Głosy Senatu, 31.01.2017 r.
JM Rektor prof. Jacek Woźny powitał zebranych członków Senatu i otworzył posiedzenie Senatu oraz przedstawił porządek obrad.
Następnie Rektor wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego, a także dyplomy stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyróżnione zostały p. Hanna Gaweł oraz p. Danuta Szczawińska.
Z kolei Rektor poinformował, że Wojciech Sarnacki – student II roku studiów magisterskich na kierunku administracja pełnił funkcję Pełnomocnika Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej ds. studentów z niepełnosprawnością w kadencji 2017/2018. Prof. J. Woźny wręczył gratulacje dla Wojciecha Sarnackiego na ręce Rafała Bagrowskiego, Przewodniczącego Samorządu Studenckiego.
Prof. B. Odya dodał, że Rafał Bagrowski został Wiceprzewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich i złożył Przewodniczącemu Samorządu serdeczne gratulacje.
Następnie dr hab. Krzysztof Buśko, prof. nadzw., Senator Sprawozdawca poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 r. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został p. Rafał Bagrowski.
Dr hab. Marek Macko, prof. nadzw., Prorektor ds. Współpracy i Organizacji, przedstawił założenia umowy o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie. W wyniku głosowania jawnego przyjęto następującą uchwałę Senatu Nr 23/2016/2017 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie.
Z kolei prof. B. Odya, przedstawił kilka wniosków Rad Wydziałów o zniesienie specjalności z powodu braku chętnych studentów do ich podjęcia. W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki w sprawie zniesienia od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 następujących studiów podyplomowych:
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Odnowa Biologiczna;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Trener Personalny;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Turystyka Uzdrowiska i SPA,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 26/2016/2017 w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 2 - semestralnych studiów podyplomowych Wiedza o Współczesnej Literaturze i Kulturze w Dydaktyce Szkolnej,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 27/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów drugiego stopnia Turystyka krajoznawcza i kulturowa o ogólnoakademickim profilu kształcenia,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zmieniająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 87/2015/2016 z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2017/2018; Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 29/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów pierwszego stopnia Historia o praktycznym profilu kształcenia.
W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie lub większością głosów przyjęto następujące Uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 30/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego o zniesienie od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności medialna,
Uchwałę Senatu Nr 31/2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego dotyczącej zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności:
- promocja miasta i regionu
- filmoznawcza
- krytyka literacko-artystyczna
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 32/2016/2017w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kreatywna kultura komiksu,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 33/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kultura etniczna,
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 34/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym:
- militarystyka
- turystyka krajoznawczo-kulturowa.
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 35/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku historia specjalności:
- dziedzictwo polityczne – systemy władzy,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 36/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów stosunki międzynarodowe prowadzonym na Wydziale Humanistycznym Przyjmuje się wniosek Rady Wydziału Humanistycznego w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku stosunki międzynarodowe specjalności:
- kraje Europy Środkowowschodniej
- kraje niemieckiego obszaru językowego.
Następnie przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku jednomyślnie podjęto następujące uchwały: Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 37/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie utworzenia 4-letnich studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Przyrodniczych w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: biologia oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 38/2016/2017 w sprawie o utworzenia 4 – letnich studiów doktoranckich w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: ekologia.
Następnie w wyniku głosowań podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 39/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku po bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 40/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. Wyraża się zgodę na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w budynkach A,B,C,D przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na wymianie pokrycia dachowego z ociepleniem połaci dachowej oraz naprawie i zabezpieczeniu pod względem grzybobójczym i przeciwpożarowym konstrukcji drewnianych, planowanej na lata 2018-2020.
W kolejnej części posiedzenia Senatu JM Rektor przystąpił do omówienia założeń do projektu nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym opracowanych przez zespół prof. Marka Kwieka.
JM Rektor zaapelował o podjęcie dyskusji na temat modernizacji zasobów i procesów UKW w celu dostosowania do zmian w szkolnictwie wyższym. Ten nasz wewnętrzny projekt odbywać się będzie w zespołach pod kierownictwem 4 prorektorów oraz kanclerz Renaty Malak. Termin „zasoby” odnosi się do zasobów ludzkich i materialnych, natomiast „ procesy” to działania zarządcze, tworzenia kierunków czy komunikacji wewnętrznej.
