Głosy Senatu, 30.05.2018
JM Rektor powitał zebranych.
Członkowie Senatu uczcili minutą ciszy tragicznie zmarłego studenta Mateusza Żywko.
JM Rektor przedstawił porządek obrad, który został przyjęty bez poprawek. Następnie prof. J. Woźny wręczył akt powołania na członka Senatu z głosem doradczym dr. Andrzejowi Puratowi, Przewodniczącemu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.
W kolejnej części obrad Marcin Pezda przedstawiciel Samorządu Studenckiego, Senator Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 24 kwietnia 2018 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie.
Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została mgr Marta Rajewska Przewodnicząca Samorządu Doktorantów.
Następnie JM Rektor powołał Komisję Skrutacyjną w następującym składzie: dr hab. Marek Marszałek, prof. nadzw., dr hab. Marek Zieliński, prof. nadzw., dr hab. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw.W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęto powyższy skład Komisj
Następnie dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Organizacji, zaprezentował wyniki prac Komisji w sprawie oceny Kanclerza i Kwestora. Dr hab. Z. Bukowski prof. nadzw. przedstawił zasady oceny i ich kategorie.Oceny Kanclerza dokonano w oparciu o sprawozdanie Senackiej Komisji ds. Oceny Kanclerza i Kwestora, Komisja oceniła działalność Kanclerza, mgr Renaty Malak na ocenę wyróżniającą. Przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 94/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie oceny Kanclerza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W oparciu o sprawozdanie Senackiej Komisji ds. Oceny Kanclerza i Kwestora podsumowuje się działalność Kanclerza, mgr Renaty Malak na ocenę wyróżniającą.
Ponownie głos zabrał Prorektor ds. Finansów i Organizacji dr hab. Z. Bukowski prof. nadzw., który poinformował, że po raz pierwszy po roku pracy została oceniona Kwestor
mgr Renata Stefaniak. Oceny dokonała ww. Komisja. Na podstawie przedstawionej ankiety
i przeprowadzonej rozmowy Komisja oceniła działalność mgr Renaty Stefaniak
na ocenę wyróżniającą mgr Renaty Stefaniak.
W wyniku głosowania podjęto następującą Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 95/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie oceny Kanclerza Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W oparciu o sprawozdanie Senackiej Komisji ds. Oceny Kanclerza i Kwestora podsumowuje się działalność Kwestora, mgr Renaty Stefaniak na ocenę wyróżniającą.
W dalszej części dr hab. Z. Bukowski prof. nadzw. przedstawił członków związków zawodowych działających w Uczelni, którzy zostali zgłoszeni przez organizacje związkowe do Senackiej Komisji Prawno-Statutowej. Kandydaci (dr Agnieszka Banaszak-Piechowska z ZNP oraz dr Andrzej Purat przedstawiciel NSZZ "Solidarność").W wyniku głosowania przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 96/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji Prawno-Statutowej.
Prorektor ds. Finansów i Organizacji dr hab. Z. Bukowski prof. nadzw. przedstawił zmiany do Regulaminu przyznawania nagród Rektora UKW dla nauczycieli akademickich. Zmiany zostały przesłane członkom Senatu wraz z porządkiem obrad.
W wyniku głosowania jawnego podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 97/2017/2018z dnia 29 maja 2018 r. zmieniająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 18/2017/2018 z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie nagród Rektora dla nauczycieli akademickich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Następnie głos zabrał dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw., Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, informując o wpłynięciu wniosku o chęci nawiązania współpracy pomiędzy Narodowym Uniwersytetem Ivana Franki we Lwowie a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy na okres 5 lat. Przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku którego jednomyślnie podjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 98/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Narodowym Uniwersytetem Ivana Franki we Lwowie.
W dalszej części głos zabrał dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw., Prorektor
ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, który omówił zapisy uchwały w sprawie szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/2020. Wszystkie wnioski Rad Wydziałów zostały uwzględnione, a zatem przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 99/2017/201 z dnia
29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/2020 wraz z Załącznikami.
Dr hab. B. Odya prof. nadzw., omówił wniosek od Rady Wydziału Pedagogiki
i Psychologii dotyczącego utworzenia od roku akademickiego 2018/2019 kierunku studiów: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna - stacjonarne, jednolite studia magisterskie
o praktycznym profilu kształcenia. Po wyjaśnieniach przystąpiono do głosowania jawnego, podczas którego jednogłośnie przyjęto następujące uchwały: Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 100/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii kierunku jednolitych studiów magisterskich pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, a następnie Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 101/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – jednolite studia magisterskie, praktyczny profil kształcenia.
