Głosy Senatu, 29 września 2015 r.
JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski powitał zabranych, otworzył posiedzenie i zaprezentował porządek obrad.
Mgr Krzysztof Budka poinformował zebranych, że protokół z posiedzenia Senatu UKW w dniu 23 czerwca 2015 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnosi o jego przyjęcie. Mgr Włodzimierz Kucharek również poinformował o zgodności treści protokołu z posiedzenia Senatu UKW w dniu 29 czerwca br. i wniósł o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jawnego członkowie Senatu zatwierdzili treść protokołu z posiedzenia Senatu z dnia 23 czerwca i 29 września 2015 roku
JM Rektor wyznaczył na Senatora Sprawozdawcę dr hab. Dariusza Łukasiewicza, prof. nadzw. UKW
Następnie głos zabrał prof. Janusz Ostoja - Zagórski, który złożył gratulacje prof. Kazimierzowi Fabisiakowi, prof. Jackowi Maciejewskiemu oraz prof. Yuriy’owi Zorenko z okazji otrzymania nominacji profesorskich.
W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW JM Rektor poprosił Państwa Dziekanów o przedstawienie kandydatów na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Na członków Komisji Skrutacyjnej wyznaczono: dr. hab. Rafała Zimnego, mgr. Włodzimierza Kucharka, mgr. Kazimierza Budkę
Przystąpiono do głosowania tajnego.
W wyniku głosowań tajnych przyjęto Uchwały Senatu Nr 131-138/2014/2015 UKW w sprawie zgłoszenia kandydatów do Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Piotr Malinowski przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej zwolnienia JM Rektora z zajęć dydaktycznych.
Prof. Ewa Zwolińska przypomniała zapis Statutu UKW mówiący, iż wymiar godzin nie może być niższy niż 50% dolnej granicy. Skoro dolna granica wynosi 120 godzin, to każdego nauczyciela obowiązuje 60 godzin. Prof. Zwolińska zapytała, czy w takiej sytuacji można głosować za całkowitym zwolnieniem JM Rektora z odbywania zajęć dydaktycznych.
Paweł Januszewski z Zespołu Radców Prawnych wyjaśnił, iż Uchwała Senatu jest tylko opinią w sprawie zwolnienia JM Rektora z zajęć dydaktycznych i ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje Rektor. W jego ocenie taka uchwała nie jest wiążąca w żaden sposób dla Rektora i przez to nie może być uznana za sprzeczną ze Statutem.
Prof. Malinowski przypomniał, iż zwolnienie Rektora z odbywania zajęć dydaktycznych praktykowane było zarówno w obecnej, jak i w poprzedniej kadencji.
W wyniku głosowania jawnego (przy 2 głosach wstrzymujących się) przyjęta została Uchwała Senatu Nr 139/2014/2015 z dnia 29 września 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zwolnienia JM Rektora z zajęć dydaktycznych.
Następnie głos zabrał prof. Sławomir Kaczmarek, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, który przedstawił zebranym członkom Senatu treść projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Hacettepe University w Ankarze w Turcji.
W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Nr 140/2014/2015 z dnia 29 września 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Hacettepe University w Ankarze w Turcji.
Prorektor ds. Finansów i Rozwoju dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw. przystąpił do referowania kolejnego punktu porządku obrad – uchwalenia zmiany do Uchwały Senatu Nr 130/2013/2014 z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. W pierwszej kolejności przypomniał, iż godziny ponadwymiarowe będą wykonywane przede wszystkim w ramach umów o pracę, a nie jak dotychczas bezoosobowo, czyli w ramach umów o świadczenie usług edukacyjnych. Prof. Piotr Malinowski stwierdził, że istnieje konieczność zmodyfikowania zapisów uchwały w § 3 w zakresie pensum dydaktycznego osób pełniących funkcję z wyboru, gdyż dla tych osób Rektor może obniżyć wymiar zajęć. Zaproponowano również wprowadzenie zapisu, iż Rektor obniża pensum jeśli uzyska informację o liczbie obciążeń z karty obciążeń danej osoby, tak aby miał możliwość weryfikacji potrzeby obniżenia w takim zakresie. Wyeliminować ma to problem z płatnościami za godziny ponadwymiarowe.