JM Rektor zwrócił się do w stronę związków zawodowych UKW w sprawie przesunięcia puli z funduszu świadczeń socjalnych na dodatki motywacyjne dla pracowników.
Ponadto JM Rektor poinformował, że w dniu 30.01.2017 r. podpisano akt notarialny w związku ze sprzedażą nieruchomości przy ul. Chodkiewicza 11-13
Podsumowując Rektor powiadomił Senatorów, że jest w bieżącym kontakcie z prof. Topolińskim Rektorem UTP, uczelnie mają podobne problemy, ma miejsce wymiana opinii co do wprowadzania możliwych rozwiązań. Obie Uczelnie znalazły się bowiem w grupie 23 uczelni będących członkami „zielonogórskiego stowarzyszenia”. Zaznaczył, że spotkania organizowane przez Uniwersytet Zielonogórski odbiły się szerokim echem w środowisku akademickim.
Następnie JM Rektor poprosił prof. Mendlika, który miał okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących parametryzacji w Uniwersytecie Jagiellońskim o podsumowanie szkolenia.
JM Rektor poinformował zebranych, że zwróci się do Prorektorów oraz Kanclerza z prośbą o wyznaczenie składu kilkuosobowych zespołów przygotowujących rozwiązania dla UKW związane z propozycjami reformy szkolnictwa wyższego w zakresie kompetencji poszczególnych jednostek. Dodał, że pojawiają się już propozycje odnośnie wzmocnienia silnych wydziałów, które otrzymają maksimum punktów.
JM Rektor poinformował także, że zgodnie z procedurą nadania tytułu doktora honoris causa zwróci się z prośbą od Dziekanów o opinie dotyczącą kandydata do tego wyróżnienia.
Prof. B. Odya zabrał głos, informując zebranych, że do UKW wpłynęło pismo z Fundacji Życie i Rodzina z prośbą o podanie szczegółowych danych na temat zajęć z zakresu gender studies oraz nazwisk osób prowadzących te zajęcia. Prof. Odya skonsultował kwestię z radcami prawnymi i prodziekanami. Oficjalna odpowiedź z UKW brzmiała: Uniwersytet nie prowadzi w całości modułów w zakresu gender studies.
JM Rektor ogłosił, że 30 stycznia 2017 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Auschwitz w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oficjalnie ogłoszona została Baza „Załoga SS KL Auschwitz” opracowana przez dr. hab. Aleksandra Lasika, prof. nadzw. UKW. To pierwsza i jedyna tego typu baza na świecie zawierająca 8502 nazwiska i dane osobowe załogi SS kompleksu niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Podczas tego wydarzenia prof. A. Lasik nawiązał rozmowę z Prezesem IPN, podczas której pojawiła się propozycja listu intencyjnego.
O głos poprosiła Dyrektor Biblioteki dr A. Chlewicka – Mączyńska, która poinformowała, że Rada Biblioteczna wyraziła chęć stworzenia Muzeum Uniwersytetu, które gromadziłoby spuściznę, dorobek, ikonografię, zarówno sfery naukowej, dydaktycznej jak i studenckiej, stąd prośba do wydziałów, by wybrały osoby, które mogłyby wesprzeć pracę Muzeum. JM Rektor nawiązał do prośby Pani Dyrektor, komunikując, że przewodniczący KRUP zwrócił się z prośbą o zebranie danych najwybitniejszych absolwentów uniwersytetów szerokoprofilowych, by uzasadnić byt i odrębność tych uniwersytetów.
Prof. B. Odya przekazał członkom Senatu informację, że MNiSW zapomniało zaktualizować rozporządzenie dotyczące kształcenia nauczycieli. Zostanie ono opublikowane zapewne w połowie maja. Jest to niezwykle poważny problem: dotyczy kierunków profilowanych na kształcenie w wykonywaniu zawodu nauczyciela w klasach 4-6, a teraz powinny dotyczyć także klas 7-8.
JM Rektor przypomniał o spotkaniu władz rektorskich z władzami i pracownikami Instytutu Pedagogiki.
JM Rektor prof. Jacek Woźny powitał zebranych członków Senatu i otworzył posiedzenie Senatu oraz przedstawił porządek obrad.
