Głosy Senatu, 23 czerwca 2015 r.

JM Rektor prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski otworzył posiedzenie Senatu i przedstawił porządek obrad.

Prof. S. Kaczmarek Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą zwrócił się z prośbą o modyfikację punktu 4 polegającą na uzupełnieniu wpisu dotyczącego zaopiniowania przez Senat Regulaminu Centrum Transferu Technologii i Innowacji. W proponowanym Regulaminie znajdują się zapisy dotyczące sposobu powołania dyrektora centrum. W związku z tym prof. S. Kaczmarek zwrócił się
z prośbą.

o przeniesienie punktu 5 porządku obrad na kolejne posiedzenie Senatu, wyjaśniając, że kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Transferu Technologii i Innowacji można powołać po opinii rady nadzorującej Centrum. Rada ta ukonstytuuje się dopiero po przyjęciu Regulaminu Centrum Transferu Technologii i Innowacji. Senat przyjął zmieniony porządek obrad.

Następnie JM Rektor złożył gratulacje prof. Yurijowi Zorenko w związku uzyskaniem tytułu naukowego profesora oraz dr hab. Aleksandrowi Jankowskiemu, prof. nadzw. UKW, który został nagrodzony przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za promocję województwa w Polsce i w Europie. Profesorowie podziękowali za wyróżnienia i gratulacje. JM Rektor wręczył list gratulacyjny Natalii Smoguleckiej z Wydziału Edukacji Muzycznej laureatce konkursu Lady D, który docenia dorobek
i działania artystyczne kobiet dotkniętych niepełnosprawnością. Senator Sprawozdawca dr Benedykt Odya poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu UKW z dnia 26 maja 2015 roku w pełni oddaje przebieg posiedzenia i zwrócił się z prośbą o jego przyjęcie. Senat UKW przyjął protokół z posiedzenia Senatu z dnia 26 maja 2015 r. JM Rektor wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę mgra Włodzimierza Kucharka.

Dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw. UKW, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia poinformował, że w związku z nowelizacją Ustawy Praw o szkolnictwie wyższym nastąpiły trudności w realizowaniu zajęć modułu, po zaliczeniu którego studenci uzyskiwali dodatkowe kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela. Zniesiono darmowe punkty ECTS na realizację tego modułu, w związku z tym Studium nie ma możliwości prowadzenia statutowych zajęć o charakterze niekomercyjnym. Wobec powyższej sytuacji prof. M. Zawodniak przedłożył Senatowi wniosek o likwidację Studium Pedagogicznego. Aktualnie w Studium zatrudnione są 4 osoby na stanowisku wykładowcy i starszego wykładowcy – wobec tych osób decyzje kadrowe podejmie JM Rektor.

W związku z tym, że nie było dalszych uwag w tej sprawie w wyniku głosowania jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 112/2014/2015 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej likwidacji jednostki międzywydziałowej.

Prof. S. Kaczmarek przedstawił wniosek o utworzenie Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz jego regulamin. Celem utworzenia Centrum jest tworzenie korzystnej sytuacji dla rozwoju potencjału intelektualnego i badawczego, a także przygotowanie ścieżek komercjalizacji badań i myśli naukowej kadry akademickiej, doktorantów i studentów.

Regulamin Centrum ma charakter bardzo ogólny i ramowy, jego zapisy zostaną uszczegółowione po pewnym czasie funkcjonowania nowej jednostki. W obecnym dokumencie sformułowane są zadania Centrum, zasady komercjalizacji oraz reguły działania Rady Nadzorującej zadania centrum. Prof. S. Kaczmarek zwrócił się do Dziekanów Wydziałów, żeby zostali członkami tego gremium.

Po dyskusji przystąpiono do głosowania, w wyniku którego przy jednym głosie wstrzymującym przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 113/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie jednostki ogólnouczelnianej Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz zatwierdzenia jej regulaminu.

Następnie, JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski poprosił mgr Katarzynę Bartkowiak, Radcę Prawnego UKW o przedstawienie sposobu prac nad Statutem UKW.

Mecenas K. Bartkowiak wyjaśniła, że przedłożony projekt Statutu UKW zawiera zmiany wynikające z nowelizacji Ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym, a także kwestie, które do tej pory nie były uregulowane w Statucie, a ich wprowadzenie wynika z obowiązku ustawowego. Statut został również opracowany zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, polegającej na zastosowaniu prawidłowych jednostek legislacyjnych, stosownego nazewnictwa
i ograniczeniu odsyłaczy. Uporządkowano zakresy tematyczne spraw koncentrując je
w poszczególnych rozdziałach, zwłaszcza kompetencje Senatu, rektora, dziekana oraz rady wydziału.

Prof. P. Malinowski zaproponował, aby członkowie Senatu zgłaszali uwagi i propozycje zmian do poszczególnych zapisów w kolejności przedstawiania na ekranie, zaś Radcę Prawnego o zwrócenie uwagi, dlaczego te właśnie zapisy zostały zmienione.

