Głosy Senatu, 29.11.2016 r.

JM Rektor prof. Jacek Woźny otworzył posiedzenie Senatu oraz przedstawił porządek posiedzenia.

Następnie przystąpił do wręczania aktów powołania Przewodniczącym oraz Członkom Komisji Senackich.

Głos zabrała dr hab. Anna Bączkowska, prof. nadzw., która poinformowała, że protokół z posiedzenia Senatu z 25 października br. został sprawdzony i wnosi o jego przyjęcie. JM Rektor przyjął protokół, a na sprawozdawcę z bieżącego posiedzenia wyznaczył dr Witolda Brzezińskiego.

Prof. Bukowski wyjaśnił, że aby nieco przyśpieszyć i ułatwić procedurę wyborów składów do Komisji, zostały już wyznaczone propozycje kandydatur na Przewodniczących Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich na kadencję 2016-2020. W wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 10/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich na kadencję 2016-2020.

Następnie w wyniku głosowań tajnych przyjęto Uchwały: Nr 11/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów na kadencję 2016-2020 oraz Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Nr 12/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów na kadencję 2016-2020

Prof. Bukowski przedstawił projekt Uchwały w sprawie włączenia Muzeum Dyplomacji
i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w struktury Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W wyniku głosowania jawnego przyjęto większością głosów Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 13/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie wyrażenia opinii o włączeniu Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w struktury Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Ponownie głos zabrał prof. Z. Bukowski, który przedstawił projekt Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Mediów w Uniwersyteckie Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych. W wyniku głosowania jawnego przyjęto większością głosów Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 14 /2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie wyrażenia opinii o przekształceniu Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Mediów w Uniwersyteckie Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych.

Następnie głos zabrał prof. Z. Bukowski, który przedstawił projekt Uchwały Senatu w sprawie wyrażenia opinii  zmian do Regulaminu Centrum Transferu Technologii i Innowacji .

W wyniku głosowania jawnego przyjęto większością głosów Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 15/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu Centrum Transferu Technologii i Innowacji 

W wyniku głosowania jawnego przyjęto większością głosów Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 16/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie zatwierdzenia korekty do planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na 2016 rok

Następnie głos zabrał prof. Benedykt Odya, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, który przestawił treść projektu uchwały dotyczącej  zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 17/2016/2017 z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie zniesienia studiów podyplomowych (terapia zajęciowa) na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Zbigniew Bukowski przedstawił  informacje na temat wprowadzenia nowych zasad naliczania algorytmu dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych.

Prof. Benedykt Odya  przekazał informację, iż na stronie ministerialnej pojawił się projekt założeń do Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym autorstwa zespołu prof. Marka Kwieka.  MNiSW zapewnia, iż 15 września 2017 roku Ustawa będzie gotowa po to, by w październiku już na niej pracować.

JM Rektor poinformował, że w dniu 5 grudnia 2016 r. odbędzie się uroczystość nadania tytułu  doktora honoris causa prof. Bogusławowi Śliwerskiemu. W związku z przewidywaną bardzo dużą liczbą gości ze kraju związanymi z naukami pedagogicznymi ogłoszono tylko godziny dziekańskie tylko na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Prof. Jacek Woźny poinformował również, że złożył wizytę u JM Rektor PWSZ Włocławek – dr Małgorzaty Legiedź-Głuszki. Aktualnie uczelnia ta znajduje się w trudnej sytuacji, a zatem podjęcie współpracy z dużym ośrodkiem akademickimi może znacznie wpłynąć na poprawę tej sytuacji, a dla UKW ewentualny związek lub federacja z państwową wyższą szkołą zawodową, może być bardzo korzystna ze względu na sposób naliczania nowego algorytmu.

Przykładem dobrej współpracy jest podpisanie listów intencyjnych o przystąpieniu do wspólnego projektu  uniwersytetów trzeciego wieku UKW oraz UTP.

Władze rektorskie rozpoczęły cykl spotkań z pracownikami poszczególnych Instytutów – odbyły się spotkania w jednostkach Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

Dr Aldona Chlewicka Dyrektor Biblioteki Głównej poinformowała, że z sukcesem organizacyjnym odbyły się Dni Węgierskie, cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Miasta, niestety nie spotkały się z zainteresowaniem pracowników i studentów Uczelni. Rektor stwierdził, że należy poprawić komunikacje międzyuczelnianą i promowanie takich przedsięwzięć, aby uniknąć podobnych, nieprzyjemnych sytuacji. 

Prof. B. Mendlik poinformował, że dostaliśmy ponowne wyróżnienie za organizację Akademickich Mistrzostw Świata w Strzelectwie Sportowym i jest szansa, że w 2019 roku  będziemy organizować Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej. Takie przedsięwzięcia sprzyjają bardzo promocji Uniwersytetu.

Rektor prof. Jacek Woźny poinformował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwróciło nam uwagę, że w sposób nieprawidłowy w maju 2016 r. – bez poinformowania MNiSZW,  przeniesiono Instytut Filozofii na Wydział Humanistyczny, w konsekwencji system Poll-on nie przyjmuje przeniesionych na Wydział Humanistyczny studentów filozofii, ponieważ zgodnie z przepisami kierunek studiów prowadzi wydział, a nie instytut.

Prof. B. Mendlik złożył relacje z wyjazdu na Ukrainę. Zainteresowanie studiowaniem przez młodzież z Ukrainy jest bardzo duże, jednak biorąc pod uwagę zmiany w określaniu limitów naboru studentów nie jest łatwe zaproszenie tak dużej liczby studentów z Ukrainy do studiowania w naszym Uniwersytecie. 

Prorektorzy przyznali również, że Centrum Nauki Języka Polskiego dla Obcokrajowców stara się o przyznanie specjalnego grantu na swą działalność, a studenci ukraińscy będą kończyć obowiązkowo kurs języka polskiego w czasie pierwszego roku studiów.