Głosy Senatu, 26 stycznia 2016 r.
Dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, Przewodniczący Senatu UKW powitał zabranych i otworzył posiedzenie Senatu. Prof. P. Malinowski wyjaśnił, iż przewodniczy posiedzeniu Senatu, ponieważ JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski uczestniczy w spotkaniu rektorów z prof. A. Bobko Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.
Prof. Piotr Malinowski zaprezentował zgromadzonym członkom Senatu porządek obrad, który został przyjęty w głosowaniu jawnym.
Następnie prof. Piotr Malinowski złożył gratulacje prof. Zygmuntowi Babińskiemu z okazji powołania Pana Profesora na członka Krajowej Rady Gospodarki Wodnej.
W kolejnej części obrad gratulacje i wyrazy uznania z okazji uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplina artystyczna - dyrygentura przyjął dr Benedykt Odya.
Gratulacje z rąk prof. Piotra Malinowskiego za wysiłek włożony w działania związane z działalnością w Samorządzie Studenckim UKW odebrała też Żaneta Komoś, która podziękowała za wieloletnią współpracę. Wyrazy uznania dla byłej przewodniczącej Samorządu Studenckiego złożył również prof. Mariusz Zawodniak, który podziękował za dwa lata owocnej i harmonijnej współpracy.
Wyrazy podziękowania za działalność w Samorządzie Doktorantów prof. Piotr Malinowski złożył nieobecnemu na posiedzeniu Senatu mgr. Krzysztofowi Budce.
Aleksandra Wiśniewska, Przewodnicząca Samorządu Studentów poinformowała zebranych członków Senatu, że protokół z posiedzenia Senatu UKW z dnia 15 grudnia 2015 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnosi o jego przyjęcie.
W wyniku głosowania jawnego Senat zatwierdził protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2015 r.
Prof. Piotr Malinowski na Senatora Sprawozdawcę wyznaczył dr. Tomasza Marquardta.
Do udziału w pracach komisji skrutacyjnej prof. Piotr Malinowski poprosił dr. hab. Rafała Zimnego (przewodniczący), dr Iwonę Mandrzejewską-Smól (członek), studentkę Justynę Gadzińską (członek).
W wyniku głosowania jawnego członkowie Senatu jednogłośnie przyjęli skład Komisji Skrutacyjnej.
W kolejnej części obrad prof. Piotr Malinowski wyjaśnił, iż w stosunku do materiału prezentowanego na grudniowym posiedzeniu Senatu UKW dokument został uzupełniony o 3 punkty: misja, wizja i mierniki do wszystkich wymienionych zadań. Struktura dokumentu jest taka, że zdefiniowany jest cel główny, którym jest wzrost konkurencyjności Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do roku 2020 i umocnienie jego pozycji jako szerokoprofilowego ośrodka akademickiego. Celami strategicznymi są: zapewnianie najwyższej jakości kształcenia, wzmacnianie pozycji naukowej Uniwersytetu, efektywna współpraca z otoczeniem społeczno – gospodarczym, efektywne zarządzanie Uniwersytetem. Do każdego celu strategicznego przewidziane są działania, zadania, a do zadań przypisane są ustalone mierniki z informacją, jak ten miernik ma być policzony i przez kogo.
Prof. Piotr Malinowski zaproponował dyskusję nad kształtem Strategii rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2016-2020. Prof. Malinowski zasugerował, by dokonać drobnej poprawki mającej na celu zastąpienie innym słowem powtarzającego się terminu efektywne. Prof. Piotr Malinowski zaproponował słowa: sprawne, racjonalne, skuteczne. Członkowie Senatu uznali jednak, że owa zmiana nie jest konieczna.
Wyniku głosowania jawnego Senat jednogłośnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 17/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie uchwalenia dokumentu pn. Strategia Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2016 – 2020.
O zreferowanie punktu dotyczącego nadania prof. Bogusławowi Śliwerskiemu tytułu doktora honoris causa UKW poproszona została prof. Ewa Zwolińska, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii.
