Głosy Senatu, 25.10.2016 r.
JM Rektor prof. Jacek Woźny powitał zebranych członków Senatu i otworzył posiedzenie Senatu.
Na wstępie JM Rektor wręczył gratulacje profesorom, którzy otrzymali nominacje profesorskie: prof. dr hab. Romanowi Leppertowi i prof. Piotrowi Zwierzchowskiemu. Prof. Piotr Zwierzchowski podziękował za złożone gratulacje i odparł, że rozwój kadr Wydziału Humanistycznego w znacznym stopniu przybliża Wydział do złożenia wniosku o nadawanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa.
Mgr Renata Malak p.o Kanclerza UKW – poprosiła o wprowadzenie dodatkowego punktu do porządku posiedzenia Senatu dotyczącego wyrażenia opinii dotyczącej realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Pestalozziego 18A w Bydgoszczy polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku internatu Zespołu Szkół Budowlanych na Zespół Szkół Ogólnokształcących International School of Bydgoszcz na okres od pierwszego kwartału 2017 r. do drugiego kwartału 2018 r. Wszyscy członkowie Senatu wyrazili zgodę na zmianę do porządku obrad Senatu.
Dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, Senator Sprawozdawca poinformowała, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 27 września 2016 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 27 września 2016 r. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została dr hab. Anna Bączkowska, prof. nadzw.
Rektor prof. J. Woźny poinformował, ze zgodnie ze Statutem UKW wraz z rozpoczęciem nowej kadencji władz Uniwersytetu należy powołać skład Kapituły Medalu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Casimirus Manus. Następnie Rektor powołał Komisję skrutacyjną w składzie: dr Hubert Rabant, dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, mgr Dominik Traczykowski i przystąpiono do głosowania tajnego w wyniku którego przyjęto następującą Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 1/2016/2017 w sprawie powołania Kapituły Medalu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego „Casimirus Magnus”.
Głos zabrał dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Organizacji, który przedstawił wyniki prac Komisji w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko Kanclerza UKW.
Prof. Z. Bukowski omówił przebieg konkursu oraz wyniki prac komisji. Komisja konkursowa rekomenduje mgr Renatę Malak na stanowisko Kanclerza UKW. Następnie przystąpiono do głosowania tajnego, w wyniku którego przyjęto Uchwałę nr 2/2016/2017 w sprawie zaopiniowania kandydata na stanowisko Kanclerza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Głos ponownie zabrał dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., który przedstawił propozycje kandydatów do składów komisji senackich na kadencję 2016-2020 zgłoszonych przez Rady Wydziałów. W wyniku głosowania przyjęto Uchwałę Senatu nr 3/2016/2017 w sprawie powołania Senackich Komisji ma kadencje 2016-2020.
Głos zabrał ponownie dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., który przedstawił treść Uchwały Senatu zmieniającej uchwałę nr 130/2013/2014 Senatu UKW z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zmieniająca uchwałę nr 130/2013/2014 Senatu UKW z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Przy głosie pozostał dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., który przystąpił do omawiania projektu Uchwały Senatu zmieniającej uchwałę nr 17/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie uchwalenia dokumentu pn. Strategia Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2016 – 2020.
W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę nr 5/2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 25.10.2016 r. zmieniająca Uchwałę Senatu UKW Nr 17/2015/2016 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie uchwalenia dokumentu pn. Strategia Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2016 – 2020.
Ponownie głos zabrał dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., który przedstawił treść Uchwały Senatu zmieniającej Uchwałę Nr 170/2013/2014 z dnia 23 września 2014 r. Senatu UKW w sprawie zasad pobierania opłat oraz trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne.
W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto Uchwałę nr 6/2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z dnia 25 października 2016 r. zmieniająca Uchwałę Senatu UKW Nr 170/2013/2014 w sprawie zasad pobierania opłat trybu i warunków zwalniania z opłat za usługi edukacyjne.
Mgr Arletta Szyińska, Kwestor UKW poinformowała, że w wyniku zapytania ofertowego dokonano wyboru kancelarii biegłych rewidentów, najtańszą, a zarazem korzystną ze względu na doświadczenie ofertę złożyła firma „Audytor” Danuta Piktel z siedzibą w Olsztynie. Firma Audytor już dokonywała u nas badania bilansu.
