyznawana jest osobom pełniącym funkcję organów jednoosobowych za działania mające na celu podniesienie jakości badań oraz prac rozwojowych, jakości dydaktyki i kształcenia, współpracy ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. Wymagane dokumenty to opis osiągnięć, trzy rekomendacje sporządzone przez samodzielnych pracowników nauki spoza macierzystej uczelni, wyciąg z posiedzenia Senatu. Wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. W wyniku tajnego głosowania podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 51/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej kandydatury do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia organizacyjne.

Następnie prof. Sławomir Kaczmarek przystąpił do omówienia Regulaminu własności intelektualnej oraz zasad komercjalizacji.

Prof. S. Kaczmarek wyjaśnił, że zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz rozszerzonym zakresem komercjalizacji badań - uczelnie mają obowiązek opracować regulamin własności intelektualnej oraz regulamin korzystania z aparatury badawczej. Termin uchwalenia tych dokumentów przez senaty uczelni mija 31 marca 2015 roku,. Czasu na przygotowanie tych dokumentów było bardzo mało. Po uchwaleniu tych aktów prawnych kolejnym etapem związanym z komercjalizacją badań będzie utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii. W wyniku głosowania jawnego (głosów za – przeciw – 1, wstrzymujących się 1 głos) przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 52/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu ochrony własności intelektualnej oraz zasad komercjalizacji.

Kierownik mgr Agata Pluskota omówiła założenia Regulaminu zasad korzystania z infrastruktury badawczej. Regulamin obejmuje definicje aparatury badawczej, zasady zakupów z uwzględnieniem ustawy o zamówieniach publicznych oraz planem zakupów aparatury przez uniwersytet, zapisy dotyczące ewidencjonowania aparatury. Określono obowiązki kierowników jednostek organizacyjnych oraz opiekunów aparatury badawczej, uwzględniono zasady prowadzenia badań przez jednostki na własne potrzeby, prowadzenia badań ze środowiskiem akademickim lub podmiotami zewnętrznymi. (usługi, prace zlecone), obliczanie kosztów i opłat. W wyniku głosowania jawnego (5 głosów wstrzymujących się) przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 53/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu korzystania z infrastruktury badawczej.

Prof. Sławomir Kaczmarek przedstawił problem dotyczący zasad postępowania z nagrodami rektorskimi przez władze Uniwersytetu. Prof. S. Kaczmarek przypomniał, że Senat UKW uchwałą w 2014 roku przyjął zmiany do Regulaminu nagród dla nauczycieli akademickich, ustalono wówczas zasadę, ze Rektor może przyznać nauczycielowi akademickiemu nagrodę, wyłącznie w przypadku, gdy nauczyciel akademicki uzyskał tytuł naukowy profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień naukowy doktora z wyróżnieniem. Takie posunięcie wynikało z przyjęcia z pakietu oszczędnościowego, a późniejszym czasie wstrzymano także wypłaty nagród dla nauczycieli akademickich.

Regulamin określa tryb postępowania dotyczące przyznania nagród. Wynikiem tej procedury jest przedstawienie rankingu osób z danego wydziału, które mogą otrzymać nagrodę i zgodnie z tym zapisem należy przedstawiać tę listę rankingową, mimo że nagrody otrzymają tylko nauczyciele akademiccy, którzy realizują awanse naukowe, o których była mowa powyżej.

W związku z tym prof. S. Kaczmarek zwrócił się z prośbą do członków Senatu o dokonanie zmian w zapisach Regulaminu ds. nagród nauczycieli akademickich, które polegałyby na tym, że nie trzeba byłoby przeprowadzać, całej procedury z nagrodami rektorskimi, w sytuacji, gdy przeprowadzenie tej procedury jest bezprzedmiotowe.

Prof. P. Malinowski stwierdził, że geneza całej sprawy ma związek w wprowadzonym pakietem uchwał programu oszczędnościowego i zaproponował, aby sprawę jeszcze raz przeanalizować i po konsultacji z Radcami Prawnikami, przedstawić problem na kolejnym posiedzeniu Senatu.

Prof. S. Kaczmarek zwrócił się do Wysokiego Senatu z prośbą o zatwierdzenie wzorów dyplomu doktora nauk, doktora sztuki oraz doktora habilitowanego. W związku ze zmianami ustawowymi Uniwersytet jest zobligowany do uzupełnienia istotnych zapisów we wzorach dyplomów. Zmiany te polegają na uzupełnieniu zapisów dotyczących drugiego promotora, kopromotora i promotora pomocniczego w przewodzie doktorskim. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 54/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia przez Senat UKW wzorów dyplomów doktora nauk, doktora sztuki oraz doktora habilitowanego.

