Głosy Senatu, 19.12.2017
JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Na wstępie posiedzenia prof. Jacek Woźny pogratulował oraz wręczył akty powołania nowo powołanym członkom Senatu w związku z uformowaniem nowego składu samorządu studenckiego. Następnie JM Rektor wręczył gratulacje Panu dr. hab. Przemysławowi Grzybowskiemu z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW, który otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe I stopnia.
W kolejnej części obrad mgr Daniel Lisiński, Senator Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 28 listopada 2017 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została dr Monika Opioła-Cegiełka.
Z kolei JM Rektor poprosił o głos Panią Bożenę Sałacińską, która wraz z Panem dr. Adamem Koseckim zaprezentowali sprawozdanie z działalności Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prezentacja zatytułowana Mocne i słabe strony KUTW stanowi załącznik do protokołu.
W następnej kolejności głos zabrał prof. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki, który przypomniał, że podczas ostatniego posiedzenia Senatu powołano recenzentów opiniujących dorobek naukowy i zawodowy kandydata na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, którzy pozytywnie zaopiniowali wniosek. Następnie poprosił o głos prof. R. Gerlacha, przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Rozwoju i Oceny Kadry, który poinformował, że ww. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek o zatrudnienie dr. Michaela Maerkera, kandydata na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki. W wyniku głosowania tajnego przyjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 19/2017/2018 z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie potwierdzenia znacznych i twórczych osiągnięć w pracy naukowej i zawodowej kandydata na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.
W tym czasie głos zabrał prof. B. Odya, który poinformował, że 4 grudnia w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Tretyn, Rektor UMK, prof. dr hab. Tomasz Topoliński, Rektor UTP oraz prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor UKW podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Medycyny Weterynaryjnej i wspólnego prowadzenia studiów na kierunku weterynaria. Niezbędne jest podjęcie następujących uchwał:
- uchwałę Senatu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Nr 20/2017/2018 z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia studiów na kierunku weterynaria,
- uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 21/2017/2018 z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie efektów kształcenia na kierunku weterynaria,
- uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 22/2017/2018 z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie warunków rekrutacji i liczby miejsc na rok akademicki 2018/2019 oraz szczegółowych zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego na pierwszy rok studiów jednolitych magisterskich na kierunek weterynaria.
W kolejnej części obrad prof. Z. Bukowski przystąpił do omówienia planu rzeczowo-finansowego UKW na rok 2018. Prorektor ds. Finansów poinformował, że na posiedzeniu w dniu 15.12.2017 r. Senacka Komisja ds. Budżetu i Finansów poddała szczegółowej analizie założenia dotyczące przychodów i kosztów w prowizorium budżetowym na rok 2018, jak również przedyskutowała plan remontów i inwestycji na rok 2018. JM Rektor podkreślił, iż pięciokrotnie zwiększona została operatywność UKW w poszukiwaniu środków finansowych. W toku rozgrywa się sprawa kontraktu terytorialnego, którego podpisanie ma się odbyć 28 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Ważne jest, że rozwijamy się mimo widocznego kryzysu.
Prof. Święcicka zapytała o sposób wyliczenia tej kwoty i czy te kwoty będą wystarczające, a jeśli nie będą, to czy przewidziane jest wnioskowanie o środki z budżetu prorektora.
Prof. Odya wyjaśnił, że kwoty te wynikają ze średniej, która była realizowana przez UKW w latach 2015-2016.
Prof. Zwolińska wyraziła niezadowolenie, gdyż nie uzyskała informacji na jakie cele środki zabrane WPiP zostają przekazane. Rada WPiP upoważniała Dziekan Zwolińską, by zakomunikować na posiedzeniu Senatu, że członkowie Rady WPiP nie czują się współgospodarzami uczelni i nie dysponują rzetelną wiedzą o jej racjonalnym zarządzaniu.