Kolejność paragrafów została zmieniona, dostosowana do nowego projektu.

W czasie analizy zapisów projektu Statutu omówiono szerzej następujące kwestie:

  • 2 ust. 1 – dodano zapis – Patronem Uniwersytetu jest Kazimierz Wielki - Król Polski.

  • 2 ust. 4 – w wyniku dyskusji skreślono zapisy dotyczące tłumaczenia nazwy Uniwersytetu na języki obce. Kwestia ta ma zostać uregulowana osobnym zarządzeniem.

Prof. E. Laskowska zaproponowała ujednolicenie pisowni słowa statut oraz korektę językową całego tekstu.

  • 62 – W wyniku dyskusji dotyczącej liczby prodziekanów na wydziale oraz sposobu ich powoływania zmieniono dotychczasowe zapisy paragrafu 68 i zamieszczono je w paragrafie

  1. Dotychczasowy zapis „liczbę prodziekanów ustala rada wydziału na wniosek dziekana elekta albo dziekana.” zmieniono w sposób następujący: „Liczbę prodziekanów ustala rektor na wniosek dziekana elekta albo dziekana zaopiniowany przez radę wydziału.”

Rozdział 5 - Pracownicy Uniwersytetu - został mocno przeredagowany, ponieważ zasady zatrudniania nauczycieli akademickich zgodnie z ustawą powinny być zawarte w statucie,              a zatem przeniesiono uregulowania w tym zakresie określone w dotychczasowym zarządzeniu do Rozdziału 5 Statutu.

  • 80 – w wyniku dyskusji doprecyzowano zapisy dotyczące zatrudniania dyplomowanych bibliotekarzy. Przyjęto propozycje Senackiej Komisji Prawno-Statutowej.

Po omówieniu i sprawdzeniu wszystkich punktów przyjęto treść Statutu jak w załączniku.

Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu nie można przeprowadzić glosowania nad przyjęciem Statutu, ponieważ nie wyraziły swojej opinii związki zawodowe.

Mgr Anna Żugaj Przewodnicząca NSZZ Solidarność Komisji Zakładowej działającej w UKW poinformowała, że zbyt późno otrzymała tekst Statutu, jednakże na kolejnym posiedzeniu
w dniu 29.06.2015 roku stosowna opinia zostanie przedstawiona.

Prof. P. Malinowski stwierdził, że projekt Statutu został wysłany 17.09.2015 r., przyznał jednak, że faktycznie zgodnie z ustawą związki zawodowe mogą w ciągu miesiąca przedstawić swoją opinię.

Prof. P. Malinowski zwrócił się z uprzejmą prośbą o przygotowanie opinii przez związki zawodowe.

Rektor serdecznie podziękował członkom Senackiej Komisji ds. Prawno-Statutowej oraz Mecenas Katarzynie Bartkowiak za wkład w pracy włożony w opracowanie Statutu.

Dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił wniosek w sprawie zmiany efektów kształcenia dla praktycznego profilu kształcenia na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku studiów HUMANISTYKA DRUGIEJ GENERACJI.

W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 114/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie określenia zmian w zakładanych efektach kształcenia dla kierunku studiów humanistyka drugiej generacji – studia pierwszego stopnia, profil praktyczny – obowiązujących od roku akademickiego 2015/2016

Następnie prof. M. Zawodniak przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczącego zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

-  bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe,
-  animacja społeczno-kulturowa.

W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 115/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku pedagogika na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Z kolei prof. Mariusz Zawodniak przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczący zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

-  opieka i wychowanie z profilaktyką społeczną,

W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 116/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku pedagogika na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Kolejny punkt również dotyczył wniosku Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii  o zniesienie od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

-  edukacja dla bezpieczeństwa,
-  animacja społeczno-kulturowa.

Po przedstawieniu wniosku przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 117/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku pedagogika na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Prof. M. Zawodniak przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczący utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

-  animacja społeczna i zarządzanie kulturą,
-  edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne.

Po omówieniu wniosku przyjęto Uchwałę Senatu Nr 118/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r.
w sprawie utworzenia na kierunku studiów pedagogika specjalności na Wydziale Pedagogiki
i Psychologii.

Po raz kolejny Prorektor ds. Dydaktycznych przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczącego utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych
i niestacjonarnych drugiego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

-  zarządzanie projektami w animacji społeczno-kulturowej,
-  edukacja włączająca,
-  edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publicznej.

W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Nr 119/2014/2015 z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie utworzenia na kierunku studiów pedagogika specjalności na Wydziale Pedagogiki i Psychologii

Podjęte Uchwały Senatu UKW stanowią załączniki do niniejszego protokołu.

Na tym posiedzenie zakończono.