Głosy Senatu UKW, 26 maja 2015 r.

JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zabranych i otworzył posiedzenie Senatu. Następnie JM Rektor zaprezentował porządek obrad i poinformował, iż zatwierdzenie protokołu z dnia 23 czerwca 2015 roku nastąpi we wrześniu br. Prof. Mariusz Zawodniak złożył wniosek o wprowadzenie zmian do porządku obrad. Prof. Sławomir Kaczmarek zaproponował, by z uwagi na otwarcie Letniego Uniwersytetu Dyplomacji, przesunąć punkt 8 i punkt 9 na początek posiedzenia Senatu UKW. Prof. Piotr Malinowski poprosił o drobną korektę w punkcie 10 odnoszącą się do treści uchwały. Prof. P. Malinowski wniósł  o sformułowanie tego punktu w następujący sposób: Uchwała Senatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia do konsorcjum w celu przygotowania projektu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu POWER. Prof. Mariusz Zawodniak poprosił o włączenie do porządku obrad punktu dotyczącego zniesienia na WKFZiT studiów podyplomowych z wychowania fizycznego.

Wobec braku sprzeciwu zmiany w porządku obrad zostały wprowadzone.

JM Rektor wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę mgra Krzysztofa Budkę.

Następnie głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który omówił sprawę określenia organizacji potwierdzenia efektów uczenia się. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 122/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie określenia organizacji potwierdzenia efektów uczenia się.

Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił konieczność wprowadzenia Ogólnouczelnianej procedury monitorowania karier zawodowych absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 123/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie wprowadzenia Ogólnouczelnianej procedury monitorowania karier zawodowych absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Mariusz Zawodniak przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 124/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie zniesienia studiów podyplomowych wychowanie fizyczne na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

Następnie głos zabrał prof. Sławomir Kaczmarek, Prorektor ds. Nauki i Współpracy  z Zagranicą, który poprosił członków Senatu o pozytywne zaopiniowanie wniosku o zatrudnienie prof. Jana Grajewskiego na stanowisko dyrektora Centrum Transferu Technologii i Innowacji. Centrum powołane zostało na poprzednim posiedzeniu Senatu i pozytywnie zaopiniowane przez Radę Nadzorującą jednostkę (prorektorów, dziekanów wydziałów). W wyniku głosowania przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 120/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 roku w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zatrudnienia prof. dr. hab. Jana Grajewskiego na stanowisku dyrektora Centrum Transferu Technologii i Innowacji.

W dalszej części obrad Senatu UKW prof. Sławomir Kaczmarek przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej przystąpienia do konsorcjum. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 121/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia do konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu  i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Celem działalności konsorcjum jest realizacja projektu badawczego dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach Programu Maestro 7.

Następnie prof. Piotr Malinowski przedstawił opinię związków zawodowych ZNP i NSZZ Solidarność w sprawie zmian do Statutu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Prof. Piotr Malinowski przypomniał, iż uchwałę dotyczącą zatwierdzenia Statutu należy podjąć do końca czerwca 2015 roku, ale na wysłanie dokumentu do MNiSW pozostaje miesiąc. Dr hab. Rafał Zimny zaoferował pomoc przy dokonaniu korekty językowej tekstu Statutu. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 125/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Prof. Piotr Malinowski, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju z uwagi na wpłynięciem dotacji z MNiSW przedstawił konieczność zmodyfikowania planu rzeczowo-finansowego na rok 2015. Prof. Malinowski podkreślił, iż pomimo wzmożonych starań, ujemne saldo w naszym budżecie nadal istnieje (koszty mamy mniejsze, bo prowadzimy politykę oszczędnościową, ale też przychody są mniejsze).Następnie podjęto decyzję o przystąpieniu do głosowania nad zatwierdzeniem budżetu.W wyniku głosowania podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 126/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 r.

Pozostając w kręgu spraw finansowych, prof. P. Malinowski przedstawił Senatorom prognozę sytuacji finansowej UKW i podkreślił konieczność podjęcia kroków naprawczych. Pierwsza poruszona kwestia dotyczyła podstawowej działalności operacyjnej, na którą składają się przychody, koszty dydaktyczne i naukowo-badawcze. Biorąc pod uwagę tylko przychody, koszty i wynik finansowy z podstawowej działalności operacyjnej, a wykluczając ewentualne sprzedaże, dotacje z urzędu miasta lub województwa tylko 3 uniwersytety w Polsce mają dodatnie saldo w 2014 r. Podkreślił fakt, że na wynik uczelni, które mają dodatnie saldo, a także są w lepszej sytuacji niż UKW składa się także sprzedaż wielu nieruchomości.

Następnie prof. P. Malinowski zapoznał zebranych z wynikiem finansowym uniwersytetów  w 2015 r.

Kolejna kwestia poruszona przez Prorektora ds. Finansów i Rozwoju dotyczyła zmian dotacji podstawowej w latach 2012-Zauważalna tendencja spadkowa sugeruje, że w roku 2016 dotacja może być zmniejszona o kolejne 1,5 mln zł, a następne lata również nie napawają optymizmem.

Z kolei prof. P. Malinowski przeszedł do problemu opłat za usługi edukacyjne Porównując lata 2009- 2011, gdy przychody z komercji wynosiły prawie 17 mln do roku 2015, gdy opiewały na kwotę ok. 6 mln, zauważamy trend spadkowy. Biorąc pod uwagę powyższy fakt, jak i zmieszoną dotację o 1,5 mln, należy przedsięwziąć kroki oszczędnościowe. Zmniejszenie zatrudnienia na wydziałach to oszczędność 2,3 mln w 2016 r., w administracji to ok. 600 tys. Władze Uniwersytetu proponują likwidację dodatków specjalnych z „funduszu komercyjnego”. Następnie prof. Malinowski zwrócił się z prośbą o blokadę wydatków w miesiącach letnich. Dotyczyć by to miało wszystkich dysponentów środków.