Po burzliwej dyskusji w wyniku głosowań przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 141/2014/2015 z dnia 29 września 2015 r. zmieniająca uchwałę nr 130/2013/2014 z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Następnie głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który przedstawił uchwałę dotyczącą powołania Uczelnianej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów. Prof. Zawodniak zaproponował następujący skład Komisji : Przewodniczący Komisji – Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, prof. Mariusz Zawodniak, członkowie–odpowiednio-Prodziekani ds. dydaktycznych poszczególnych wydziałów Uczelni oraz przedstawiciele samorządu studenckiego. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 142/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie w sprawie powołania Uczelnianej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów.
Ponownie głos zabrał prof. Zawodniak, który przedstawił treść uchwały w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 3-semestralnych Studiów Podyplomowych Doradztwo Edukacyjno-Zawodowe. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 143/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
Następnie prof. Mariusz Zawodniak przedstawił treść uchwały w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo specjalności: książka dawna. W wyniku glosowania przyjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 144/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo specjalności: książka dawna.
Kolejny raz głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia Mariusz Zawodniak w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych
i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku informacja naukowa
i bibliotekoznawstwo specjalności: współczesny obieg książki. W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 145/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo specjalności: współczesny obieg książki.
W kolejnym punkcie porządku obrad profesor Mariusz Zawodniak przedstawił wniosek Rady Wydziału Administracji i Nauk Społecznych w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku ekonomia specjalności:
- ekonomia menedżerska;
- finanse i rachunkowość;
- bankowość.
W wyniku glosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 146/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku ekonomia specjalności: ekonomia, menedżerska, finanse
i rachunkowość, bankowość.
W kolejnym punkcie porządku obrad głos zabrał ponownie prof. Zawodniak przedstawiając wniosek Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki
w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych
i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa specjalności: inżynieria bezpieczeństwa cywilnego. W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 147/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa specjalności: inżynieria bezpieczeństwa cywilnego.
Ponownie głos zabrał ponownie prof. Zawodniak przedstawiając wniosek Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa specjalności: inżynieria bezpieczeństwa technicznego. W wyniku głosowania przyjęto Uchwalę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 148/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku w sprawie utworzenia od roku akademickiego 2015/2016 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa specjalności: inżynieria bezpieczeństwa technicznego.
W następnym punkcie porządku obrad Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia przedstawił treść uchwały zmieniającej uchwałę Senatu Nr 170/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. w sprawie zasad pobierania opłat oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne. Profesor Zawodniak poinformował o konieczności zmiany algorytmu naliczania opłat, jednocześnie wyjaśnił, że wcześniej funkcjonowały w systemie darmowe tzw. punkty ECTS, aktualnie do algorytmu w miejsce ECTS-u wchodzi stawka za godzinę dydaktyczną. Stąd propozycja i prośba o przyjęcie zmiany w tym zakresie. Pozostałe zmiany dotyczą zmian w procedurze opiniowania wniosków o zwalnianie z opłat. Prof. Zawodniak wyjaśnił, że jak dotąd w procedurze opiniowania wniosków o zwalnianie z opłat, miał swój udział Samorząd Studencki. Prof. Zawodniak poinformował, że zaproponował, aby zrezygnowano z zapisu opiniowania Samorządu w sprawie zwalniania z opłat. Prof. Zawodniak zapytał czy są jakieś uwagi ze strony Samorządu. Nikt nie wniósł uwag.
W wyniku głosowania przyjęto Uchwalę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 149/2014/2015 z dnia 29 września 2015 roku sprawie zasad pobierania opłat oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne.
Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. Zawodniak ponownie zabrał głos i przedstawił treść Uchwały zmieniającej Uchwałę w sprawie przyznania dodatkowego limitu miejsc na filologii o specjalności: lingwistyka stosowana oraz język niemiecki z językiem rosyjskim. Prof. Zawodniak poinformował zebranych, że utworzono wniosek Rady Wydziału Humanistycznego, aby przyjąć uchwałę nowelizującą uchwałę w sprawie przyznania dodatkowego limitu miejsc.
