Głosy Senatu 22.03.2016 r.

JM Rektor prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski otworzył posiedzenie Senatu i przedstawił porządek obrad. Następnie prof. Janusz Ostoja-Zagórski wręczył prof. Zygmuntowi Babińskiemu gratulacje z tytułu otrzymania ze Związku Miast Nadwiślańskich Krzyża Wiślanego za działalność i zaangażowanie w prace związanie z przywróceniem żeglowności polskich rzek.

W kolejnej części obrad prof. Anna Janosz oświadczyła, że protokół z 23 lutego 2016 roku wiernie oddaje przebieg obrad, a zatem wnioskuje o jego przyjęcie.

JM Rektor poprosił prof. dr. hab. Janusza Trempałę o pełnienie funkcji Senatora Sprawozdawcy z posiedzenia Senatu UKW.

W następnej części posiedzenia prof. Sławomir Kaczmarek przedstawił zebranym członkom Senatu UKW  wniosek o przyznanie Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  za wybitne osiągnięcia DYDAKTYCZNE dla prof. dr hab. Ewy Marii Filipiak. (Załącznik  do protokołu)

Następnie prof. Sławomir Kaczmarek prośbę  o rekomendowanie wniosku o przyznanie Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia DYDAKTYCZNE dla prof. dr hab. Ewy Marii Filipiak. Również prof. Ewa Zwolińska poprosiła o poparcie ww. wniosku.

JM Rektor na członków komisji skrutacyjnej powołał: mgra Włodzimierza Kucharka, mgra Krzysztofa Budkę, dr Ewę Sokołowską.

W wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 42/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej kandydatury do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia dydaktyczne.

Senat wyraził pozytywną opinię w sprawie złożenia  przez  JM  Rektora  wniosku  do  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o  przyznanie prof.  dr  hab.  Ewie  Filipiak  nagrody  za wybitne osiągnięcia dydaktyczne.

W kolejnej części posiedzenia głos zabrał dr hab. Piotr Malinowski Prorektor ds. Finansów i Rozwoju,  który dokonał wstępnego  omówienia wyniku finansowego za rok 2015. Do zatwierdzenia tego rozliczenia dojdzie co prawda na kolejnym posiedzeniu Senatu (do tego czasu będzie oddany pod opinię biegłego rewidenta), ale już dziś prof. Malinowski choć wstępnie postanowił omówić wynik

Prof. P. Malinowski wyjaśnił, że na przychody i koszty składają się różne rodzaje środków – można je określić jako „realne” oraz „wirtualne” jak na przykład odpisy amortyzacyjne. Prof. P. Malinowski

Prof. P. Malinowski podziękował prof. J. Trempale za gratulacje, jednocześnie dodając, że gratulacje należą się nam wszystkim, Dziekanom oraz dysponentom środków, którzy realizowali trudny dla wszystkich pracowników program oszczędnościowy.

Następnie prof. S. Kaczmarek przedstawił wniosek Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii o zawarcie umowy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego z Yokohama National University z Japonii. Wydział Pedagogiki i Psychologii nawiązał współpracę  z  japońskim uniwersytetem 2 lata temu. Umowa zawiera ustalenia dotyczące współpracy naukowej, a także organizowania wspólnych konferencji, a także zasady wymiany pracowników naukowych i administracyjnych oraz  studentów. Umowa została pozytywnie zaakceptowana przez Radców Prawnych.

Rektor złożył serdeczne gratulacje prof. Ewie Zwolińskiej Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, ponieważ zawieranie umów z uniwersytetami z Japonii należy do rzadkości. Fakt nawiązania współpracy między UKW a Yokohama National University w Japonii został odnotowany przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich.


Przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego jednomyślnie przyjęto następującą Uchwałę. Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 43/2015/2016 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy a Yokohama National University w Japonii.

Następnie głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. Mariusz Zawodniak, który przedstawił wniosek o opinię Senatu w sprawie wniosku Wydziału Nauk Przyrodniczych do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o utworzenie kierunku na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia Zarządzanie przyrodą. Prof. Zawodniak wyjaśnił, że Instytut Biologii Środowiska przygotował już dużo wcześniej koncepcję kształcenia oraz efekty kształcenia dla kierunku Zarządzanie przyrodą, które zostały przyjęte ponad rok temu. Na chwilę obecną Wydział złożył już wniosek do Ministerstwa, prof. Zawodniak rekomenduje wniosek i prosi Senat o poparcie.
Następnie Prof. M. Zawodniak zapytał, czy są uwagi lub pytania.

Głos zabrał Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. Piotr Malinowski, który podkreślił, że przygotowania do otwarcia tego kierunku z uwzględnieniem kosztów uruchomienia kierunku Zarządzanie przyrodą zostały bardzo skrupulatnie opracowane przez dr hab. Katarzynę Marcysiak. Reasumując koszt uruchomienia tego kierunku jest uzależniony od wyników rekrutacyjnych.

Prof. Malinowski wyraził nadzieję, jest duża szansa na to, aby tylu studentów rozpoczęło studia na tym kierunku.

