Głosy Senatu, 24.10.2017 r.
JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Następnie prof. Jacek Woźny poinformował, że z przyczyn proceduralnych zostanie zniesiony punkt 6, ponieważ nie zostały przygotowane wszystkie dane, aby móc wprowadzić zmiany w Uchwale Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zmieniającej uchwałę 44/2016/2017 Senatu UKW z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Następnie prof. dr hab. Mariusz Kaczmarek, Senator Sprawozdawca poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 26 września 2017 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie.
Z kolei prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki, poinformował, że wyniki parametryzacji jednostek podstawowych Uniwersytetu wyszły bardzo dobrze. Wyniki te dotyczą oceny działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej uczelni w latach 2013 – 2016. Raport Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych świadczy o znacznym wzroście potencjału naukowego naszego Uniwersytetu. Dwa z siedmiu wydziałów uzyskały bowiem wyższą kategorię. Kategorię A otrzymał Wydział Humanistyczny oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii. Natomiast pozostałe wydziały otrzymały kategorię B. Nasza uczelnia jest najlepiej ocenioną instytucją naukową w Bydgoszczy.
Prof. J. Burczyk serdecznie podziękował wszystkim, którzy cztery lata pracowali i zbierali dane, nauczycielom i pracownikom administracyjnym, zwłaszcza zespołowi p. Maciejowi Werycho, który skrupulatnie wpisywał wszystkie publikacje i uzupełniał bazę danych, która była podstawą do parametryzacji.
W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Jacek Woźny zaproponował omówienie uchwały dotyczącej podpisania listu intencyjnego w sprawie możliwości utworzenia związku uczelni publicznych z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. JM Rektor podkreślił, iż wspólnym mianownikiem rozmów związanych z możliwością utworzenia związku uczelni będzie optymalizacja wykorzystania zasobów uczelni tworzących związek, realizowana w szczególności poprzez:
- administrowanie wydzielonym majątkiem uczelni;
- prowadzenie obsługi administracyjnej w zakresie kształcenia, systemu pomocy materialnej i biur karier;
-prowadzenie działalności wydawniczej uczelni;
- obsługę uczelni w zakresie finansowym, kadrowym, pomocy prawnej i zamówień publicznych.
Drugim obszarem będzie wspieranie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w uczelniach.
Przystąpiono do głosowania. W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 1/2017/2018 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej podpisania listu intencyjnego w sprawie możliwości utworzenia związku uczelni publicznych z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Następnie prof. Marek Macko przystąpił do omówienia uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na podpisanie listu intencyjnego z uczelniami z Ningbo w Chinach – partnerskim miastem Bydgoszczy. W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 2/2017/2018 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie listu intencyjnego z uczelniami z Ningbo w Chinach – partnerskim miastem Bydgoszczy.
Prof. Benedykt Odya przedstawił projekt uchwały dotyczącej czasu trwania studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 3/2017/2018 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie zmiany czasu trwania studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii (Studiów Podyplomowych Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka z 3-semestralnych na 2-semestralne).
Następnie mgr Renata Malak, Kanclerz UKW przedstawiła projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na likwidację jednostki ogólnouczelnianej Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Kanclerz wyjaśniła, że Studium Wychowania Fizycznego już powstało. W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 4/2017/2018 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na likwidację jednostki ogólnouczelnianej Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Z kolei Kanclerz Renata Malak wyjaśniła, iż przyjęcie uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Bydgoszczy przy ul. Mińskiej 15 wiąże się z uszczegółowieniem, ponieważ w poprzedniej uchwale nie znalazł się zapis z numerem księgi wieczystej nieruchomości. W wyniku jawnego głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 5/2017/2018 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Bydgoszczy przy ul. Mińskiej 15.
W kolejnej części posiedzenia Prof. Odya poinformował członków Senatu o przebiegu dwóch kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej i przy tej okazji podziękował za przygotowanie tych wizytacji dziekanom WH i WNP - prof. M. Święcickiej i prof. G. Kłosowskiemu. Prof. Odya wyjaśnił również, iż wpłynęły już dwie oceny na kierunku historia i filologia. Konieczne jest rozwiązanie problemu złego stanu technicznego i ubogiego wyposażenia budynku przy ul. Grabowej, w którym mieści się Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. Infrastruktura jednostek stanowi integralną część oceny dokonywanej przez PKA.
Z kolei o głos poprosił prof. Z. Bukowski, który poinformował, że w dniach 12-14 października obradowała Uniwersytecka Komisja Finansowa. Gospodarzem obrad był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Tematem spotkania było wypracowanie stanowiska odnośnie projektu ustawy 2.0 w kontekście finansowania. Dwa najważniejsze tematy omawiane podczas obrad to problem niedofinansowania szkolnictwa wyższego, w kontekście nowej ustawy, która zakłada mechanizm podwyżek oraz zamiana dotacji na subwencję, co umożliwiałoby dowolne wydatkowanie środków (w tym przypadku nie byłoby już konieczności sporządzania sprawozdań finansowych).
Następnie prof. J. Burczyk, który także w październiku uczestniczył w obradach Uniwersyteckiej Komisji Nauki w Uniwersytecie Szczecińskim, pokrótce omówił tematy poruszone podczas spotkania, w którym wziął udział prof. Łukasz Szumowski, Podsekretarz Stanu MNiSW. Prof. J. Burczyk podkreślił, iż znaczną część obrad poświęcono omówieniu wyników oceny parametrycznej, ale także przewidywanej ocenie parametrycznej. Prawdopodobnie Uniwersytet będzie oceniany pod kątem dyscyplin, jako podstawy oceny działalności naukowej jednostek, a każda dyscyplina będzie reprezentowana przez 12 pracowników ze stopniem naukowym. Prof. J. Burczyk zaznaczył także, że pojawiły się pytania odnośnie listy czasopism naukowych: w przyszłości bowiem będzie ona konstruowana w oparciu o szeroko pojęte bazy międzynarodowe. Pojawiło się pojęcie indeksu czasopism SNIP (Source Normalized Impact per Paper). Ponadto MNiSW planuje wprowadzenie indywidualnego identyfikatora naukowca: ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – to międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. Prof. J. Burczyk zachęcił, by już teraz uzyskać numer identyfikacyjny i posługiwać się nim przy różnego rodzaju publikacjach.
Następnie prof. M. Macko poinformował, że Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 za wzorową współpracę z otoczeniem biznesu i komercjalizację wyników prac badawczych oraz wkład w rozwój nauki w Polsce.
O głos poprosił Karol Pawełkowski, który zwrócił się z pytaniem odnośnie nagród dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. JM Rektor wyjaśnił, że Prorektor ds. Finansów wraz z prawnikami pracuje nam umocowaniem prawnym dotyczącym dodatków motywacyjnych dla tej grupy pracowników. Jednocześnie JM Rektor złożył obietnicę, że do końca roku dodatki te zostaną przydzielone.
Na koniec posiedzenia Senatu JM Rektor poinformował, że zgłasza się sporo studentów chętnych do udziału w projekcie Legii Akademickiej, natomiast prof. B. Odya dodał, że koordynatorem z ramienia UKW odnośnie tego projektu jest dr J. Czerniak.
Na tym posiedzenie zakończono.