Następnie Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. B. Odya prof. nadzw. poinformował, że na wniosek Rady Wydziału Humanistycznego, proponuje powołanie kierunku studiów pierwszego stopnia edytorstwo prowadzonych w formie stacjonarnej o ogólnoakademickim profilu kształcenia w obszarze nauk humanistycznych. W związku z powyższym po głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęto następującą uchwałę: Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 102/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Humanistycznym kierunku stacjonarnych studiów pierwszego stopnia edytorstwo oraz Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Nr 103/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów edytorstwo – studia pierwszego stopnia, ogólnoakademicki profil kształcenia.
Następnie przy jednym głosie wstrzymującym się przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 104/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów edytorstwo prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
W konsekwencji podjętych wcześniej uchwał prof. B. Odya poprosił o przyjęcie Uchwały o wprowadzeniu zmiany do uchwały nr 87/2016/2017 w sprawie szczegółowych warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2018/2019. W związku z brakiem pytań jednogłośnie przyjęto powyższą uchwałę.
Głos zabrała mgr Renata Stefaniak, Kwestor UKW, która przedstawiła wynik finansowy Uczelni za rok 2017. Opinię Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów w sprawie wykonania budżetu za rok 2017, przedstawił prof. dr hab. B. Mendlik. Na podstawie zaprezentowanych dokumentów Komisja jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie planu rzeczowo-finansowego za rok 2017.
JM Rektor poprosił p. Kanclerz o zorganizowanie przez Dział Zamówień Publicznych spotkania konsultacyjnego z zakresu udzielania zamówień publicznych realizowanych przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W związku z brakiem dodatkowych uwag jednomyślnie przyjęto uchwałę Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 106/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r.
w sprawie podziału zysku netto za 2017 rok na fundusz zasadniczy uczelni.
JM Rektor poinformował, że w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektyw 2018 ukazującym się w połowie każdego roku, w 2018 r. UKW zanotował awans aż o 10 miejsc
w porównaniu do rankingów z ostatnich lat lokując się w przedziale miejsc 51-60. Chociaż ranking Perspektyw powstaje w oparciu o mniejszą liczbę kryteriów aniżeli przeprowadzana co kilka lat parametryzacja uczelni, która ogłoszona w ubiegłym roku wywindowała wysoko UKW, to potwierdza, że nasza Uczelnia w ostatnim czasie zrobiła znaczący progres
w ogólnym rozwoju swojego potencjału.
W dalszej części prof. B. Odya zwrócił się do Dziekanów z prośbą o zwrócenie uwagi na kwestie dotyczące opłat za studia dla cudzoziemców – chodzi głównie o te kierunki, na których nie prowadzi się studiów niestacjonarnych, gdyż kwoty uiszczane przez studentów zza granicy równe są opłatom za studia niestacjonarne na danym kierunku. W związku
z powyższym Rady Wydziałów powinny pochylić się nad tą kwestią.
Następnie Prorektor Odya zwrócił się z prośbą do Dyrektorów Instytutów o nadzór nad realizacją godzin dydaktycznych – zaapelował o zwracanie uwagi podczas wypełniania kart obciążeń, aby uniknąć błędów.
Dr hab. Benedykt Odya prof. nadzw. złożył na ręce przedstawicieli Samorządu Studenckiego podziękowania za sprawnie i profesjonalnie zorganizowane Juwenalia. Do gratulacji dołączył również JM Rektor, który podkreślił istotę współpracy w tym zakresie
z innymi uczelniami naszego miasta. Adrian Kaczorowski Przewodniczący Samorządu Studenckiego podziękował władzom rektorskim, dziekańskim, kanclerskim za przychylne decyzje.
W kolejnej części posiedzenia głos zabrał dr hab. Zbigniew Bukowski prof. nadzw., który przypomniał, iż 31.05.2018 roku wdrożone zostanie ograniczenie pojemności skrzynki pocztowej w systemie Zimbra do 5GB. Przekroczenie limitu 5 GB będzie skutkowało odrzucaniem przez serwer pocztowy UKW poczty przychodzącej na dane konto pocztowe. JM Rektor nadmienił, iż w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zwiększenia pojemności skrzynek mailowych.
Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. inż. Marek Macko prof. nadzw. nawiązał do projektu „Mapa Drogowa” i do otrzymanej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wiadomości Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii dla Jakości Życia- EnFoodLife. Prorektor M. Macko i dr Michał Majcherek zwrócili się do dziekanów poszczególnych wydziałów o uaktualnienie fiszek badawczych w związku z poszerzeniem tematyki projektu. Termin upływa 6 czerwca br.