Następnie Rektor wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego, a także dyplomy stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyróżnione zostały p. Hanna Gaweł oraz p. Danuta Szczawińska.
Z kolei Rektor poinformował, że Wojciech Sarnacki – student II roku studiów magisterskich na kierunku administracja pełnił funkcję Pełnomocnika Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej ds. studentów z niepełnosprawnością w kadencji 2017/2018. Prof. J. Woźny wręczył gratulacje dla Wojciecha Sarnackiego na ręce Rafała Bagrowskiego, Przewodniczącego Samorządu Studenckiego.
Prof. B. Odya dodał, że Rafał Bagrowski został Wiceprzewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich i złożył Przewodniczącemu Samorządu serdeczne gratulacje.
Następnie dr hab. Krzysztof Buśko, prof. nadzw., Senator Sprawozdawca poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 r. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został p. Rafał Bagrowski.
Dr hab. Marek Macko, prof. nadzw., Prorektor ds. Współpracy i Organizacji, przedstawił założenia umowy o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie. W wyniku głosowania jawnego przyjęto następującą uchwałę Senatu Nr 23/2016/2017 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie.
Z kolei prof. B. Odya, przedstawił kilka wniosków Rad Wydziałów o zniesienie specjalności z powodu braku chętnych studentów do ich podjęcia. W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki w sprawie zniesienia od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 następujących studiów podyplomowych:
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Odnowa Biologiczna;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Trener Personalny;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Turystyka Uzdrowiska i SPA,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 26/2016/2017 w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 2 - semestralnych studiów podyplomowych Wiedza o Współczesnej Literaturze i Kulturze w Dydaktyce Szkolnej,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 27/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów drugiego stopnia Turystyka krajoznawcza i kulturowa o ogólnoakademickim profilu kształcenia,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zmieniająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 87/2015/2016 z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2017/2018
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 29/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów pierwszego stopnia Historia o praktycznym profilu kształcenia.
W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie lub większością głosów przyjęto następujące Uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 30/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego o zniesienie od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności medialna,
Uchwałę Senatu Nr 31/2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego dotyczącej zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności:
- promocja miasta i regionu
- filmoznawcza
- krytyka literacko-artystyczna
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 32/2016/2017w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kreatywna kultura komiksu,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 33/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kultura etniczna,
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 34/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym:
- militarystyka
- turystyka krajoznawczo-kulturowa.
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 35/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku historia specjalności:
- dziedzictwo polityczne – systemy władzy,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 36/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów stosunki międzynarodowe prowadzonym na Wydziale Humanistycznym Przyjmuje się wniosek Rady Wydziału Humanistycznego w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku stosunki międzynarodowe specjalności:
- kraje Europy Środkowowschodniej
- kraje niemieckiego obszaru językowego.
Następnie przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku jednomyślnie podjęto następujące uchwały: Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 37/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie utworzenia 4-letnich studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Przyrodniczych w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: biologia oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 38/2016/2017 w sprawie o utworzenia 4 – letnich studiów doktoranckich w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: ekologia.
Następnie w wyniku głosowań podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 39/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku po bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 40/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. Wyraża się zgodę na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w budynkach A,B,C,D przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na wymianie pokrycia dachowego z ociepleniem połaci dachowej oraz naprawie i zabezpieczeniu pod względem grzybobójczym i przeciwpożarowym konstrukcji drewnianych, planowanej na lata 2018-2020.
W kolejnej części posiedzenia Senatu JM Rektor przystąpił do omówienia założeń do projektu nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym opracowanych przez zespół prof. Marka Kwieka.
JM Rektor zaapelował o podjęcie dyskusji na temat modernizacji zasobów i procesów UKW w celu dostosowania do zmian w szkolnictwie wyższym. Ten nasz wewnętrzny projekt odbywać się będzie w zespołach pod kierownictwem 4 prorektorów oraz kanclerz Renaty Malak. Termin „zasoby” odnosi się do zasobów ludzkich i materialnych, natomiast „ procesy” to działania zarządcze, tworzenia kierunków czy komunikacji wewnętrznej.
JM Rektor zwrócił się do w stronę związków zawodowych UKW w sprawie przesunięcia puli z funduszu świadczeń socjalnych na dodatki motywacyjne dla pracowników.