Prof. Piotr Malinowski zaproponował otwarcie dyskusji w rzeczonej sprawie. Prof. Malinowski odczytał treść projektu uchwały dotyczącej wszczęcia postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. B. Śliwerskiemu.
Prof. Jacek Woźny zaproponował uogólnienie uzasadnienia o wszczęcie postępowania w sprawie nadania prof. dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Prof. Mariusz Zawodniak zaapelował, aby nie zakłócać przebiegu posiedzenia Senatu i poprosił prof. Ewę Zwolińską, Dziekan WPiP o dokonanie poprawek w treści analizowanej uchwały poza salą obrad.
Prof. Ewa Zwolińska wyjaśniła, iż chętnie skorzysta z zapisu ogólnego w uzasadnieniu wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nadania prof. dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Prof. Piotr Malinowski przychylił się do sugestii prof. Mariusza Zawodniaka i Dziekan Ewa Zwolińska wraz dr Iwoną Mandrzejewską – Smól opuściły Salę Senatu w celu dokonania zmian w projekcie uchwały.
Głos zabrała Kwestor UKW mgr Arletta Szyińska, która przedstawicła zebranym członkom Senatu plan rzeczowo-finansowy. Prof. Malinowski podkreślił, że ów plan ostatecznie jeszcze może się zmienić po zakończeniu podliczania kosztów wynagrodzeń i ostateczny wynik finansowy może być jeszcze lepszy.
Prof. Malinowski zaapelował do kierowników jednostek różnego szczebla, żeby nie występowali z wnioskami o podwyższanie wynagrodzenia. Wyjaśnił, że tego rodzaju działania nie sprzyjają krokom oszczędnościowym uczelni.
Głos zabrał Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Woźny, który poruszył kwestię sprzedaży nieruchomości Uczelni z ul. Przemysłowej. Zapytał dlaczego oferta przetargowa na zakup tej nieruchomości wychodzi od tak wysokiej kwoty.
Kanclerz mgr Renata Malak wyjaśniła, że jest to wymóg prawny i najpierw muszą być ogłoszone dwa przetargi, a dopiero od trzeciego mogą pojawić się rokowania, co wynika z Rozporządzenia o procedurze sprzedaży nieruchomości należącej do Skarbu Państwa.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 21/2015/2016 w sprawie zatwierdzenia korekty do planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na 2015 rok.
Prof. Malinowski wyjaśnił, że w związku ze śmiercią prof. Arnolda Wilczyńskiego, istnieje konieczność powołania nowego członka Senackiej Komisji ds. Oceny i Rozwoju Kadry z Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki. Kandydatem wytypowanym przez radę wydziału jest prof. dr hab. Marian Żenkiewicz.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 23/2015/2016 w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Rozwoju i Oceny Kadry.
Następnie prof. Malinowski przedstawił kandydata, przedstawiciela Samorządu Studenckiego do Senackiej Komisji Nauki i Współpracy z Zagranicą, Panią Adriannę Brzemińską. W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 24/2015/2016 w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Ponownie głos zabrał prof. Malinowski, przedstawiając kandydatury nowych członków do Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia: przedstawiciela Samorządu Doktorantów – mgr Alicję Żardecką oraz przedstawiciela Samorządu Studentów – Milenę Dziudzię. W składzie tej Komisji będzie trzech przedstawicieli Samorządu Studentów łącznie z Panem Bartłomiejem Walczakiem (aktualnym członkiem Komisji)
Prof. Janusz Trempała zwrócił uwagę prof. Malinowskiemu, aby w nowym składzie Komisji zaktualizować tytuł naukowy dr hab. Benedykta Odya.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 25/2015/2016
w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia.
Następnie prof. Malinowski poinformował o zmianie w Senackiej Komisji Prawno-Statutowej przez powołanie w jej poczet Marcina Pezdy.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 26/2015/2016
w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji Prawno-Statutowej.
