Głosy Senatu, 15 grudnia 2015 r.
JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zabranych i otworzył posiedzenie Senatu.
JM Rektor poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego prof. Arnolda Wilczyńskiego, wieloletniego nauczyciela akademickiego, dyrektora Instytutu Techniki, cenionego pedagoga i wychowawcę młodzieży.
Następnie zaprezentował porządek obrad, który został przyjęty w głosowaniu jawnym.
W dalszej kolejności posiedzenia JM Rektor wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego. JM Rektor pogratulował nowo wybranej Przewodniczącej Samorządu Studenckiego p. Aleksandrze Wiśniewskiej.
Następnie głos zabrał dr hab. M. Zawodniak, prof. nadzw. Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który poinformował, że dobiegła także końca kadencja Rady Doktorantów. Prof. M. Zawodniak złożył gratulacje i podziękowania dotychczasowemu Przewodniczącemu mgr. Krzysztofowi Budce – jednocześnie informując, że podziękowania p. Żanecie Komoś byłej Przewodniczącej Samorządu Studenckiego zostaną złożone w późniejszym terminie
Mgr Krzysztof Budka podziękował za współpracę oraz poinformował, że Przewodniczącym Rady Doktorantów został mgr Dominik Traczykowski.
Mgr Renata Malak Kanclerz UKW poinformowała zebranych, że protokół z posiedzenia Senatu UKW z dnia 24 listopada 2015 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnosi o jego przyjęcie.
W wyniku głosowania jawnego Senat zatwierdził protokół z posiedzenia Senatu z dnia 24 listopada 2015 r.
JM Rektor wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę p. Aleksandrę Wiśniewską.
JM Rektor przedstawił kandydatów na członków Uczelnianej Komisji Wyborczej Uniwersytetu w związku z nadchodzącymi wyborami do organów jednoosobowych i kolegialnych Uniwersytetu.
Powołano komisję skrutacyjną w składzie: dr Rafał Zimny, mgr Włodzimierz Kucharek oraz Justyna Gadzińska.
W wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 9/2015/2016 w sprawie wyboru Komisji Wyborczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kadencję 2016 – 2020.
JM Rektor dodał, że na początku stycznia 2016 r. Komisja ukonstytuuje się, opracuje nowy regulamin oraz terminarz wyborczy.
Następnie głos zabrał prof. Sławomir Kaczmarek, który przedstawił Sprawozdanie z działalności naukowo-badawczej oraz sprawozdanie z działalności JM Rektora za rok akademicki 2015/2016. Na czas omawiania tego punktu prof. Janusz Ostoja-Zagórski opuścił Salę Senatu.
W sprawozdaniu omówiono:
- Rozwój kadry naukowo – dydaktycznej.
- Kategoryzacja Wydziałów: parametryzacja 2016 – WNP kategoria A. Prof. S. Kaczmarek zauważył jednak, że przy ostatniej parametryzacji okazało się, że największy przyrost finansowy dotyczył jednostek, które uzyskały kategorię B.
- Wykorzystanie dotacji na działalność statutową.
- Projekty badawcze.
- Współpraca z przedsiębiorstwami.
- Studenci z zagranicy Ukrainy.
- BFN – nie otrzymaliśmy dofinansowania, na 14 festiwali 10 nie uzyskało dofinansowania.
- Akademickie Centrum Kreatywności.
- Letnia Akademia Dyplomacji.
- Centrum Komunikacji Klinicznej.
Następnie prof. S. Kaczmarek zaprezentował sprawozdanie z działalności JM Rektora prof. Janusza Ostoja-Zagórskiego.
Po wyczerpaniu głosów w dyskusji, prof. S. Kaczmarek zarządził głosowanie jawne w wyniku którego przyjęto Uchwałę, w której pozytywnie oceniono działalność JM Rektora prof. dr. hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego w roku akademickim 2014/2015.
Następnie głos zabrał prof. Sławomir Kaczmarek w sprawie zmiany regulaminu Centrum Transferu i Technologii. Prof. Kaczmarek przypomniał zebranym, że tenże regulamin został zatwierdzony Uchwałą Senatu na Posiedzeniu Senatu w czerwcu 2015 r. W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu nr 11/2015/2016 w sprawie zatwierdzenia Regulaminie Centrum Transferu Technologii i Innowacji.
Następnie głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak w sprawie Wytycznych dla Rad Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Uczelni.
W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu nr 12 2015/2016 w sprawie ustalenia Wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego oraz w zakresie wykonywania podstawowych zadań Uczelni obowiązujących od roku akademickiego 2016/2017.
Ponownie głos zabrał prof. Zawodniak przedstawił treść uchwały w sprawie utworzenia od semestru letniego roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku edukacja techniczno-informatyczna specjalności: inżynieria biokompozytowa.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu nr 13/2015/2016 w sprawie utworzenia na kierunku studiów edukacja techniczno-informatyczna specjalności na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.
W kolejnym punkcie porządku obrad prof. Zawodniak przedstawił treść uchwały w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku edukacja techniczno -informatyczna specjalności: inżynieria materiałowa z ochroną środowiska. W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu nr 14/2015/2016 w sprawie zniesienia na kierunku studiów edukacja techniczno-informatyczna specjalności na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.
Ponownie głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. Mariusz Zawodniak w sprawie utworzenia od semestru letniego roku akademickiego 2015/2016 2-semestralnych Studiów Podyplomowych: Asystent Osoby Starszej. W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu nr 15/2015/2016 w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
Następnie głos zabrał Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. Malinowski, który przytoczył treść pisma przesłanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącego zwiększenia dotacji na rok 2015.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu nr 16/2015/2016 w sprawie zatwierdzenia korekty do planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na 2015 rok.