Dr hab. inż. Macko prof. nadzw. poinformował również, że jako Uniwersytet zamierzamy ubiegać się o projekt w ramach nowego działania – Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza-Edukacja-Rozwój. Materiały do tego projektu będą zbierane do 5 października 2018 roku. Jest to poszerzenie programu, na który wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 5 mln zł. Prorektor M. Macko poprosił o wskazanie obszarów – moduły programów kształcenia, moduły podnoszenia kompetencji, programy stażowe, moduł wparcia świadczenia wysokiej jakości usług przez instytucje wspomagające.
JM Rektor nawiązał do uczestnictwa w Złotej Setce Pomorza i Kujaw w Operze Nova, która była doskonałą forma promocji Uczelni. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był partnerem 22. finału Złotej Setki Pomorza i Kujaw organizowanej już od ponad dwóch dekad przez Gazetę Pomorską. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego to najbardziej prestiżowy plebiscyt skierowany do setek małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Dnia 21 maja 2018 r. w Operze Nova odbyła się uroczysta gala, podczas której podsumowane zostały rankingi i wręczone wyróżnienia dla najlepszych firm
w 10 kategoriach.
Dr hab. Magdalena Trojankiewicz poinformowała, iż do końca czerwca pojawi się informacja o możliwości aplikowania do konkursu z grantami dla studentów całego regionu (100 grantów ma 100. lecie Niepodległości). Założeniem są granty zespołowe, mieszane, dla podniesienia innowacyjności (studenci nauk humanistycznych, inżynierowie).
Głos zabrał prof. dr hab. Bernard Mendlik, który poinformował, iż ostatnie trzy tygodnie upłynęły pod znakiem wzmożonej aktywności sportowej studentów UKW. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był gospodarzem półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej rozegranych w dniach 10-13 maja 2018 roku. Do Finału Akademickich Mistrzostw Polski, który odbędzie się w Opolu, awansowało 5 najlepszych drużyn. Niestety zabrakło w nich drużyny AZS UKW. Na pocieszenie Królem strzelców został wybrany Łukasz Osieczak z naszej drużyny.
Ponadto 19 maja 2018 r. na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie. W typie uniwersytetów UKW był najlepszy, a w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce.
Dr Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy UKW zasygnalizował, iż 9 i 10 czerwca 2018 r. w bydgoskim Myślęcinku odbędzie się VI Edycja Terenowej Masakry, w której weźmie udział drużyna z UKW. Ponadto 17 czerwca br. odbędzie się II Otwarty Bieg UKW MILA KAZIMIERZOWSKA im. Janka Zmudzińskiego. Start od godziny 10.00 przy biurowcu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Bydgoszcz, ul. Bydgoskich Przemysłowców 6.
Dr hab. B. Odya prof. nadzw. poinformował, że Chór Akademicki UKW wziął udział w Festiwalu Muzycznym „Europees Muziekfestival voor de Jeugd” w Neerpelt w Belgii, podczas którego zajął drugie miejsce. Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia przypomniał również, iż na mocy Zarządzenia 28/2016/2017 Rektora UKW z dnia 15 lutego 2017 roku 1 czerwca jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Natomiast kolejne posiedzenie Senatu zaplanowane na 26 czerwca br. Prorektor zaproponował rozpocząć
o godz. 10.00.
Dr Monika Opiła-Cegiełka jako koordynator BFN na Wydziale Humanistycznym złożyła podziękowania dr Marii Sobieszczyk, Agnieszce Balcer, dr. Adamowi Koseckiemu za wkład w organizację kolejnej edycji tego wydarzenia.
Dr hab. Marek Zieliński prof. nadzw. poinformował, iż podczas drugiego dnia Bydgoskiego Festiwalu Nauki na UKW zainaugurowano Dni Serbskie, podczas których miało miejsce mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych. JM Rektor poinformował o wizycie Chargé d’affaires Ambasady Kanady dra Jeremy’ego Wallace. Gość wygłosi wykład na temat priorytetów kanadyjskiej polityki zagranicznej – Canadian foreign policy priorities.
JM Rektor zawiadomił członków Senatu o zbliżającym się terminie Święta Województwa w ramach posiedzenia Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędzie się w budynku Copernicanum 7 czerwca br.
Następnie Paweł Karolkowski nawiązał do zagadnienia przyznawania podwyżek i zaapelował o wzięcie pod uwagę możliwość awansowania i przeszeregowywania pracowników na wyższe kategorie, bo jeśli MNiSW pokusi się o podwyżki, to zazwyczaj kategorii zaszeregowania.
Na tym posiedzenie zakończono.