Prof. Malinowski przedstawił kandydatury do Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów. Prof. Malinowski poinformował, że zgodnie ze statutem Uczelni w jej skład muszą wchodzić nauczyciele akademiccy – przedstawiciele wszystkich wydziałów uniwersytetu oraz przedstawiciele studentów - również ze wszystkich wydziałów.
Dziekan WPiP prof. E. Zwolińska zwróciła uwagę, że wśród wymienionych kandydatów brakuje przedstawiciela Wydziału Pedagogiki i Psychologii.
Prof. Malinowski przyznał rację prof. Zwolińskiej i wyjaśnił, że ta kwestia zostanie ponownie podjęta na kolejnym posiedzeniu Senatu.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 27/2015/2016
w sprawie zmiany składu Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów.
Kolejną Komisją zaprezentowaną przez prof. Malinowskiego była Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Studentów, gdzie według Statutu muszą znajdować przedstawiciele studentów z każdego Wydziału.W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 28/2015/2016 w sprawie zmiany składu Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów.
Następnie w wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 29/2015/2016 w sprawie zmiany składu Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich.
Prof. Malinowski wyjaśnił, że kandydatów do Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów zgłaszają spośród nauczycieli akademickich rady wydziałów, natomiast spośród studentów uczelniane organy Samorządu Studenckiego. Prof. Malinowski dodał, że dotąd w skład Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów wchodził dr Rafał Bucholski, który nie jest już pracownikiem WAiNS. W związku z tym prof. Malinowski zwrócił się do Dziekan Wydziały Administracji i Nauk Społecznych prof. A. Koziczak z prośbą o wytypowanie przez Radę Wydziału nowego przedstawiciela tej jednostki, którego kandydatura zostanie przedstawiona na kolejnym posiedzeniu Senatu.
Następnie prof. Malinowski wyjaśnił, że w Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów funkcję Zastępcy Przewodniczącego pełniła dotąd prof. Aldona Ossowska-Zwierzchowska, będąca jednocześnie przedstawicielem Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Aktualnie nie jest już nauczycielem akademickim. Prof. Malinowski zwrócił się do Dziekan WPiP prof. E. Zwolińskiej z prośbą o wyłonienie przedstawiciela Wydziału Pedagogiki
i Psychologii przez Radę Wydziału do rzeczonej Komisji.
Prof. Malinowski poinformował na kolejnym posiedzeniu Senatu nastąpi głosowanie o uzupełnienie składów Senackich i Dyscyplinarnych Komisji.
Następnie głos zabrał ponownie Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. Malinowski, który poinformował, że ten punkt posiedzenia Senatu dotyczyć będzie kwestii dydaktycznych, po czym oddał głos Prorektorowi ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia prof. M. Zawodniakowi.
Po dyskusji w wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 30/2015/2016 w sprawie utworzenia specjalności lingwistyka stosowana język rosyjski z językiem chińskim na kierunku studiów filologia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
Ponownie głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw., który przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu. W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 31/2015/2016 w sprawie zniesienia specjalności techniki komputerowe w środowisku na kierunku studiów edukacja techniczno-informatyczna prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.
Następnie w wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 32/2015/2016 w sprawie zniesienia specjalności badania społeczne w praktyce oświatowej na kierunku studiów pedagogika prowadzonym na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
Ponownie głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw., który przedstawił kolejny punkt posiedzenia Senatu dotyczący zniesienia od roku akademickiego 2015/2016 2-semestralnych Studiów Podyplomowych Public Relations. W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Nr 33/2015/2016 w sprawie zniesienia studiów podyplomowych Public Relations prowadzonych na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych.
Prof. Malinowski poinformował, że należy wrócić do punktu czwartego porządku posiedzenia Senatu dotyczącego nadania tytułu doktora honoris causa UKW prof. Bogusławowi Śliwerskiemu. O głos oraz o przedstawienie wniosku poprosił Dziekan Wydziału Pedagogiki
i Psychologii prof. Ewę Zwolińską.
