Głosy Senatu, 26.06.2018
JM Rektor powitał zebranych.
JM Rektor przedstawił porządek obrad. Z powodów formalnych z porządku zniesiono punkt dotyczący powołania nowych członków do Senackiej Komisji Rozwoju i Oceny Kadry.
W kolejnej części obrad mgr Marta Rajewska, przedstawiciel Samorządu Doktorantów, Senator Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 29 maja 2018 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z 29 maja 2018 roku.
Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została przedstawicielka Samorządu Studenckiego p. Marta Woźniakowska.
W kolejnej części posiedzenia Senatu głos zabrał prof. Marek Macko, który przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej zawarcia umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Uniwersytetem w Debreczynie (Węgry). W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 108/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Uniwersytetem w Debreczynie (Węgry).
Prof. Odya przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej utworzenia na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych kierunku studiów pierwszego stopnia kryminologia o praktycznym profilu kształcenia. Łączny wymiar praktyk wynosić będzie 360 godzin (miejscem praktyk będą m.in. placówki policji, straży gminnej, służby więziennej, prokuratury, sądy).W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 109/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych kierunku studiów pierwszego stopnia kryminologia o praktycznym profilu kształcenia.
Następnie prof. Benedykt Odya przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów kryminologia – studia pierwszego stopnia, praktyczny profil kształcenia. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 110/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów kryminologia – studia pierwszego stopnia, praktyczny profil kształcenia.
W kolejnej części obrad prof. Odya zaprezentował projekt uchwały dotyczącej uchylenia uchwały w sprawie przyjęcia do stosowania w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia. Wprowadzenie zarządzenia dotyczącego WSZJK planowane jest na początku lipca br. W wyniku głosownia jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 111/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. uchylająca Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 89/2012/2013 z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie przyjęcia do stosowania w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia.
Następnie prof. Benedykt Odya przedstawił treść projektu uchwały dotyczącej zniesienia specjalności gimnastyka korekcyjna na kierunku studiów wychowanie fizyczne prowadzonym na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki. W wyniku głosownia jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 112/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów wychowanie fizyczne prowadzonym na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.
W kolejnej części obrad prof. Odya zaprezentował projekt uchwały dotyczącej utworzenia specjalności krytyka literacka i artystyczna z elementami kreatywnego pisania na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym. W wyniku głosownia jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 113/2017/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r. w sprawie utworzenia specjalności na kierunku studiów filologia polska prowadzonym na Wydziale Humanistycznym.
Dr Aldona Chlewicka-Mączyńska przedstawiła informację dotyczącą planów organizacji Muzeum Uniwersyteckiego i najbliższych działań w tym zakresie.
W kolejnej części posiedzenia prof. Z. Bukowski przystąpił do omawiania planu rzeczowo-finansowego na 2018 rok. Poinformował, że 22 czerwca 2018 r. w Augustowie odbyło się posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej. Obrady dotyczyły przede wszystkim podziału dotacji podstawowej na 2018 r., wyników analizy ekonomicznej uniwersytetów publicznych za 2017 rok, a także przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów pracowników uczelni wyższych. Omawianie analizy ekonomicznej Prorektor ds. Finansów rozpoczął od wyjaśnień związanych z algorytmem, jaka kształtuje się kwota dotacji oraz jak uczelnie dopasowały się do nowej sytuacji. Po pierwsze omówił zmianę liczby studentów. Nasz Uniwersytet dostosował się i ograniczył liczbę studentów. W największym stopniu ograniczeń liczby studentów dokonał UKSW oraz Uniwersytet w Białymstoku. Jeśli chodzi o ograniczenie liczby studentów stacjonarnych to UKW także dokonało znacznych zmniejszeń – 89,9% poziomu z 2017 r., natomiast liczba studentów niestacjonarnych została zwiększona – 104%,0 poziomu z 2017 r. Prof. Z. Bukowski podkreślił, iż to zostało zauważone i pochwalone prze MNiSW. Zmiana we wskaźniku kosztochłonności to 99,15 % poziomu z 2017 r. UKW jest zdecydowanym liderem pod kątem liczby doktorantów: ze 178 osób w 2017 r. do 186 osób w 2018 r. oraz jeśli chodzi o średni wskaźnik kosztochłonności doktorantów. Podczas obrad Komisji MNiSW pokazało UKW jako ideał w odniesieniu do czynnika STUDENT – STAFF RATIO czyli tzw. przelicznika „13”. W ubiegłym roku straciliśmy ponad 1 mln zł w związku z dużą liczbą studentów, w 2018 r. na czynniku studenckim nie powinniśmy nic stracić. Liczba pracowników UKW w 2018 r kształtuje się następująco: 567,1 na pierwszym miejscu pracy, a 20,6 na drugim miejscu pracy. W 2017 r. sytuacja wyglądała następująco: 572,3 – pierwsze miejsce pracy, a 15,5 drugie miejsce pracy. Podczas parametryzacji z roku ubiegłego UKW zajmowało ostatnie 19 miejsce, po wynikach parametryzacji z 2018 r. UKW „wskoczyło” na 12 miejsce. Prof. Z. Bukowski zauważył, że odnośnie do sumy przeliczeniowej i udziału w projektach badawczych, to sytuacja naszej uczelni nie wygląda już tak dobrze, UKW zajmuje przedostatnie 18 miejsce. Jednakże należy podkreślić, że dane te nie będą brane pod uwagę podczas ustalania algorytmu w następnym roku. Podsumowując tę część wypowiedzi prof. Z. Bukowski zaznaczył, że po raz kolejny największe Uczelnie (UJ, UW) zyskały największy, 5%, wzrost dotacji. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego natomiast otrzymał o 1,29% więcej.
JM Rektor zaznaczył, że prof. Z. Bukowski został zaproszony do prac w zespole, który będzie korygował algorytm. Do tej chwili zespół składał się głównie z pracowników największych uczelni.
Następnie prof. Z. Bukowski przystąpił do omawiania zmian do planu rzeczowo-finansowego na 2018 rok (załączniki) w odniesieniu do projektu z grudnia 2017 r. Z kolei prof. B. Mendlik przedstawił stanowisko Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów. Przystąpiono do głosowania jawnego, w wyniku którego jednomyślnie przyjęto uchwałę Nr 114/2017/2018 w sprawie w sprawie zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na 2018 rok.
Ponadto prof. J. Woźny poinformował, że po spotkaniu Piotra Ziółkowskiego – szefa Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów i dyskusji na spotkaniu w dniu 20 czerwca 2018 r. prof. B. Odya i prof. B. Mendlik jadą na spotkanie do Ministerstwa na spotkanie poświęcone kwestii traktowania wydziałów edukacji muzycznej w różnych typach uczelni.
Prof. J. Burczyk poinformował, że w dniu 27 czerwca 2018 r. o godz. 8.30 odbędzie się posiedzenie Komitetu Redakcyjnego.
Rektor zakomunikował, że wszczęto działania, aby wycofać nazwę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z nazwy własnej Fundacji dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Niestety wokół fundacji narosło wiele poważnych problemów prawnych.
Rektor poinformował o sukcesach prof. M. Macko i jego zespołu badawczego, który zdobył złoty medal za „Drukowany 3D egzoszkielet dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych” oraz srebrnego medalu za „Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne” na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes" w Moskwie (Rosja).
Na zakończenie Rektor złożył wszystkim życzenia dobrych wakacji.