Głosy Senatu, 23 lutego 2016 r.
JM Rektor UKW prof. Janusz Ostoja-Zagórski otworzył posiedzenie Senatu i przedstawił porządek obrad.
Następnie JM Rektor wręczył dyplom dr hab. Piotrowi Rytlewskiemu, poinformował jednocześnie, że w stosownym czasie zostanie również wręczona nagroda pieniężna.
Następnie prof. Ostoja-Zagórski wręczył dyplomy stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016 studentom: Monice Kowalskiej, Monice Ciaciuch, Monice Kozak.
Następnie głos zabrał dr Tomasz Marquardt poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z 26 stycznia br. wiernie odzwierciedla jego przebieg i prosi o jego przyjęcie. JM Rektor przyjął sprawozdanie przedstawione przez dr. Tomasza Marquardta.
JM Rektor poinformował, że w sprawie Regulaminu Wyborów do Organów Jednoosobowych i Kolegialnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, będzie referować dr hab. Halina Bartwicka, prof. nadzw. Przewodnicząca Komisji Wyborczej Uniwersytetu. W razie wątpliwości głos zabierze Radca Prawny UKW Mecenas Katarzyna Bartkowiak.
Prof. H. Bartwicka poinformowała, że informacje, które przedstawi, uwzględniają uwagi zgłoszone na posiedzeniu kolegium rektorskim w dniu 16 lutego br. oraz postulaty wnoszone do Komisji Wyborczej po przedłożeniu, członkom Senatu, projektu niniejszego Regulaminu. Następnie prof. Bartwicka przystąpiła do omawiania nowych zapisów Regulaminu.
W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu Nr 34/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r.
w sprawie zatwierdzenia „Regulaminu wyborów do organów jednoosobowych
i kolegialnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kadencję 2016-2020.”
Następnie głos zabrał Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. Piotr Malinowski, poinformował, że przesłał projekt Regulaminu oceny okresowej pracowników administracji i biblioteki. Prof. Malinowski poinformował, że Regulamin został przyjęty około 1,5 roku temu i według niego odbyła się, jak dotąd jedna ocena. Z uwagi na dość przewidywalne wyniki tej oceny (95% z oceną wyróżniającą, 5 % z oceną dobrą), postanowiono wprowadzić zmiany do Regulaminu.
Prof. Malinowski poinformował, że zmieniona została skala oceny z 4 -stopniowej do 3-stopniowej. Dodając jednocześnie, że jedna ocena jest ukryta w Aktywności ponad obowiązki służbowe. Opisy niektórych kryteriów zostały uzupełnione, wykreślono również dwa kryteria: bezpieczeństwo higiena pracy oraz dbanie o miejsce i stanowisko pracy.
Po przeprowadzonej dyskusji przy 2 głosach wstrzymujących się podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 35/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. zmieniająca Uchwałę Nr 150/2013/2014 Senatu UKW z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu okresowej oceny pracowników administracji i biblioteki zatrudnionych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.
Prof. Piotr Malinowski przypomniał o konieczności zmiany składu dwóch komisji: Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów, które powinny mieć w swoim składzie przedstawicieli pracowników i studentów ze wszystkich wydziałów. Prof. Piotr Malinowski poprosił o przeprowadzenie głosowania w sposób jawny w jednej uchwale.
W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 36/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zmiany składu Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów.
W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, który przedstawił propozycję podjęcia uchwały dotyczącej zniesienia specjalności edukacja włączająca na kierunku studiów pedagogika. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 37/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zniesienia specjalności edukacja włączająca na kierunku studiów pedagogika prowadzonym na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
Następnie prof. Mariusz Zawodniak poprosił o podjęcie uchwały dotyczącej zniesienia specjalności kultura współczesna na kierunku studiów filologia polska. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 38/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zniesienia specjalności kultura współczesna na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, który przedstawił propozycję podjęcia uchwały dotyczącej zniesienia specjalności na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 39/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
Następnie prof. Mariusz Zawodniak poprosił o podjęcie uchwały dotyczącej zniesienia specjalności komunikowanie w administracji na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 40/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zniesienia specjalności komunikowanie w administracji na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Mariusz Zawodniak, który przedstawił propozycję podjęcia uchwały dotyczącej zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 41/2015/2016 z dnia 23 lutego 2016 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski poinformował, że Komisja Legislacyjna Konferencji Akademickich Szkół Polskich dokonała analizy sytuacji uniwersytetów w Polsce w kontekście spełnienia wymagań w zakresie utrzymania statusu uniwersytetu wynikających z wymogów ustawowych. Aktualnie kryteriów nie spełniają Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Aktualnie sytuacja naszego Uniwersytetu wygląda następująco: złożony do Centralnej Komisji wniosek o uprawnienia do doktoryzowania z fizyki został rozpatrzony negatywnie, jednak po przygotowaniu poprawek zostanie ponownie złożony. Natomiast wniosek do nadawania stopnia naukowego doktora z zakresu ekologii, został złożony, ale nie jest jeszcze procedowany przez CK. Ze wstępnych rozmów z przewodniczącym Komisji Legislacyjnej oraz prof. A. Bobko Podsekretarzem Stanu MNiSzW wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie czasu spełnienia kryteriów przynajmniej o dwa lata.
Rektor zwrócił się z prośbą do Senatu o upoważnienie do poparcia propozycji Prezydium KRASP dotyczącej prolongaty terminu uzyskania uprawnień akademickich w określonych ustawą wymaganiach dla tych uniwersytetów, które aktualnie nie spełniają kryteriów.
Prof. Anna Janosz zwróciła się z zapytaniem, jaki okres byłby właściwy dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do uzyskania wymaganej liczby uprawnień.
