Głosy Senatu, 27 października 2015 r.

JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zebranych oraz przedstawił planowany porządek posiedzenia Senatu.
Następnie dr hab. Dariusz Łukasiewicz poinformował, że protokół z posiedzenia z dnia 29 września 2015 r. odzwierciedla posiedzenie Senatu UKW i wnosi o jego przyjęcie.
Następnie głos ponownie zabrał Rektor i poinformował o przybyciu na posiedzenie Senatu Dyrektor Wydawnictwa UKW Pani Grażyny Jarzyny. Powodem uczestnictwa w posiedzeniu Senatu G. Jarzyny było otrzymanie Głównej Nagrody Stowarzyszenia Wydawnictw Akademii Szkół Polskich. Na prośbę Rektora prof. dr. hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego, głos zabrała Dyrektor Jarzyna i zaprezentowała statuetkę „Gaudeamus” otrzymaną przez Wydawnictwo UKW jako nagrodę główną w konkursie na najlepszą książkę akademicką.
Rektor prof. Ostoja-Zagórski zwrócił się do Dziekana prof. dr. hab. Jacka Woźnego z prośbą o przekazanie dyplomu, nieobecnemu na posiedzeniu Senatu prof. Michałowi Zachariasowi. Rektor Ostoja-Zagórski pogratulował nominowanym.
W związku z przeprowadzaną oceną, Kanclerz Renaty Malak, JM Rektor Ostoja-Zagórski poprosił Kanclerz o opuszczenie Sali Senatu na czas przeprowadzenia oceny. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Piotr Malinowski, poinformował zebranych członków senatu, że zgodnie z przyjętym Regulaminem Oceny Kanclerza i Kwestora, pierwszym krokiem w tej ocenie jest złożenie przez kanclerza sprawozdania rocznego i wypełnionego arkusza oceny do Senackiej Komisji ds. Oceny Funkcjonowania Administracji, która zapoznaje się ze sprawozdaniem złożonym przez Kanclerza, po czym przedstawia opinie Senatowi. Prof. Malinowski poinformował, że arkusz oceny wypełniony przez Kanclerz w większości była zgodna z oceną Komisji, poza dwoma punktami. Liczba otrzymanych punktów w arkuszu oceny Kanclerz wyniosła 76, co oznacza, że jest to ocena wyróżniająca.
Prof. Malinowski dodał, że członkowie Komisji w swej ocenie byli jednomyślni. Na skutek oceny przeprowadzonej przez Senacką Komisję ds. Oceny Funkcjonowania Administracji, Komisja proponuje pod rozwagę następującą uchwałę w sprawie oceny: Senat na podstawie aktów prawnych ww. uchwały w oparciu o wnioski wyciągnięte ze sprawozdania Senackiej Komisji ds. Oceny Funkcjonowania Administracji w głosowaniu tajnym pozytywnie ocenia się działalność Kanclerza UKW mgr Renaty Malak.                  
Prof. Malinowski zapytał zebranych członków Senatu, czy ktoś z obecnych chciałby zabrać głos w omawianej sprawie.
Rektor prof. J. Ostoja-Zagórski zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej mgra Włodzimierza Kucharka.
Następnie prof. Janusz Ostoja-Zagórski na czas liczenia głosów, poprosił o zabranie głosu Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. Zawodniaka. Prof. Zawodniak poinformował o wniosku Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku inżynieria materiałowa, dwóch specjalności: inżynieria powierzchni oraz technologia powłok ochronnych. W wyniku jawnego głosowania jednomyślną liczbą głosów przyjęto Uchwałę nr 2 2015/2016 z dnia 27 października 2015 r. w sprawie utworzenia na kierunku studiów inżynieria materiałowa na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki specjalności inżynieria powierzchni i technologia powłok ochronnych.
