Głosy Senatu, 28.02.2017 r.

JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.

Na wstępie posiedzenia prof. Jacek Woźny przedstawił obejmującą od 1 marca 2017 r. stanowisko Kwestora UKW mgr Renatę Stefaniak, a następie złożył serdeczne podziękowania za pracę i zaangażowanie mgr Arlecie Szyińskiej, która cztery lata pełniła tę funkcję.

Mgr Arletta Szyińska podziękowała również za udaną współpracę i zapewniła, że jako Zastępca Kwestora służy swoją pomocą, wiedzą i doświadczeniem.

Następnie Rafał Bagrowski – Przewodniczący Samorządu Studenckiego,  Senator Sprawozdawca poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 28 lutego 2017 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 28 lutego br. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została dr hab. Magdalena  Czachorowska, prof. nadzw.

Prof. dr hab. Jarosław Burczyk,  Prorektor ds. Nauki przedstawił zebranym członkom Senatu UKW wniosek o przyznanie Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla dra hab. Przemysława Grzybowskiego będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego. W wyniku głosowania tajnego większością głosów przyjęto następującą Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 41/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. dotyczącą wyrażenia  pozytywnej opinii w sprawie złożenia przez JM Rektora wniosku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznanie dr. hab. Przemysławowi Grzybowskiemu nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe.

Dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Organizacji poinformował, że zaszła konieczność uzupełnienia składu Senackiej Komisji ds. Etyki.

Większością głosów przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 42/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie powołania do składu Senackiej Komisji ds. Etyki dr. hab. Andrzeja Papuzińskiego, prof. nadzw. (WH)

Jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 43/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie następującej zmiany składu Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów:

  • odwołuje się ze składu hab. Piotra Siemaszkę, prof. nadzw. (WH)
  • powołuje się do składu dr. hab. Mirosława Geise (WH)

Dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Organizacji oraz dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich  i Jakości Kształcenia przedstawili zmiany do Uchwały Senatu zmieniającej uchwałę Senatu UKW nr 130/2013/2014 z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w zakresie możliwości zaliczenia do pensum dydaktycznego zajęć na studiach niestacjonarnych.

Po dyskusji przystąpiono do głosowania jawnego i przy jednym głosie  wstrzymującym się przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 45/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie ustalenia Wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, a także w zakresie wykonywania podstawowych zadań Uczelni od roku akademickiego 2017/2018.

Prof. Benedykt Odya zabrał głos w sprawie ustalenia Wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Zwrócił się do Państwa Dziekanów, ale i Dyrektorów Instytutów z prośbą o rozwagę w podejmowaniu wszelkich zmian. Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia poprosił o przeanalizowanie, czy podjęte zmiany faktycznie dadzą nam możliwość kontynuowania zamierzonego planu kształcenia oraz czy wprowadzone zmiany ograniczą koszty czy wręcz odwrotnie, zwłaszcza przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia zaznaczył także, że Uczelnia musi zrezygnować z prowadzenia kierunku wychowania fizycznego na st. II stopnia, a także zredukować zajęcia z lektoratów na studiach I stopnia. Kolejną poruszoną kwestią przez prof. B. Odyę były zajęcia terenowe oraz praktyki na profilu ogólnoakademickim i profilu praktycznym: podczas obrad Senackiej Komisji ds. Studenckich i Jakości Kształcenia ustalono, że decyzje odnośnie praktyk będą rozpatrywane zarówno przez Prorektora ds. Finansów i Organizacji, jak i Prorektora ds. Studenckich i Jakości Kształcenia. Następnie prof. B. Odya odniósł się do nowego wzoru załączników stanowiących części programu kształcenia i niezbędnych do jego uchwalenia, wyjaśniając, że załączniki te są wytycznymi z MNiSW opracowanymi w porozumieniu z PKA. Ponadto Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia podkreślił, że  w nowym roku akademickim sylabusy będą „przypięte” do modułu w systemie USOS.

W wyniku głosowania (przy 1 głosie wstrzymującym się) przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 45/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie ustalenia Wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie programów kształcenia dla studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich projektowanych zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, a także w zakresie wykonywania podstawowych zadań Uczelni od roku akademickiego 2017/2018.

Następnie prof. B. Odya omówił sprawę ustalenia wytycznych w zakresie projektowania i dokumentowania programów kształcenia dla studiów podyplomowych oraz realizacji likwidacji studiów podyplomowych. Prof. Odya poprosił o przyjęcie zaproponowanych rozwiązań pozwalających na przejście studiów podyplomowych pod zarządzanie wydziałów (Rektor powołuje, ale na wniosek rad wydziałów, prorektor ds. finansów i organizacji oraz prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia opiniują). Kursy i szkolenia będą natomiast regulowane oddzielnym zarządzeniem.