Rektor odparł, że wg aktualne Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym określa termin na czerwiec tego roku, natomiast Prezydium KRASP będzie proponowało przedłużenie tego okresu o 2-3 lata. Do tego czasu planowane jest również przygotowanie nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Rektor dodał, że warto starać o kolejne uprawnienia, także do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, ponieważ liczba tych uprawnień może mieć także znaczenie dla utrzymania statusu szerokoprofilowego uniwersytetu. W najbliższym czasie będzie opracowywany wniosek o nadanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego z zakresu literaturoznawstwa.
Prof. Piotr Malinowski dopowiedział, że ze stanowiska Komisji Legislacyjnej KRASP wynika, że jeżeli w rozważaniach wziąć pod uwagę możliwość zmiany ustawy, to oczywiście liczba scenariuszy rośnie. Dwoma nasuwającymi się bezpośrednio są: zmniejszenie wymagań uprawniających do posługiwania się nazwą „uniwersytet” (zmiana art. 3) lub wydłużenie okresu, w którym nazwa powinna być dostosowana (zmiana art. 255). Oba takie działania wymagają analizy skutków dla systemu szkolnictwa wyższego.
W opinii KL KRASP obniżenie wymagań określonych w art. 3 nie powinno być brane pod uwagę. Po pierwsze, nazwa „uniwersytet” powinna być chroniona i w interesie systemu szkolnictwa wyższego leży podnoszenie jej prestiżu, a nie obniżanie go. Po drugie, jeśli uniwersytet ma być uniwersytetem w znaczeniu klasycznym, to konieczność prowadzenia badań i posiadania kadry naukowej w każdej z trzech grup dyscyplin jest bezdyskusyjna, a wymóg przynajmniej dwóch uprawnień w określonych koszykach jest wymogiem minimalnym, chroniącym przed niebezpieczeństwem działań pozornych.
W tej sytuacji, uczelnie niespełniające warunków art. 3 ust. 1 Ustawy o przedstawieniu analizy swojej sytuacji, perspektyw i harmonogramu działań zmierzających do spełnienia wymagań art. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Prof. P. Malinowski zwrócił uwagę, że trudno jest w tak szybkim czasie zmienić zapis ustawowy.
Prof. J. Ostoja-Zagórski poinformował, że został powołany w skład zespołu mającego ocenić wniosek Wyższej Szkoły Gospodarki o nadanie statusu członka stowarzyszonego KRASP.
Prof. Mariusz Zawodniak poinformował, że aktualnie prowadzona jest rekrutacja kandydatów na studia od semestru letniego 2015/2016 na trzech kierunkach. Następnie prof. M. Zawodniak przedstawił dane dotyczące liczby studentów (zgodnie z wymogami MNiSzW na dzień 5 października 2015 roku wysłane do systemu Poll-on). Niestety wszystkie Wydziały poza Wydziałem Administracji i Nauk Społecznych (nowy nabór na ekonomię) odnotowały spadki w naborze kandydatów. Ogółem przyjęliśmy 2808 osób, zatem limit naboru kandydatów na kolejny rok akademicki może wzrosnąć zgodnie z przepisami tylko o 2% od tej liczby.
Rektor poinformował, że Wydział Lekarski Collegium Medicum UMK opowiedział się przeciwko wyłączeniu z UMK. Wszystkie decyzyjne gremia, zaopiniowały negatywnie wyłączenie Collegium Medicum z UMK. Minister J. Gowin stwierdził, że usamodzielnienie się CM byłoby możliwe tylko w przypadku utworzenia federacji wszystkich publicznych w Bydgoszczy. Prof. J. Ostoja-Zagórski poformował również, że miała miejsce niefortunna audycja w Radiu PIK skomponowana z wypowiedzi przedstawicieli uczelni bydgoskich, przedstawiona wypowiedź prof. P. Malinowskiego na temat możliwości połączenia uniwersytetów UKW i UTP była bardzo wyważona, natomiast opinia wygłoszona przez prof. A. Bukaluka była bardzo krzywdząca dla naszego Uniwersytetu, ponieważ Rektor UTP stwierdził, że UKW nie jest uczelnią zarządzaną nowocześnie. Skrytykował również brak samodzielności finansowej wydziałów.
Następnie głos zabrała M. Jendryczka kierownik Działu Promocji i Biura Prasowego informując, że dane do rankingu szkół wyższych przygotowywanego corocznie przez czasopisma Perspktywy. Za rok 2015 są bardzo niekorzystne dla UKW, w kategoriach z zakresu działalności naukowo-badawczej zauważamy znaczne spadki danych, wzrosty w zakresie aktywności zawodowej studentów -16 firm inkubatory przedsiębiorczości oraz wzrost liczby studentów z zagranicy.
Prof. Bernard Mendlik zapytał, kiedy możemy planować uroczystość Promocji Doktorskich, Rektor odparł, że przyjęto datę 26 kwietnia 2016 r.
Prof. Janusz Trempała wyraził zaniepokojenie, ze z takim spokojem członkowie Senatu odnieśli się do problemu braku uprawnień i niespełnienia warunków statusu Uniwersytetu zgodnie z obowiązującymi wymogami ustawy. Prof. J. Trempała stwierdził, że trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zmiany statusu uniwersytetu.
Prof. J. Woźny poinformował, że Rada Wydziału Humanistycznego wkrótce zaopiniuje wniosek o nadanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w zakresie literaturoznawstwa. Będą to trzecie uprawnienia do habilitowania na Wydziale. Systematyczne działania skutkują wynikami. Na Wydziale Humanistycznym w ciągu 8 lat pracownicy naukowi uzyskali ok. 50 stopni doktora habilitowanego.
Na tym posiedzenie zakończono.