O głos poprosiła Kwestor, która zwróciła się z prośbą do Państwa Dziekanów o przekazywanie aneksów do preliminarzy korygujących przychody.

W następnej kolejności Prorektor ds. Finansów i Rozwoju zaznaczył konieczność monitorowania i minimalizowania liczby godzin ponadwymiarowych na st. stacjonarnych, ale także liczb grup lektoratowych. Bardzo ważnym punktem programu naprawczego powinno być zwiększenie przychodów z działalności badawczej. Tu prof. P. Malinowski upatruje udział nowo powołanego Centrum Transferu Technologii i Innowacji, ale także wszystkich jednostek UKW.

Podsumowując, prof. P. Malinowski zaproponował przyjrzenie się grupom lektoratowym oraz likwidację dodatku komercyjnego wszystkim pracownikom Uczelni.

JM Rektor zabrał głos, informując zebranych, że jeśli nie zostaną podjęte kroki naprawcze, to władze zmuszone będą dokonać zwolnień grupowych.

Podsumowując, prof. P. Malinowski zaapelował do całej społeczności akademickie o dbałość o finanse Uczelni.

Istotnym punktem porządku obrad było kwestia wyrażenia zgody na zwiększenie wysokości kredytu w postaci linii kredytowej. Jako pierwszy głos zabrał dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Rozwoju. Kwestura Uczelni do tej pory korzystała z linii kredytowej sporadycznie, nigdy nie korzystała z niej w całej wysokości i na stosunkowy krótki okres.

W wyniku głosowania (przy 1 głosie wstrzymującym się, 0 głosów przeciw) podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 127/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na zwiększenie wysokości kredytu w postaci linii kredytowej.

Pozostający przy głosie prof. P. Malinowski przypomniał, że zgodnie z ustawą Uczelnia zobowiązana jest do wprowadzenia systemu antyplagiatowego. Podczas obrad stowarzyszenia MUCI, którego jesteśmy członkiem, powstał pomysł na przygotowanie programu antyplagiatowego w ramach konkursu nr 1/ANTP/POWER/3.4/2015 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Działania 3.4 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego. Pomysł dotyczył zawiązywania konsorcjów przez 3 uczelnie i w ramach tych „spółek” modyfikację poszczególnych funkcjonalności programu Ogólnouczelnianego Systemu Antyplagiatowego OSA. Aktualnie UKW szuka trzeciego członka do konsorcjum, natomiast termin składania wniosków upływa 22 lipca, stąd prośba, by Senat wyraził pozytywną opinię w sprawie przystąpienia Uniwersytetu do konsorcjum w celu przygotowania wspólnego projektu w ramach konkursu nr 1/ANTP/POWER/3.4/2015 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Działania 3.4 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego.

Przystąpiono do głosowania, w wyniku którego podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 128/2014/2015 z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia do konsorcjum.

W dalszej części obrad głos zabrała prof. E. Zwolińska, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, która zwróciła się do Wysokiego Senatu z prośbą o wyrażenie opinii odnośnie zawarcia umowy o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Zespołem Szkół nr 27 w Bydgoszczy. W wyniku głosowania jawnego podjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 129/2014/2015z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zawarcia umowy o współpracy.

 

Z kolei głos zabrała dr Aldona Chlewicka, Dyrektor Biblioteki Głównej, która przedłożyła wniosek prof. Romana Ossowskiego w sprawie podjęcia głosowania w sprawie nadania sali w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego imienia dra Henryka Filipowicza - Dubowika. W wyniku głosowania jawnego podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 130/2014/2015z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej nadania sali imienia dra Henryka Filipowicza – Dubowika.

JM Rektor streścił Senatorom kwestie poruszane podczas debaty o przyszłości szkolnictwa wyższego i nauki - „Jakie mają być nasze uczelnie i polska nauka”. Podczas spotkania w Szkole Głównej Handlowej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiła propozycje rozwiązań poprawiających sytuację polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Ministerstwo niestety podtrzymuje pomysł „uczelni flagowych” oraz scalania mniejszych jednostek w większe ośrodki. Nawiązując do wprowadzonego zarządzenia nr 27/2014/2015 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie rozliczania umów zleceń zawieranych przez UKW, prof. P. Malinowski zwrócił się z prośbą, by umowy nie spływały do Sekretariatu Prorektora po miesiącu od podpisania. Przypomniał, ze zgodnie z ww. Zarządzeniem dysponenci środków mają obowiązek uzyskania zgody Prorektora, pod względem dostępności środków finansowych, a nie jedynie formalnego uzyskania podpisu. Prof. B. Mendlik zwrócił się z prośbą o udostępnienie salki dla studentów KUTW.

Prof. J. Burczyk pochwalił pomysł przygotowania publikacji „Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Uczelnia XXI wieku”. Jednocześnie zwrócił się z pytaniem odnośnie przekazania na wydziały kilku sztuk w celach promocyjnych, by Dziekani mogli przekazywać album ważnym gościom. Prof. A. Jankowski odpowiedział, że obecnie wydrukowano 2 tys. egzemplarzy, które przeznaczone są dla gości, którzy obecni będą na Inauguracji, Gali obchodów 10-lecia UKW oraz podczas uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu – etap II.

Nawiązując do wypowiedzi prof. Jankowskiego JM Rektor, poinformował, że udział w uroczystej gali potwierdził były Prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz Prezydent Bronisław Komorowski

JM Rektor prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski zakończył posiedzenie Senatu, życząc wszystkim udanych wakacji.