Głosy Senatu, 30.01.2018 r.
JM Rektor otworzył posiedzenie i powitał zebranych. Prof. Jacek Woźny poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci dwóch tragicznie zmarłych w ostatnim czasie studentek.
Następnie Rektor wręczył studentom dyplomy „Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2017/2018”, a także dyplomy nagród rektorskich za działalność organizacyjną dla Państwa Dziekanów i Prorektorów. Prof. J. Woźny poinformował także o wyróżnieniu dla prof. Zygmunta Babińskiego z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
W kolejnej części obrad dr Monika Opioła-Cegiełka, Senator Sprawozdawca poinformowała, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 19 grudnia 2017 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 19 grudnia br.
Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został dr hab. Marek Marszałek, prof. nadzw. JM Rektor powołał dwie komisje skrutacyjne w następującym składzie:
1) dr Witold Kawalec, dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, przedstawiciel studentów.
2) dr Jakub Lipski, mgr Daniel Lisiński, p. mgr Marta Rajewska.
W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto powyższe składy komisji skrutacyjnych.
Rektor prof. J. Woźny przekazał głos prof. dr. hab. Piotrowi Zwierzchowskiemu – współautorowi wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Michałowi Głowińskiemu. Prof. Piotr Zwierzchowski przytoczył fragmenty ww. wniosku i zacytował również fragment jednej z nadesłanych recenzji.
JM Rektor podziękował prof. Piotrowi Zwierzchowskiemu za obszerne przedstawienie wniosku o nadanie tytułu i zarządził głosowanie tajne, w wyniku którego przyjęto Uchwałę Nr 24/2017/2018 Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Michałowi Głowińskiemu.
Dr hab. Marek Macko, prof. nadzw., Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju przedstawił zmiany w pionie jednostek, którymi kieruje. Zasadniczą zmianą jest powołanie Działu ds. Społecznych i Gospodarczych. Głównym zadaniem nowego działu będzie wspieranie działalności Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz Rewitalizacji Dróg Wodnych, zwiększanie wyników komercjalizacji badań. Następnie prof. M. Macko przedstawił zakres zadań przynależny dyrektorowi Centrum Transferu Technologii i Innowacji. Zgodnie z Regulaminem Centrum TRiG Rada Nadzorująca Centrum rekomenduje na stanowisko dyrektora dr. inż. Dariusz Mikołajewskiego. Po zakończeniu dyskusji w wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwałę Nr 25/2017/2018 Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zatrudnienia dyrektora Centrum Transferu Technologii i Innowacji. Opinię pozytywną uzyskał dr. inż. Dariusz Mikołajewski.
Z kolei głos zabrał dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia i przedstawił zmiany w składach komisji senackich i dyscyplinarnych w związku ze zmianą przedstawicieli studentów w ww. gremiach. W wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwały Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 26 – 30 /2017/2018 w sprawie zmiany składu Senackich Komisji na kadencję 2016 - 2020.
Ad 7 - 11.
Ponownie głos zabrał prof. B. Odya Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia i przedstawił wnioski Rady Wydziału Humanistycznego w sprawie zniesienia:
- od roku akademickiego 2018/2019 3-semestralnych Podyplomowych Studiów Nauczycielskich Kwalifikacyjnych w zakresie nauczania języka polskiego/historii na III i IV etapie edukacyjnym – moduł 2. i 3;
- od roku akademickiego 2018/2019 Podyplomowych Studiów Nauczycielskich Kwalifikacyjnych w zakresie nauczania języka polskiego/historii na III i IV etapie edukacyjnym – moduł 2. i 3;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I stopnia na kierunku humanistyka drugiej generacji o profilu praktycznym od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna o profilu praktycznym od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe o profilu ogólnoakademickim od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków o profilu ogólnoakademickim od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I stopnia na kierunku regionalistyka europejska o profilu ogólnoakademickim od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I stopnia na kierunku wojskoznawstwo o profilu ogólnoakademickim od roku akademickiego 2018/2019;
- niestacjonarnej formy kształcenia na studiach I stopnia na kierunku przewodnictwo i pilotaż turystyczny o profilu ogólnoakademickim od roku akademickiego 2018/2019;
- zniesienia od roku akademickiego 2018/2019 specjalności webdesign i zarządzanie zasobami cyfrowymi na studiach stacjonarnych I stopnia na kierunku humanistyka drugiej generacji o profilu praktycznym od roku akademickiego 2018/2019;
- zniesienia od roku akademickiego 2018/2019 specjalności coaching na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia na kierunku innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną o profilu ogólnoakademickim.
W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie podjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 40/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Z. Bukowski, Prorektor ds. Finansów i Organizacji, który omówił propozycje zmian do uchwały nr 44/2016/2017 Senatu UKW z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.W wyniku głosowania przyjęto jednogłośnie Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 41/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. zmieniająca uchwałę 44/2016/2017 Senatu UKW z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaju zajęć dydaktycznych, pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania, zasad ustalania godzin obliczeniowych oraz liczebności grup zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
W kolejnej części obrad głos zabrał prof. Marek Macko, który przypomniał, że z końcem grudnia 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się ceremonia podpisania umów o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Przedmiotem wsparcia są inwestycje w laboratoria badawczo-rozwojowe kujawsko-pomorskich wyższych uczelni, uznane za kluczowe dla rozwoju gospodarczego województwa i wpisane do „Kontraktu Terytorialnego” – umowy między rządem i samorządem określającej priorytety inwestycyjne funduszy europejskich dla danego regionu. Z pięciu projektów konsorcjów ubiegających się o wsparcie w czterech uczestniczył UKW (w dwóch w roli lidera).