Prof. Malinowski zapytał czy są uwagi lub pytania. Następnie poprosił o przystąpienie do głosowania tajnego w sprawie:
- Uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu
- Uchwały w sprawie powołania promotora w procedurze o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa UKW dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu
Prof. Malinowski wyjaśnił, w jaki sposób należy prawidłowo oddać głos, po czym zwrócił się do komisji skrutacyjnej z prośbą o liczenie oddanych głosów.
Następnie głos zabrał dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw., który poinformował, że w ostatnim tygodniu odbyło się spotkanie z zespołami z pewnych jednostek pracujących nad dostosowaniem profili i programów kształcenia do profilu praktycznego w tych przypadkach, w których jednostki nie mają już wyjścia i muszą programy kształcenia przeprofilować. Dodał, że zostały wówczas wyjaśnione procedury oraz został przedstawiony kalendarz działań. W spotkaniu tym uczestniczyli prodziekani lub osoby oddelegowane do tych działań.
Prof. Zawodniak zwrócił się do Dziekanów wydziałów z prośbą, aby ta kwestia była przez nich nadzorowana, aby nie przeoczyć żadnego terminu.
Następnie w wyniku przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 18/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu.
W kolejnej części posiedzenie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 19/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie powołania prof. dr hab. Teresę Hejnickiej – Bezwińskiej jako promotora w procedurze o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogusławowi Śliwerskiemu.
Następnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 20/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie wystąpienia z wnioskiem do senatów uczelni o przedstawienie opinii o kandydacie do tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogusławie Śliwerskim, w której ustala się, iż uczelniami, do których Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wystąpi z wnioskiem o przedstawienie opinii o kandydacie do tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogusławie Śliwerskim będą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet w Białymstoku.
Następnie prof. M. Zawodniak poruszył kwestie opracowania efektów kształcenia. Prof. M. Zawodniak przypomniał, że zgodnie z przyjętą przez Senat Uchwałą w tej sprawie szczegółowe ustalenia i określenie zasad potwierdzania efektów kształcenia należy do rad podstawowych jednostek organizacyjnych. Prof. M. Zawodniak wyjaśnił, że w określonym czasie Rektor Uniwersytetu będzie musiał ogłosić listę kierunków studiów, których absolwent będzie mógł potwierdzić efekty kształcenia. Wcześniej jednak w ramach autonomii uczelnia ma dobrowolnie ustalić, jaką liczbę kierunków zgłasza do tej procedury. Prof. M. Zawodniak wyraził obawę, że w tej sytuacji może się okazać, że żaden z Wydziałów nie podejmie próby opracowania procedury potwierdzania efektów kształcenia, a w konsekwencji nie zgłosi żadnego z kierunków studiów.
Prof. M. Zawodniak poinformował, że z ostatniej korespondencji MNiSzW wynika, że nie będziemy mieli podstaw do występowanie o zwiększanie limitu przyjęć na studia stacjonarne, bowiem realnie niewypełniamy określonych limitów.
Prof. M. Zawodniak zwrócił również uwagę, aby bardzo dokładnie przejrzeć oferty kształcenia zamieszczane na stronach www. Należy dochować wszelkiej staranności, aby nie wprowadzać kandydatów w błąd i przedstawiać tylko prawdziwe informacje o sylwetce absolwenta.
Prof. P. Malinowski zwrócił się z prośbą do władz dziekańskich, aby skorelować terminy egzaminów końcowych i obron prac dyplomowych skorelować z czasem zatrudniania promotorów.
Prof. P. Malinowski zapowiedział, że odbędzie się spotkanie Senackiej Komisji ds. oceny funkcjonowania administracji w celu uaktualnienia kryteriów oceny.
Na tym posiedzenie zakończono.