W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nr 150/2014/2015 zmieniającą uchwałę nr 57/2014/2015 z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie określenia planowanej liczby miejsc na poszczególnych kierunkach stacjonarnych studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w roku akademickim 2015/2016, w tym liczby miejsc dla osób, dla których będzie to kolejny kierunek studiów.
Podsumowanie rekrutacji przez Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia- punkt poza planowanym porządkiem posiedzenia Senatu w dniu 29.10.2015 r.
Prof. Zawodniak poprosił zebranych o głos w sprawie wyników tegorocznej rekrutacji. Przedstawił dane zebrane z 28 września 2015 roku, z których wynika, że wykorzystano limit, (odwzorowany ubiegłoroczny limit rekrutacyjny) na poziomie 86%. Prorektor Zawodniak zauważył, że Uczelnia nadal posiada niedobory w stopniu 15% w stosunku do ubiegłego roku. Niedobór ten jest większy na studiach II stopnia, ale jak podkreślił prof. Zawodniak jest to zjawisko zrozumiałe, pojawiające się od wielu lat. Natomiast zdecydowanie lepiej jest na studiach pierwszego stopnia. Na zakończenie prof. Zawodniak zapewnił, że przedstawione dane będą uszczegółowiane i przekazane do władz dziekańskich w celu poprawy mechanizmów określania limitów na wydziałach.
Zdaniem prof. M. Zawodniaka dobrze byłoby zacieśnić współpracę z Dziekanami Wydziałów co do podejmowania decyzji dotyczącej uwalniania miejsc, ale również podejmowania decyzji w sprawie uruchamiania tych kierunków, na które zgłasza się tylko kilka osób.
JM Rektor dodał, że należy racjonalizować decyzje o liczbie przyjętych kandydatów na studia, jednak należałoby uczynić wszystko, aby utrzymać właściwe dla uniwersytetów kierunki studiów jak filozofia czy historia.
Kwestor UKW mgr Arletta Szyińska poinformowała, że otrzymaliśmy pożyczkę z funduszu ochrony środowiska na przeprowadzenie termomodernizacji budynków przy ul. Ogińskiego 16 i Powstańców Wielkopolskich 2. Jednakże pożyczkodawca Bank Zachodni
Przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku, którego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 151/2014/2015 z dnia 29 września 2015 r. w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie hipoteką nieruchomości Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy Placu Kościeleckich 8 w Bydgoszczy.
Kwestor UKW poinformowała o korektach w planie rzeczowo-finansowym na rok 2015.
W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 152/2014/2015 z dnia 29 września 2015 r. w sprawie korekty planu rzeczowo-finansowego na 2015 r.
Sprawy bieżące:
Rektor poinformował, że ma się odbyć posiedzenie wyjazdowe Rządu RP w Bibliotece UKW 6 października br.
Również w Bibliotece ma odbyć się debata polityczna kandydatów z nr 1 z Regionu Kujawsko-Pomorskiego.
W początkach października 2015 roku odbędzie się wykład Grzegorza Korolki Wicemarszałka Kujawsko-Pomorskiego dotyczący możliwości pozyskania środków unijnych na działalność badawczą.
Prof. Bernard Mendlik poinformował, że odbędzie się inauguracja kolejnej edycji Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z roku na rok oferta KUTW cieszy się coraz większą popularnością wśród seniorów. Uroczystość Inauguracji zaszczycą przedstawiciele władz miasta i świata kultury.
Dr hab. Rafał Zimny poinformował, że w dniach 15 – 17. 10. br. w Bibliotece UKW odbędzie się 10 Forum Kultury Słowa – jedno z większych wydarzeń w świecie językoznawczym, które organizuje UKW wraz z Radą Języka Polskiego PAN. Przybędą znani językoznawcy i osoby ze świata kultury języka.
Prof. Piotr Malinowski poinformował, że wkrótce na ręce Dziekanów zostaną przesłane zaproszenia dla pracowników Wydziałów na uroczystą Galę Jubileuszu powołania UKW, którą uświetni występ Stanisława Soyki z zespołem.
Na tym obrady zakończono.