W kolejnym punkcie porządku posiedzenia Senatu, prof. Zawodniak przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia za rok akademicki 2014/2015. Prorektor prof. M. Zawodniak zaproponował, że przedstawi treść sprawozdania, który potem przedłoży do protokołu. Prof. Zawodniak wyjaśnił, że ta procedura jest wynikiem zapisu ustawowego w myśl, którego raz w roku akademickim, kierownicy podstawowych jednostek organizacyjnych (dziekani przed radami wydziałów), dokonują prezentacji i oceny uwag dotyczących Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia funkcjonującego w ramach podstawowych jednostek.
Prof. Zawodniak przystąpił do omawiania sprawozdania, objaśnił na co warto zwrócić uwagę: pierwszym jest kontrola zewnętrzna. W minionym roku akademickim Polska Komisja Akredytacyjna dokonała oceny programowej na czterech kierunkach studiów, tj. na filologii polskiej, administracji, edukacji techniczno-informacyjnej oraz wychowaniu fizycznym. W bieżącym roku akademickim nowa procedura oceny programowej została również przeprowadzona w Instytucie Fizyki i Matematyki. Prof. Zawodniak poinformował o negatywnych odniesieniach dotyczących nowych zasad przeprowadzania oceny programowej przez Polską Komisję Akredytacyjną. Prof. Zawodniak poinformował o otrzymaniu pozytywnej oceny programowej przeprowadzonych na ww. kierunkach UKW, dodając, że jest to dobra informacja, z której należy się cieszyć, a jednostkom wydziałowym pogratulować.
Następnie prof. Zawodniak przystąpił do omawiania kolejnego punktu sprawozdania,
w którym znajdują się akty wewnętrzne w zakresie jakości kształcenia i dydaktyki, które uchwalano na poziomie senatu. Tego rodzaju uchwał w roku akademickim 2014/2015 było 25.
W kolejnym punkcie w omawianego sprawozdania prof. Zawodniak przedstawił strukturę Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia, obrazującą, jakie organy, gremia biorą udział w jego funkcjonowaniu. W skład systemu wchodzi również Senacka Komisja ds. Dydaktyki, Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia oraz Uczelniany Zespół ds. Jakości Kształcenia.
Prof. Zawodniak poinformował, że w sprawozdaniu pojawiły się uwagi dotyczące monitorowania karier, dodał jednocześnie, że pomimo zdjęcia z Uczelni obowiązku monitorowania karier - nadal jest to realizowane.
W kolejnym, ostatnim punkcie omawianego sprawozdania, prof. Zawodniak przedstawił sformułowaną rekomendację Uczelnianego Zespołu i Senackiej Komisji ds. Jakości Kształcenia, która zwraca uwagę na 3-4 kwestie. Prof. Zawodniak przypomina, że uczelnie wyższe obowiązują programy studiów, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego muszą zawierać, bloki, moduły dotyczące obszaru nauk humanistycznych i społecznych w wymiarze co najmniej 5 punktów.
Prof. Zawodniak nim przystąpił do omawiania kolejnej rekomendacji, przypomniał wydziałom i jednostkom o konieczności przeprofilowania niektórych kierunków studiów.
W związku z przygotowywaniem strategii Uniwersytetu na lata 2016-2020 Prorektor Zawodniak zarekomendował jednostkom przeprowadzenie analiz dotyczących ofert rekrutacyjnych w poszczególnych jednostkach z wydziałami włącznie.
Na tym prof. Zawodniak zakończył omawianie sprawozdania Senackiej Komisji ds. Jakości Kształcenia, po czym zwrócił się do członków senatu z pytaniem czy, ktoś ma uwagi lub zapytanie dotyczące przedstawionego sprawozdania.
W kolejnym punkcie porządku posiedzenia głos zajął ponownie Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. Mariusz Zawodniak i rozpoczął omówienie przebiegu procesu rekrutacyjnego w roku akademickim 2014/2015. Prof. Zawodniak poinformował o zamknięciu oficjalnego kalendarza rekrutacyjnego, lecz nie wykluczył prowadzenia ciągłych działań rekrutacyjnych o charakterze odwoławczym.