Z kolei prof. S. Kaczmarek przedstawił Senatowi wniosek Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia Turystyki dotyczący zawarcia porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Narodowym Uniwersytetem w Chmielnickim. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 55/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Narodowym Uniwersytetem w Chmielnickim.

Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił członkom Senatu prośbę Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Humanistycznego o zmianę załączników w tzw. „uchwale rekrutacyjnej” dotyczącej kierunków studiów prowadzonych na tych wydziałach. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 56/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2015/2016.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego treść Uchwały Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie określenia planowanej liczby miejsc na poszczególnych kierunkach stacjonarnych studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w roku akademickim 2015/2016, w tym liczby miejsc dla osób, dla których będzie to kolejny kierunek studiów. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 57/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie określenia planowanej liczby miejsc na poszczególnych kierunkach stacjonarnych studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w roku akademickim 2015/2016, w tym liczby miejsc dla osób, dla których będzie to kolejny kierunek studiów.

Następnie prof. M. Zawodniak poprosił o omówienie najpierw punktu dotyczącego określenia efektów kształcenia dla praktycznego profilu kształcenia na stacjonarnych i niestacjonarnych inżynierskich studiach pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie kryzysowe w środowisku. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 58/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie określenia efektów kształcenia dla kierunku studiów zarządzanie kryzysowe w środowisku na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Mariusz Zawodniak przedstawił Senatowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego treść Uchwały Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie decyzji o nadaniu uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie kryzysowe w środowisku. W wyniku głosowania ( 3 głosy „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący się”) przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 59/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie decyzji o nadaniu uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie kryzysowe w środowisku.

Następnie w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 60/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r zmieniająca uchwałę w sprawie określenia efektów kształcenia dla ogólnoakademickiego profilu kształcenia dla kierunków studiów wyższych prowadzonych w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Następnie prof. M. Zawodniak poinformował, że wprowadzono takie zapisy wytycznych, że istnieje możliwość kształcenia nauczycielskiego w ramach łącznej liczby godzin na kierunku, którą to łączną liczbą godzin jednostka ta dysponowała do tej pory dla kierunku studiów. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 61/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów filologia polska na Wydziale Humanistycznym.

Następnie w wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 62/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów historia na Wydziale Humanistycznym.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. M. Zawodniak poprosił o zabranie głosu przez przewodniczącą Samorządu Studenckiego o omówienie kolejnego punktu obrad. Żaneta Komoś wyjaśniła, iż punkt dotyczy konieczności wprowadzenia zmian w regulaminie Samorządu Studenckiego, a wynika to z wymogów nałożonych przez MNiSW. Zmiany te odnoszą się do działalności sądów koleżeńskich, ordynacji wyborczej, zmiana wyborów bezpośrednich na pośrednie. W wyniku głosowania jednomyślnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 63/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie stwierdzenia zgodności z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym oraz Statutem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Regulaminu Samorządu Studenckiego.

Następnie prof. M. Zawodniak przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący określenia wzorów umów regulujących warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne oraz opłat związanych z odbywaniem studiów i studiów doktoranckich w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. W wyniku głosowania jednomyślnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 64/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. zmieniające uchwały w sprawie określenia wzorów umów regulujących warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne oraz opłat związanych z odbywaniem studiów i studiów doktoranckich w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. M. Zawodniak przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” w Warszawie. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 65/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. M. Zawodniak przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Fundacją Alumno w Bydgoszczy. W wyniku głosowania z jednym głosem wstrzymującym się została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 66/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW głos zabrał prof. Piotr Malinowski, który przedstawił kolejny punkt obrad dotyczący uchylenia podjętej w ubiegłym miesiącu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na budynek dydaktyczny. Prof. Piotr Malinowski zaproponował, by brzmienie nowej uchwały nie zawierało w swojej treści informacji na czym konkretnie ma polegać przebudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku UKW. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 67/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. uchylająca uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na budynek dydaktyczny.