Ponadto JM Rektor poinformował, że w dniu 30.01.2017 r. podpisano akt notarialny w związku ze sprzedażą nieruchomości przy ul. Chodkiewicza 11-13
Podsumowując Rektor powiadomił Senatorów, że jest w bieżącym kontakcie z prof. Topolińskim Rektorem UTP, uczelnie mają podobne problemy, ma miejsce wymiana opinii co do wprowadzania możliwych rozwiązań. Obie Uczelnie znalazły się bowiem w grupie 23 uczelni będących członkami „zielonogórskiego stowarzyszenia”. Zaznaczył, że spotkania organizowane przez Uniwersytet Zielonogórski odbiły się szerokim echem w środowisku akademickim.
Następnie JM Rektor poprosił prof. Mendlika, który miał okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących parametryzacji w Uniwersytecie Jagiellońskim o podsumowanie szkolenia.
JM Rektor poinformował zebranych, że zwróci się do Prorektorów oraz Kanclerza z prośbą o wyznaczenie składu kilkuosobowych zespołów przygotowujących rozwiązania dla UKW związane z propozycjami reformy szkolnictwa wyższego w zakresie kompetencji poszczególnych jednostek. Dodał, że pojawiają się już propozycje odnośnie wzmocnienia silnych wydziałów, które otrzymają maksimum punktów.
JM Rektor poinformował także, że zgodnie z procedurą nadania tytułu doktora honoris causa zwróci się z prośbą od Dziekanów o opinie dotyczącą kandydata do tego wyróżnienia.
Prof. B. Odya zabrał głos, informując zebranych, że do UKW wpłynęło pismo z Fundacji Życie i Rodzina z prośbą o podanie szczegółowych danych na temat zajęć z zakresu gender studies oraz nazwisk osób prowadzących te zajęcia. Prof. Odya skonsultował kwestię z radcami prawnymi i prodziekanami. Oficjalna odpowiedź z UKW brzmiała: Uniwersytet nie prowadzi w całości modułów w zakresu gender studies.
JM Rektor ogłosił, że 30 stycznia 2017 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Auschwitz w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oficjalnie ogłoszona została Baza „Załoga SS KL Auschwitz” opracowana przez dr. hab. Aleksandra Lasika, prof. nadzw. UKW. To pierwsza i jedyna tego typu baza na świecie zawierająca 8502 nazwiska i dane osobowe załogi SS kompleksu niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Podczas tego wydarzenia prof. A. Lasik nawiązał rozmowę z Prezesem IPN, podczas której pojawiła się propozycja listu intencyjnego.
O głos poprosiła Dyrektor Biblioteki dr A. Chlewicka – Mączyńska, która poinformowała, że Rada Biblioteczna wyraziła chęć stworzenia Muzeum Uniwersytetu, które gromadziłoby spuściznę, dorobek, ikonografię, zarówno sfery naukowej, dydaktycznej jak i studenckiej, stąd prośba do wydziałów, by wybrały osoby, które mogłyby wesprzeć pracę Muzeum. JM Rektor nawiązał do prośby Pani Dyrektor, komunikując, że przewodniczący KRUP zwrócił się z prośbą o zebranie danych najwybitniejszych absolwentów uniwersytetów szerokoprofilowych, by uzasadnić byt i odrębność tych uniwersytetów.
Prof. B. Odya przekazał członkom Senatu informację, że MNiSW zapomniało zaktualizować rozporządzenie dotyczące kształcenia nauczycieli. Zostanie ono opublikowane zapewne w połowie maja. Jest to niezwykle poważny problem: dotyczy kierunków profilowanych na kształcenie w wykonywaniu zawodu nauczyciela w klasach 4-6, a teraz powinny dotyczyć także klas 7-8.
JM Rektor przypomniał o spotkaniu władz rektorskich z władzami i pracownikami Instytutu Pedagogiki.
JM Rektor prof. Jacek Woźny powitał zebranych członków Senatu i otworzył posiedzenie Senatu oraz przedstawił porządek obrad.
Następnie Rektor wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego, a także dyplomy stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyróżnione zostały p. Hanna Gaweł oraz p. Danuta Szczawińska.