Do słów Dziekan Zwolińskiej odniósł się JM Rektor, który wyjaśnił, że zarówno WPiP, jak i Senat, władza rektorska, pracownicy administracji, obsługi są właśnie częścią UKW. JM Rektor wyjaśnił, iż prof. Zwolińska dokonała posumowania kilkudziesięciolecia funkcjonowania naszej uczelni, a za tak długi odcinek czasu JM Rektor nie odpowiada. Prof. Woźny pod wieloma uwagami się podpisuje, ale też dostrzega poprawę sytuacji (podejmowane są inwestycje, zlikwidowano godziny nadliczbowe). Należy szanować wszystkie wydziały, bo też wszystkie tworzą całość. Uczelnia udziela wkładu do projektów, które realizuje między innymi WPiP (UKW wykłada 800 tys. zł, by uruchomić te projekty). JM Rektor nadmienił, iż rola WPiP w całym uczelnianym organizmie jest doceniana i pismo o wyrównanie kominów płacowych również wzięte zostanie pod uwagę.
Prof. Ryszard Gerlach wykazał zaniepokojenie wysokim deficytem i pomysłem ograniczenia liczby studentów studiów doktoranckich. Prof. Gerlach zapytał też o przymiarkę do wykonania planu wydatków za rok 2017. Prof. Gerlach zaproponował, by stworzyć plan w wersji bardziej optymistycznej.
JM Rektor wyjaśnił, iż co roku jest ten sam poziom deficytu. Prof. Jacek Woźny opowiedział się za wstrzemięźliwością w wydawaniu środków, by potem ewentualnie wykonać bardziej optymistyczną korektę budżetu.
Kwestor Renata Stefaniak wyraziła nadzieję, że wynik finansowy za rok 2017 nie będzie na minusie, ale na chwile obecną trudno ocenić jego wskaźniki, gdyż w grudniu dużo środków jest wydatkowanych. Prowizorium natomiast pozwoli na prowadzenie gospodarki finansowej w pierwszej połowie roku, więc zachować należy szczególną ostrożność w tym zakresie.
Prof. M. Święcicka zwróciła się z prośbą, aby Dziekani Wydziałów mieli wgląd w wysokość uposażeń w poszczególnych grupach stanowisk pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w skali uczelni. Istnieją bowiem duże rozbieżności między wynagrodzeniami pracowników administracji wydziałowej a administracji centralnej i ogólnej w tych samych grupach stanowisk.
Prof. J. Woźny poinformował, że wkrótce zostanie powołana komisja ds. regulacji wynagrodzeń UKW a informacje, o które prosi prof. M. Święcicka będą stanowiły podstawę pracy tej komisji.
W związku z powyższym prof. Z. Bukowski poprosił o głosowanie w sprawie przyjęcia planu rzeczowo-finansowego, w wyniku którego jednogłośnie przyjęto następującą Uchwałę Senatu w sprawie zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego na rok 2018.
Sprawy bieżące:
- JM Rektor zaprosił społeczność akademicką na Koncert Kolęd i spotkanie świąteczne w dniu 20.12 br. oraz poinformował o planowanych godzinach rektorskich w okresie świątecznym.
- JM Rektor pogratulował Władzom Administracji i Nauk Społecznych uzyskania zgody na prowadzenie kierunku - prawo w biznesie – to duży sukces.
- Rektor poinformował, że Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zaopiniowała pozytywnie wniosek o prawa habilitowania w zakresie … dla Wydziału Humanistycznego.
- Podpisano umowę na realizację zajęć w ramach Legii Akademickiej i w ramach tej dotacji zakupiono również księgozbiór dla kierunku literaturoznawstwo.
- Odbyło się spotkanie z pracownikami administracji i obsługi, na który przedstawiono aktualną sytuację Uczelni.
- Prof. B. Odya poinformował, że studenci UKW otrzymali dwa stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
- Prof. B. Mendlik zaprosił do udziału w X edycji Akademickiego Kolędowania.
- P. Jarosław Gurgul poinformował, że UKW posiada dostęp do systemu Legalis i zachęcił do korzystania z niego.
- Sławomir Łaniecki – Kierownik Działu poinformował, że dwie absolwentki UKW – wygrały w konkursie ogólnopolskim na prace magisterskim organizowanym przez Fundusz Osób Niepełnosprawnych. P. S. Łaniecki podziękował finansowe i materialne wsparcie okazanej chorej dziewczynce Izie – wnuczce pracowniczki UKW.
Na zakończenie JM Rektor złożył członkom Senatu świąteczne życzenia, a także pomyślności w przyszłorocznej pracy związanej z wdrażaniem nowych rozwiązań wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.