Następnie prof. Zawodniak przystąpił do prezentacji zestawienia w celu ukazania dynamiki zmian w zakresie poziomu liczby kandydatów w obszarze rekrutacji w roku akademickim 2014/2015. W bieżącym roku 2015 limity zostały zrealizowane ( w stosunku do limitów ubiegłorocznych) na poziomie niemal 90%. Natomiast na studiach stacjonarnych drugiego stopnia, limity zostały wypełnione na poziomie 88 %. Na studiach niestacjonarnych również odnotowany jest wyraźny spadek liczby kandydatów- ubiegłoroczny limit został wypełniony na poziomie 84 %.
Następnie prof. Zawodniak przedstawił wyniki rekrutacyjne poszczególnych wydziałów.
W następnej części obrad mgr Krzysztof Budka przedstawił wyniki głosowania tajnego w sprawie oceny działalności kanclerza UKW, mgr Renaty Malak.
W wyniku głosowania tajnego podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 1/2015/2016 z dnia 27 października 2015 r. w sprawie oceny działalności Kanclerza UKW.
Kanclerz UKW, mgr Renata Malak, podziękowała zgromadzonym członkom Senatu za okazane zaufanie.
JM Rektor poinformował, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowała list w sprawie organizacji uroczystości i imprez masowych – w kontekście tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
JM Rektor podziękował wszystkim osobom organizującym uroczystości jubileuszowe; Inaugurację Roku Akademickiego, Galę w Teatrze Polskim, odsłonięcie rzeźby „Lato” w Ogrodzie Botanicznym oraz otwarcie zmodernizowanego Atrium. Rektor skierował podziękowania Mgr Renacie Malak Kanclerzowi UKW oraz mgr Małgorzacie Jendryczce Kierownikowi Działu Promocji.
Prof. J. Ostoja-Zagórski dodał, że w ramach obchodów X-lecia zostanie otwarty II etap Centrum Kultury Fizycznej i Sportu (4.11.2015 r.), a także V Zaduszki Jazzowe w dniu 19 listopada 2015 r.
Następnie głos zabrał Prof. J. Burczyk - poinformował, iż przejrzał wnikliwie Uchwałę Senatu dotyczącą zakresu obowiązków nauczycieli akademickich i w jego opinii kilka punktów wymaga wyjaśnienia.
W związku z tym prof. J. Burczyk poinformował, że rozważa wniesienie tej sprawy do porządku obrad kolejnego posiedzenia Senatu, jeśli 10 członków Senatu osób poprze jego pisemny wniosek o zmianę Uchwały Senatu w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych. Prof. J. Burczyk zwrócił się z prośbą do zainteresowanych osób o zgłaszanie się i podpisanie wniosku.
Rektor poinformował, że do uwag prof. J. Burczyka odniesie się prof. Piotr Malinowski.
W związku z powyższym prof. P. Malinowski odniósł się do poszczególnych uwag zawartych w piśmie prof. J. Burczyka.
Prof. P. Malinowski odnosząc się do uwag prof. J. Burczyka stwierdził, że nauczyciel akademicki, który występuje o zmniejszenie pensum godzi się na to, że pensum jest zmniejszone z różnych ważnych powodów. Jeśli nauczyciel akademicki uświadamia sobie, że z pewnych względów musi zrealizować określoną liczbę godzin, to decyduje się je wykonać i nie występuje o obniżanie swojego pensum. Prof. P. Malinowski uznał, że wprowadzone w uchwale zmiany nie stoją w sprzeczności z zasadami obniżania wymiaru godzin dydaktycznych osobom, które realizują granty badawcze.
W związku z powyższym prof. J. Burczyk zaproponował członkom Senatu podpisanie wniosku o wprowadzenie punktu na kolejne posiedzenie Senatu korygującego zapisy Uchwały Senatu nr 141/2015/2016 dnia 29 września 2015 r.
JM Rektor przypomniał, że intencją wprowadzonych zmian było uniemożliwienie realizowania godzin ponadwymiarowych przez osoby, które mają obniżone pensum. Prof. Janusz Ostoja-Zagórski poinformował, że będzie wyciągał konsekwencje wobec osób, które naruszą przyjęte przepisy.
Na tym posiedzenie Senatu UKW zakończono.