Z kolei Rektor poinformował, że Wojciech Sarnacki – student II roku studiów magisterskich na kierunku administracja pełnił funkcję Pełnomocnika Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej ds. studentów z niepełnosprawnością w kadencji 2017/2018. Prof. J. Woźny wręczył gratulacje dla Wojciecha Sarnackiego na ręce Rafała Bagrowskiego, Przewodniczącego Samorządu Studenckiego.
Prof. B. Odya dodał, że Rafał Bagrowski został Wiceprzewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich i złożył Przewodniczącemu Samorządu serdeczne gratulacje.
Następnie dr hab. Krzysztof Buśko, prof. nadzw., Senator Sprawozdawca poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 15 grudnia 2016 r. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został p. Rafał Bagrowski.
Dr hab. Marek Macko, prof. nadzw., Prorektor ds. Współpracy i Organizacji, przedstawił założenia umowy o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie. W wyniku głosowania jawnego przyjęto następującą uchwałę Senatu Nr 23/2016/2017 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Państwowym Ukraińskim Naukowo-Badawczym Instytutem Medycyny Transportu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w Odessie.
Z kolei prof. B. Odya, przedstawił kilka wniosków Rad Wydziałów o zniesienie specjalności z powodu braku chętnych studentów do ich podjęcia. W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki w sprawie zniesienia od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 następujących studiów podyplomowych:
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Odnowa Biologiczna;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Trener Personalny;
- 2 – semestralnych Studiów Podyplomowych Turystyka Uzdrowiska i SPA,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 26/2016/2017 w sprawie zniesienia studiów podyplomowych na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 2 - semestralnych studiów podyplomowych Wiedza o Współczesnej Literaturze i Kulturze w Dydaktyce Szkolnej,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 27/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów drugiego stopnia Turystyka krajoznawcza i kulturowa o ogólnoakademickim profilu kształcenia,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zmieniająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 87/2015/2016 z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie ustalenia szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2017/2018 Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 29/2016/2017 w sprawie zniesienia na Wydziale Humanistycznym kierunku studiów pierwszego stopnia Historia o praktycznym profilu kształcenia.
W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie lub większością głosów przyjęto następujące Uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 30/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego o zniesienie od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności medialna,
Uchwałę Senatu Nr 31/2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie wniosku Rady Wydziału Humanistycznego dotyczącej zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku filologia polska specjalności:
- promocja miasta i regionu
- filmoznawcza
- krytyka literacko-artystyczna
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 32/2016/2017w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kreatywna kultura komiksu,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 33/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów kulturoznawstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym
- kultura etniczna,
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 34/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym:
- militarystyka
- turystyka krajoznawczo-kulturowa.
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 35/2016/2017 w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów historia prowadzonym na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku historia specjalności:
- dziedzictwo polityczne – systemy władzy,
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 36/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów stosunki międzynarodowe prowadzonym na Wydziale Humanistycznym Przyjmuje się wniosek Rady Wydziału Humanistycznego w sprawie zniesienia od roku akademickiego 2017/2018 na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia o ogólnoakademickim profilu kształcenia na kierunku stosunki międzynarodowe specjalności:
- kraje Europy Środkowowschodniej
- kraje niemieckiego obszaru językowego.
Następnie przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku jednomyślnie podjęto następujące uchwały: Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 37/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie utworzenia 4-letnich studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Przyrodniczych w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: biologia oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 38/2016/2017 w sprawie o utworzenia 4 – letnich studiów doktoranckich w obszarze nauk przyrodniczych, dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie: ekologia.
Następnie w wyniku głosowań podjęto następujące uchwały:
Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 39/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku po bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 40/2016/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. Wyraża się zgodę na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej w budynkach A,B,C,D przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na wymianie pokrycia dachowego z ociepleniem połaci dachowej oraz naprawie i zabezpieczeniu pod względem grzybobójczym i przeciwpożarowym konstrukcji drewnianych, planowanej na lata 2018-2020.
W kolejnej części posiedzenia Senatu JM Rektor przystąpił do omówienia założeń do projektu nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym opracowanych przez zespół prof. Marka Kwieka.
JM Rektor zaapelował o podjęcie dyskusji na temat modernizacji zasobów i procesów UKW w celu dostosowania do zmian w szkolnictwie wyższym. Ten nasz wewnętrzny projekt odbywać się będzie w zespołach pod kierownictwem 4 prorektorów oraz kanclerz Renaty Malak. Termin „zasoby” odnosi się do zasobów ludzkich i materialnych, natomiast „ procesy” to działania zarządcze, tworzenia kierunków czy komunikacji wewnętrznej.