Prof. Malinowski wyjaśnił, że jednym z pierwszych podjętych przez niego działań związanych z opracowaniem strategii UKW na lata 2016-2020, było przesłanie 17 marca 2015 r. do wszystkich pracowników Uniwersytetu pisma. Prof. Malinowski przytoczył fragment treści rzeczonego dokumentu:
„ Bardzo proszę o przesłanie na podany adres w terminie do 30 kwietnia swoich przemyśleń dotyczących w szczególności mocnych i słabszych stron Uniwersytetu, szans i zagrożeń, które w perspektywie zmieniających się warunków społeczno-ekonomicznych stoją przed naszą uczelnią oraz innych wniosków, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na jakość pracy
i hamują lub ograniczają rozwój jednostki. Jeśli, to możliwe proszę również o próbę sformułowania celów, jakie powinny się znaleźć w nowo opracowywanej strategii Uczelni na najbliższe lata.”
Prorektor Malinowski poinformował, że pismo pozostało bez odpowiedzi, dodając, że Zespół ds. Opracowania Strategii Rozwoju UKW na lata 2016-2020 pochylił się nad opracowaniem
i analizą SWAT, określił słabe i mocne strony Uczelni, w powiązaniu z szansami
i zagrożeniami, na tej podstawie sformułowano elementy misji i wizji.
Pytaniem zasadniczym, do którego odnosił się Zespół było pytanie: Czym ma być Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w najbliższych 5 latach? Prof. Malinowski wyjaśnił, że Zespół jako nadrzędną kwestię uznał utrzymanie pozycji uczelni jako uniwersytetu szerokoprofilowego oraz wzrost konkurencyjności do roku 2020.
Kolejnym krokiem Zespołu, jak wyjaśnił prof. Malinowski, było sformułowanie czterech podstawowych celów strategii ( podobnych do obecnej strategii), związanych z: dydaktyką, nauką, otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz zarządzaniem uniwersytetem. Następnie powołano odpowiednie podzespoły, zajmujące się jednym z czterech celów podstawowych. Podzespoły opracowały cele operacyjne, na które nałożono działania, a do nich przypisano zadania.
Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. Malinowski przypomniał, że razem ze strategią przesłaną członkom Senatu, zawarł również prośbę o przesyłanie pisemnych, ewentualnych uwag do strategii. Prof. Malinowski poinformował, że otrzymał dwie uwagi od prof. Janusza Trempały oraz od Dziekan Anny Koziczak. Następnie prof. Malinowski otworzył dyskusję.
na poziomie Uczelni, żeby potem wydziały musiały się z tym zgodzić i to respektować.
JM Rektor zaproponował zakończenie dyskusji dotyczącej strategii rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z uwagi na wyjazd do Poznania na pogrzeb prof. Arnolda Wilczyńskiego.
Prof. Janusz Ostoja-Zagórski zrelacjonował zebranym członkom Senatu przebieg rozmowy z Iwoną Waszkiewicz, Zastępcą Prezydenta Bydgoszczy na temat planów władz miasta dotyczących funkcjonowania naszego Uniwersytetu. Prezydent wyjaśniła, iż miasto włączy się finansowo w wyposażenie biblioteki dla kierunku ekonomia, ale jest też sugestia, by dołączyć listę publikacji niezbędnych dla potrzeb nowego kierunku.
Kolejnym tematem dyskusji była sprawa nieruchomości po byłym Państwowym Instytucie Weterynarii i w tej kwestii nie ma niestety jeszcze żadnych decyzji. Prezydent Iwona Waszkiewicz wyjaśniła ponadto, iż nie ma możliwości przekazania miastu nieruchomości przy ul. Przemysłowej w zamian za obiekty po PIW. Władze miasta dyskutują jak wyrównać nam różnicę finansową obu nieruchomości.
Kolejnym punktem rozmowy z prezydent Iwoną Waszkiewicz była sprawa zwrotu obiektu przy ul. Mińskiej (Instytut Geografii), gdyż w planach władz Bydgoszczy jest rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w tej lokalizacji. JM Rektor wyjaśnił prezydent Waszkiewicz, iż dla UKW cenne byłoby uzyskanie środków pieniężnych za nieruchomość przy ul. Mińskiej, które to środki przeznaczyć by można na remont budynku naszej starej biblioteki. Prezydent Waszkiewicz zobowiązała się też umożliwić zwolnienie Uczelni z konieczności rozbiórki domu, który stoi przy parkingu przy ul. Chodkiewicza 21.
JM Rektor poinformował również o spotkaniu z Komendantem Miejskim Policji w sprawie bezpieczeństwa podczas organizowania imprez masowych. Do udziału w tym spotkaniu wyznaczeni zostali prof. Mariusz Zawodniak, prof. Piotr Malinowski, kanclerz Renata Malak i przewodnicząca Samorządu Studenckiego, Aleksandra Wiśniewska.
JM Rektor zaprosił wszystkich członków Senatu UKW na spotkanie opłatkowe i złożył świąteczne życzenia.
Prof. Mariusz Zawodniak nadmienił, iż w związku ze świątecznym spotkaniem ogłosił 16 grudnia godziny rektorskie od 11.00 do 14.00
Prof. Piotr Malinowski wrócił do spraw związanych z opracowaniem nowej strategii rozwoju UKW. Podczas dyskusji prof. Malinowski nie zauważył sugestii członków Senatu, by należało w tym dokumencie dokonać totalnej przebudowy jego kształtu. Prof. Malinowski poprosił członków Senatu o zebranie w formie pisemnej wniosków i ewentualnych uwag do strategii celem kolejnej analizy i modyfikacji dokumentu. Prof. Malinowski wyraził konieczność zamknięcia dyskusji nad strategią na styczniowym posiedzeniu Senatu.
Na tym obrady zakończono.