Prof. Piotr Malinowski przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 68/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r.w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanejw obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Następnie prof. Ewa Zwolińska wyjaśniła, iż umowa o współpracy ze Szkołą Podstawową w Klonowie nie będzie poddawana głosowaniu Senatu z uwagi na fakt, iż osoba, z którą umowa miała być zawarta rozchorowała się i w najbliższym czasie nastąpi zmiana placówki, z którą podejmiemy współpracę. W związku z powyższym prof. Ewa Zwolińska wniosła o usunięcie tego punktu z porządku obrad.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Ewa Zwolińska przedstawiła kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miastem Bydgoszcz – Szkołą Podstawową Nr 41 im. Romualda Traugutta w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 69/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Ponownie prof. Ewa Zwolińska przedstawiła kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miastem Bydgoszcz – Zespołem Szkół nr 19 im. Synów Pułków w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 70/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Następnie prof. Ewa Zwolińska przedstawiła kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miastem Bydgoszcz – Przedszkolem Nr 68 Wesołe Smyki w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 71/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Ewa Zwolińska przedstawiła kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Diecezją Bydgoską - Collegium Catholicum Bydgostiense Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 72/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Następnie prof. Ewa Zwolińska przedstawiła kolejny punkt posiedzenia Senatu UKW dotyczący sprawie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miastem Bydgoszcz – Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Nr 1 w Bydgoszczy. Współpraca będzie dotyczyć obszarów: naukowo-badawczego, dydaktyczno-praktycznego oraz wolontariatu studenckiego. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 73/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

Głos zabrał prof. Bernard Mendlik, Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej, który przedstawił kolejny punkt obrad dotyczący zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Fundacją Humanitas w Sosnowcu. W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 74/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

W kolejnym punkcie posiedzenia Senatu UKW prof. Mariusz Zawodniak przedstawił stan studentów na dzień 31 marca 2015 roku. Na Wydziale Humanistycznym na lingwistykach stosowanych studiuje zatrważająco niska liczna studentów i powinien być temat do przedyskutowania z Dziekanem WH prof. Jackiem Woźnym. Podobnie rzecz się ma w przypadku filologii polskiej, historii, kulturoznawstwa, ochrona dóbr kultury, zarządzanie dziedzictwem kulturowym, gdzie liczba studentów sięga poniżej 10 osób. W przypadku Wydziału Pedagogiki i Psychologii niski poziom studiujących osób występuje na pedagogice bez specjalności. Z kolei na Wydziale Edukacji Muzycznej też istniej kilka specjalności, które kiepsko plasują się w tym rankingu. Wydział Nauk Przyrodniczych nie budzi w tym zakresie większych zastrzeżeń. Na Wydziale Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki liczba studentów poniżej 10 osób spada nie kierunku geografia. Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki stan studentów spada na kierunkach: edukacja techniczno-informatyczna, fizyka. Na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych niepokojący stan liczby studentów występuje nie kierunku filozofia.

Prof. Piotr Malinowski przedstawił problem stanu kadrowego na poszczególnych wydziałach. W minionym czasie odbyły się w tej kwestii spotkania ze wszystkimi dziekanami w celu wprowadzenia ewentualnych redukcji etatów. Jeśli ustalenia podjęte na tych spotkaniach będą podtrzymane, to możliwe jest dość znaczne roczne obniżenie kosztów. Najmniejszy udział w tych oszczędnościach mamy na WNP i WMFiT z uwagi na składane wnioski o prawo do doktoryzowania.

Prof. Sławomir Kaczmarek poinformował, iż 27 marca odbyło się posiedzenie kapituły w związku z nagrodami prezydenta miasta Bydgoszczy. Prof. Kaczmarek powiadomił, iż główna nagroda przypadła w tym roku prof. Yuriy Zorenko.

Mgr Krzysztof Budka zasygnalizował problem, z którym borykają się doktoranci naszego Uniwersytetu. Otóż problem dotyczy limitu wypożyczonych książek w bibliotece. Jest to osiem pozycji miesięcznie dla doktorantów, natomiast studenci czy pracownicy administracyjni mają możliwość wypożyczenia 10 książek. Mgr Krzysztof Budka podkreślił, iż jest już po konsultacjach z prof. Mariuszem Zawodniakiem, prof. Sławomirem Kaczmarkiem oraz Radą Biblioteczną i otrzymał zapewnienie, iż sytuacja ta ulegnie zmianie.

JM Rektor poinformował o zaproszeniu przez skierowanym arcybiskupa metropolitę łódzkiego Marka Jędraszewskiego do społeczności naszej Uczelni na ogólnopolską pielgrzymkę akademicką na Jasną Górę.

JM Rektor poinformował, iż na obradach podczas Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Gdańsku w terminie 18-19 marca odbyło się spotkanie z Ministrem Markiem Ratajczakiem w sprawie badań statutowych i dotacji finansowych. JM Rektor poinformował, iż w związku z faktem, że żadna nasza jednostka nie posiada kategorii A, tym samym nie zmniejszono nam dotacji na badania statutowe.

Prof. Mariusz Zawodniak poinformował, iż 2 kwietnia (Wielki Czwartek) nie będą obowiązywały godziny rektorskie w całym dniu z uwagi możliwość naruszenia rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówiącego, iż w procesie kształcenia musi się odbyć 15 poniedziałków, wtorków, śród i czwartków.

Na tym obrady zakończono.