JM Rektor zwrócił się do w stronę związków zawodowych UKW w sprawie przesunięcia puli z funduszu świadczeń socjalnych na dodatki motywacyjne dla pracowników.
Ponadto JM Rektor poinformował, że w dniu 30.01.2017 r. podpisano akt notarialny w związku ze sprzedażą nieruchomości przy ul. Chodkiewicza 11-13
Podsumowując Rektor powiadomił Senatorów, że jest w bieżącym kontakcie z prof. Topolińskim Rektorem UTP, uczelnie mają podobne problemy, ma miejsce wymiana opinii co do wprowadzania możliwych rozwiązań. Obie Uczelnie znalazły się bowiem w grupie 23 uczelni będących członkami „zielonogórskiego stowarzyszenia”. Zaznaczył, że spotkania organizowane przez Uniwersytet Zielonogórski odbiły się szerokim echem w środowisku akademickim.
Następnie JM Rektor poprosił prof. Mendlika, który miał okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących parametryzacji w Uniwersytecie Jagiellońskim o podsumowanie szkolenia.
JM Rektor poinformował zebranych, że zwróci się do Prorektorów oraz Kanclerza z prośbą o wyznaczenie składu kilkuosobowych zespołów przygotowujących rozwiązania dla UKW związane z propozycjami reformy szkolnictwa wyższego w zakresie kompetencji poszczególnych jednostek. Dodał, że pojawiają się już propozycje odnośnie wzmocnienia silnych wydziałów, które otrzymają maksimum punktów.
JM Rektor poinformował także, że zgodnie z procedurą nadania tytułu doktora honoris causa zwróci się z prośbą od Dziekanów o opinie dotyczącą kandydata do tego wyróżnienia.
Prof. B. Odya zabrał głos, informując zebranych, że do UKW wpłynęło pismo z Fundacji Życie i Rodzina z prośbą o podanie szczegółowych danych na temat zajęć z zakresu gender studies oraz nazwisk osób prowadzących te zajęcia. Prof. Odya skonsultował kwestię z radcami prawnymi i prodziekanami. Oficjalna odpowiedź z UKW brzmiała: Uniwersytet nie prowadzi w całości modułów w zakresu gender studies.
JM Rektor ogłosił, że 30 stycznia 2017 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Auschwitz w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oficjalnie ogłoszona została Baza „Załoga SS KL Auschwitz” opracowana przez dr. hab. Aleksandra Lasika, prof. nadzw. UKW. To pierwsza i jedyna tego typu baza na świecie zawierająca 8502 nazwiska i dane osobowe załogi SS kompleksu niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Podczas tego wydarzenia prof. A. Lasik nawiązał rozmowę z Prezesem IPN, podczas której pojawiła się propozycja listu intencyjnego.
O głos poprosiła Dyrektor Biblioteki dr A. Chlewicka – Mączyńska, która poinformowała, że Rada Biblioteczna wyraziła chęć stworzenia Muzeum Uniwersytetu, które gromadziłoby spuściznę, dorobek, ikonografię, zarówno sfery naukowej, dydaktycznej jak i studenckiej, stąd prośba do wydziałów, by wybrały osoby, które mogłyby wesprzeć pracę Muzeum. JM Rektor nawiązał do prośby Pani Dyrektor, komunikując, że przewodniczący KRUP zwrócił się z prośbą o zebranie danych najwybitniejszych absolwentów uniwersytetów szerokoprofilowych, by uzasadnić byt i odrębność tych uniwersytetów.
Prof. B. Odya przekazał członkom Senatu informację, że MNiSW zapomniało zaktualizować rozporządzenie dotyczące kształcenia nauczycieli. Zostanie ono opublikowane zapewne w połowie maja. Jest to niezwykle poważny problem: dotyczy kierunków profilowanych na kształcenie w wykonywaniu zawodu nauczyciela w klasach 4-6, a teraz powinny dotyczyć także klas 7-8.
JM Rektor przypomniał o spotkaniu władz rektorskich z władzami i pracownikami Instytutu Pedagogiki.