Następnie przystąpiono do głosowania jawnego, podczas którego jednomyślnie podjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 42/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii dotyczącej rozpoczęcia realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Jana Karola Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
W kolejnej części posiedzenia Senatu mgr R. Malak, Kanclerz UKW przedstawiła następujące kwestie: rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pn.: Modernizacja dróg wewnętrznych przy ul. Jana Karola Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy, rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej polegającej na wykonaniu kanalizacji deszczowej, oświetlenia terenu i nawierzchni utwardzonych na terenie obiektów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 i 2a, Placu Weyssenhoffa 11 oraz Al. Ossolińskich 12 w Bydgoszczy, a także dotyczącą rozpoczęcia realizacji inwestycji budowlanej polegającej na wymianie pokrycia dachowego wraz z ociepleniem połaci dachowej, dociepleniu elewacji oraz wymianie stolarki okiennej w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Leopolda Staffa 1 w Bydgoszczy. Kanclerz wyjaśniła, że przygotowywane jest pismo do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o dofinansowanie ww. inwestycji.
W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęto następujące uchwały:
- Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 46/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej polegającej na wymianie pokrycia dachowego wraz z ociepleniem połaci dachowej, dociepleniu elewacji oraz wymianie stolarki okiennej w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Leopolda Staffa 1 w Bydgoszczy.
- Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 44/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pn.: Modernizacja dróg wewnętrznych przy ul. Jana Karola Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy,
- Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 45/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie realizacji inwestycji budowlanej polegającej na wykonaniu kanalizacji deszczowej, oświetlenia terenu i nawierzchni utwardzonych na terenie obiektów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 i 2a, Placu Weyssenhoffa 11 oraz Al. Ossolińskich 12 w Bydgoszczy.
Następnie prof. Marek Macko, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy zaprezentował treść projektu uchwały dotyczącej rozpoczęcia realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Leopolda Staffa 1 w Bydgoszczy, polegającej na budowie Centrum Pomocy Psychologicznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą. Dotyczy to projektu „Medycyna a zdrowie człowieka. Kujawsko-pomorski interdyscyplinarny program diagnozy spersonalizowanej i opieki zdrowotnej” w ramach Kontraktu Terytorialnego. Inwestycja miałaby polegać na budowie ww. budynku wraz z doposażeniem laboratoriów. W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednomyślnie uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 43/2017/2018 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii dotyczącej rozpoczęcia realizacji inwestycji budowlanej w obiekcie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Leopolda Staffa 1 w Bydgoszczy, polegającej na budowie Centrum Pomocy Psychologicznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.
W ostatniej części posiedzenia prof. Z. Bukowski przypomniał, że w środę 24 stycznia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy gościł Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Minister spotkał się z przedstawicielami władz rektorskich uczelni wyższych w Bydgoszczy oraz ze środowiskiem akademickim naszego miasta. Okazją do spotkania było oficjalne przedstawienie projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, które odbyło się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bydgoszcz i nasza uczelnia to pierwsze miejsce na mapie uniwersyteckiej Polski, gdzie Premier Jarosław Gowin osobiście omawiał ustawę oraz szczegóły dotyczące reformy szkolnictwa wyższego. Prorektor ds. Finansów omówił prezentację Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Konstytucji dla Nauki.
Prof. Bernard Mendlik dokonał podsumowania 10. edycji Festiwalu Chórów Akademickich Akademickie Kolędowanie.
Prof. Benedykt Odya na ręce dr Moniki Opioły-Cegiełki, przewodniczącej Senackiej Komisji ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia złożył podziękowanie za prace nad wytycznymi dla rad podstawowych jednostek związanych z przekształcaniem kierunków na rok akademicki 2018/2019.
Prof. Odya poinformował również, iż 6 lutego br. JM Rektor będzie podpisywał porozumienie pomiędzy UKW, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Bydgoskim Klastrem Informatycznym w sprawie prowadzenia zajęć dydaktycznych na kierunkach: informatyka stosowana na UTP oraz informatyka na UKW na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim w ramach specjalności „Programowanie aplikacji biznesowych” Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki UTP i Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki UKW, we współpracy z Bydgoskim Klastrem Informatycznym.
Następnie prof. Jarosław Burczyk dokonał podsumowania konkursu Miniatura 1. Informacje te zostały zamieszczony na stronie internetowej UKW. Wsparcie finansowe na naszej uczelni otrzymało w sumie 10 naukowców, na łączną kwotę 271 922 zł. Łącznie w konkursie Miniatura 1 pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy złożyli 27 wniosków. Skuteczność w uzyskaniu dotacji wyniosła 37%.
JM Rektor poinformował o sfinalizowaniu i podpisania umów o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020 (kontrakt terytorialny) i zbliżającym się terminie zakończenia oceny formalno-merytorycznej wniosków złożonych w odpowiedzi na konkurs nr POWR.03.05.00-IP.08-00-PZ2/17 na Zintegrowane Programy Uczelni w ramach Ścieżki II (projekt pn. Nowoczesny Uniwersytet).
Prof. Marek Macko nawiązał też do projektu Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej – 53 projekty w skali kraju, które uzyskały akceptację ze względu na zgodność z inteligentnymi specjalizacjami krajowymi. W ramach tych 53. projektów 1/3 jest już realizowana, 1/3 jest w toku organizacyjnym, a pozostała część na etapie koncepcji.
Na tym obrady zakończono.