W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 46/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie ustalenia wytycznych w zakresie projektowania i dokumentowania programów kształcenia dla studiów podyplomowych oraz realizacji i likwidacji studiów podyplomowych.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Benedykt Odya przedstawił projekt uchwały dotyczącej zniesienia specjalności na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 47/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zniesienia specjalności fizyczne podstawy mikroelektroniki na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.

Następnie prof. Benedykt Odya przedstawił projekt uchwały dotyczącej zniesienia specjalności na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 48/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zniesienia specjalności fizyka węgla, mikroelektronika organiczna na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW prof. Benedykt Odya przedstawił projekt uchwały dotyczącej utworzenia specjalności na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 49/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie utworzenia specjalności nowoczesne materiały dla elektroniki i energetyki na kierunku studiów fizyka prowadzonym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki.

Następnie głos zabrał prof. Zbigniew Bukowski, który zaprezentował zasady prezentacji sztandaru, godła i flagi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 50/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. w określenia zasad prezentacji sztandaru, godła i flagi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. 

W kolejnej części posiedzenia Senatu UKW głos zabrała mgr Renata Malak, kanclerz UKW, która poprosiła członków Senatu o wyrażenie zgody na zmianę terminu przeprowadzenia oceny okresowej dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Zmiana sugerowana przez kanclerz UKW terminu składania ankiet oceny okresowej to 1-30 czerwca. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 51/2016/2017 z dnia 28 lutego 2017 r. zmieniająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 150/2013/2014 z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu okresowej oceny pracowników administracji i biblioteki zatrudnionych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Następnie Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy UKW dokonał wstępnego podsumowania akcji charytatywnej dedykowanej Katarzynie Przygodzie, która po skomplikowanym porodzie zapadła w śpiączkę.

JM Rektor poinformował zebranych członków Senatu o odbytym ostatnio spotkaniu z władzami Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego mającym na celu między innymi omówienie planu wspólnej wizyty u prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Ważne, by uświadomić władzom miasta, że Bydgoszcz jest nie tylko miastem akademickim, ale jest miastem uniwersyteckim. JM Rektor zachęcił władze wydziałów do nawiązywania współpracy z poszczególnymi wydziałami UTP, by zwiększyć wspólny potencjał (konferencje, publikacje).

Prof. Jacek Woźny zrelacjonował przebieg spotkania w Zielonej Górze przedstawicieli ponad 20. uczelni mającego na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań w obliczy zmiany Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

JM Rektor poinformował, iż Święto Uczelni odbędzie się 25 kwietnia br., natomiast 28 kwietnia koncert uniwersytecki w Filharmonii Pomorskiej. Najbliższa ważna uroczystość to 3 marca- imieniny Kazimierza. Głównym organizatorem uroczystości będzie Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale zaangażowane są też bardzo mocno władze Bydgoszczy.

JM Rektor poinformował o wszczęciu wraz z prof. Małgorzatą Święcicką, Dziekan WH, procedury nadania tytułu doktora honoris causa prof. Michałowi Głowińskiemu.

Prof. Benedykt Odya w trosce o zapewnienie jakości kształcenia, w szczególności o badania terenowe, poinformował o lokowaniu środków przeznaczonych na poszczególne kierunki.

Prof. B. Odya poinformował, że PKA poinformowała o 6-tygodniowym terminie na przygotowanie raportu samooceny na kierunku filologia.

Prof. Odya poinformował również o nieuruchomieniu kierunku historia o profilu praktycznym i złożeniu w tym zakresie stosownego sprawozdania.

Prof. Odya nadmienił też, że trwają  prace nad Regulaminem Samorządu Studenckiego oraz nad nową ordynacją wyborczą.

Następnie głos zabrał Rafał Bagrowski, Przewodniczący Samorządu Studenckiego, który poinformował o wyznaczeniu terminu Juwenaliów Bydgoskich na 12-20 maja br., natomiast UKW Juwenalia będzie organizować w terminie: 16-17 maja br.

JM Rektor przekazał informację o podjęciu prac nad regulaminem współpracy ze związkami zawodowymi, który powinien się pojawić do końca pierwszego kwartału. Związki zawodowe będą współuczestniczyły w tworzeniu tego regulaminu jako organ współopiniodawczy.

W kolejnej części obrad prof. Marek Macko poinformował, że 22 marca br. odbędzie się posiedzenie Konwentu, organu konsultacyjno- opiniodawczego UKW.  Prof. Macko dodał również, że znane są wszystkie kryteria w sprawie kontraktu terytorialnego i prof. Macko na kolejny tydzień zaplanował spotkania wszystkich czterech zespołów, które ten projekt złożyły. Problem będzie dotyczył wyłonienia kwoty tej infrastruktury, którą możemy wnieść jako aport do projektu. Ten wkład nie może pochodzić ze środków publicznych.

Na tym posiedzenie zakończono.