Następnie głos zabrał Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych dr hab. Grzegorz Kłosowski, prof. nadzw., który wyjaśnił, że koszty utworzenia nowego kierunku mogą być trudne do oszacowania. Wynika to ze specyficznego położenia Wydziału wynikającego ze skokowych zatrudnień, których dokonano, by spełniać wymogi formalne, aby zabiegać o kolejne uprawnienia akademickie. W wyniku czego pojawiły się drobne niedopensowania niektórych pracowników. Dziekan Kłosowski podkreślił, że utworzenie kierunku Zarządzanie przyrodą pozwoli dopełnić pensum nauczycieli akademickich, co z kolei powinno przełożyć się na niższe koszty uruchomienia nowego kierunku.

W wyniku głosowania jednogłośnie została podjęta Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 44/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w  sprawie utworzenia kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym Zarządzanie przyrodą
i wystąpienia z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydanie decyzji w sprawie nadania uprawnienia do prowadzenia tego kierunku.

Następnie głos zabrał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia Prof. M.  Zawodniak. Przedstawił treść uchwały Senatu w sprawie wniosku Rady Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki dotyczącego utworzenia od roku akademickiego 2016/2017 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie kryzysowe specjalności:

                  -           zarządzanie kryzysowe w środowisku wodnym

                  -           zarządzanie kryzysowe w środowisku atmosferycznym

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 45/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w  sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów zarządzanie kryzysowe prowadzonym na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki

Następnie prof. M. Zawodniak przedstawił treść wniosku Wydziału  Rady Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki dotyczącego utworzenia od roku akademickiego 2016/2017 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku turystyka i rekreacja specjalności:

                  -obsługa ruchu turystycznego

                  -rekreacja i fitness

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 46/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów turystyka i rekreacja prowadzonym na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

Ponownie głos zabrał prof. M. Zawodniak i przedstawił treść wniosku Rady Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki dotyczącego zniesienia od roku akademickiego 2016/2017 2-semestralnych Studiów Podyplomowych Hydrometeorologii w Zarządzaniu Kryzysowym.

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 47/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

Ponownie głos zabrał prof. M. Zawodniak przedstawił treść wniosku Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczącego utworzenia od semestru letniego roku akademickiego 2015/2016  we współpracy z Fundacją Oświatową - Europejskie Centrum Edukacyjne w Koszalinie 2-semestralnych Studiów Podyplomowych:

                   -           Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka

                   -           Edukacja i Rewalidacja Osób ze Spektrum Autyzmu

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 48/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

 Następnie prof. M. Zawodniak przedstawił kolejny punkt porządku posiedzenia tj. wniosku Rady Wydziału Pedagogiki i Psychologii dotyczącego zniesienia od semestru letniego roku akademickiego 2015/2016 3-semestralnych Studiów Podyplomowych Pedagogika Lecznicza z Metodami Terapii.

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 49/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Prof. M. Zawodniak ponownie zabrał głos w sprawie wniosku Rady Wydziału Pedagogiki
i Psychologii dotyczącego utworzenia od roku akademickiego 2016/2017 na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika specjalności:

                  -           asystent osoby starszej

W wyniku głosowania jawnego Senat jednomyślnie przyjął Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 50/2015/2016 z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów Pedagogika prowadzonym na Wydziale Pedagogiki
i Psychologii.

Prof. M. Zawodniak ponownie zabrał głos w sprawie zmiany do Uchwały Senatu Nr 101/2014/2015 z dnia 26 maja 2015 r. dotyczącego ustalenia szczegółowych warunków
i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2016/2017.

W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęto Uchwałę zmieniającą Uchwałę Nr 101/2014/2015 Senatu UKW z dnia 26 maja 2015 r. w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2016/2017.

Prof. M. Zawodniak poinformował, że punkt 14 i 15 porządku posiedzenia Senatu został wykreślony i nie będzie referowany.

Następnie głos zabrał prof. Bernard Mendlik, Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej, który zrelacjonował udział w posiedzeniu plenarnym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas którego odbyła się dyskusja dotycząca aktualnych problemów szkolnictwa wyższego oraz finansowania wydziałów artystycznych.

Dziekan Mendlik poinformował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje w kolejnych latach przeznaczyć osobną pulę środków finansowych dedykowanych tylko wydziałom artystycznym.

Prof. Mendlik poinformował również, że w dalszej części obrad Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, omawiano zaopiniowanie wniosków jednostek organizacyjnych szkół wyższych o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych, w tym wniosek Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego o przyznanie uprawnień do doktoryzowania w dyscyplinie ekologia, co jest bardzo dobrą informacją dla przyszłości naszej Uczelni.

Głos zabrał Dziekan Kłosowski, który wyjaśnił, że wniosek o ekologię został przegłosowany pozytywnie, co rokuje pozytywnie dalszemu procedowaniu w tej sprawie.

JM Rektor złożył gratulacje prof. Bernardowi Mendlikowi z okazji Konkursu Dyrygentów, którego organizatorem był Wydział Edukacji Muzycznej UKW.

JM Rektor poinformował, jakie tematy poruszono na ostatnim posiedzeniu KRUP, Parlament Studentów wnioskował o wprowadzenie egzaminów wstępnych na studia. Omawiano również strategię bolońską. Ponadto podczas Konferencji omawiano też kwestię istotną dla doktorów habilitowanych, tj. rozważa się zniesienie posiadania dwóch doktoratów w celu uzyskania nominacji na profesora belwederskiego. Ponadto KRUP podjął decyzję zmiany algorytmu dotyczącego finansowania doktorantów.

Na tym zakończono posiedzenie Senatu.