Wobec powyższego przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku, którego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 7/2016/2017z dnia 25 października 2016 r. w sprawie wyboru podmiotu uprawnionego do wykonania badania sprawozdania finansowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za 2016 rok.
Dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia przedstawił treść uchwały w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Humanistycznym Rady Wydziału Humanistycznego w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2016/2017 2-semestralnych studiów podyplomowych Kultury Języka i Komunikowania Publicznego z powodu braku kandydatów. W wyniku tego wyjaśnienia podjęto stosowną uchwałę w powyższej sprawie - Uchwałę Nr 8/2016/2017.
Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju, prof. Marek Macko zaprezentował możliwości wykorzystania unijnych dotacji w ramach kontraktu terytorialnego. W ramach RPO na lata 2016-2020, województwo kujawsko-pomorskie otrzyma dotację w wysokości 33 milionów Euro na projekty wzmacniające innowacyjność i konkurencyjność gospodarki regionu. Prof. Macko podkreślił, że w trwającej perspektywie unijnej Unia Europejska nie wspiera inwestycji infrastrukturalnych, natomiast wzmacnia te działania, które mają realny wpływ na wzmocnienie i innowacyjność gospodarki. Wśród celów, które stoją przez uniwersytetami są m. in: zwiększenie urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej, zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, czy zwiększenie zastosowania innowacji w przedsiębiorstwach sektora MŚP. Jednocześnie, prof. M. Macko podkreślił, że wsparcie finansowe uzyskają jedynie te jednostki, których projekty będą ujęte w Kontrakcie Terytorialnym.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wpisany został do Kontraktu Terytorialnego jako lider w dwóch projektach oraz jako partner w X konsorcjach. UKW jest liderem następujących projektów:
- SafeFoofMed. W konsorcjum udział biorą również: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Collegium Medium UMK oraz Wyższą Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.
- Edukacja na rzecz innowacyjności regionu. W konsorcjum biorą udział również Collegium Medicum UMK oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku.
UKW uczestniczyć będzie również w projektach jako partner. Są to następujące projekty:
- Program Zdrowie - kujawsko-pomorski interdyscyplinarny program diagnozy spersonalizowanej i opieki zdrowotnej, którego liderem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Laboratoria Nauk Technicznych i Ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, którego liderem jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Następnie głos zabrała mgr Renata Malak, Kanclerz UKW, poinformowała, że w związku z przystąpieniem do prac projektowych planowanej realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Pestalozziego 18A w Bydgoszczy, należy dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku internatu Zespołu Szkół Budowlanych na Zespół Szkół Ogólnokształcących International School of Bydgoszcz na okres od pierwszego kwartału 2017 r. do drugiego kwartału 2018 r. Kanclerz dodała, że środki na remont budynku zaplanowano w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Po wyjaśnieniach w wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 9/2016/2017 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Pestalozziego 18A w Bydgoszczy.
Prof. Bernard Mendlik Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej złożył sprawozdanie z działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Następnie JM Rektor poinformował, o apelu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o podjęcie działań przeciwko agresji i braku tolerancji wobec cudzoziemców, również studentów programu Erasmus oraz innych studentów zagranicznych studiujących na polskich uczelniach. Treść apelu zostanie rozesłana mailem do jednostek organizacyjnych UKW.
Dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw., złożył sprawozdanie z konferencji Dziekanów Wydziałów Artystycznych, na której poruszono głównie problem finansowania tych wydziałów, a także dalszego ich funkcjonowania w kontekście zmian w prawodawstwie szkolnictwa wyższego – ewentualne przejście pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
JM Rektor poinformował, że władze UKW rozpoczynają cykl spotkań z pracownikami instytutów oraz katedr wydziałowych. 15 listopada zaplanowano spotkanie w Instytucie Kultury Fizycznej.
Prof. Zygmunt Babiński, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki poinformował o konferencji dotyczącej tematyki uregulowań i zabezpieczenia brzegów Wisły.
Prof. Jarosław Burczyk przypomniał Dziekanom zasady rozliczania delegacji podróży służbowych w celach badawczych.
Na zakończenie posiedzenia Rektor poinformował, że w dniu 5 grudnia odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UKW prof. Bogusławowi Śliwerskiemu.
Na tym posiedzenie zakończono.