Głosy Senatu, 30.10.2018

JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.

Następnie prof. J. Woźny wręczył akt powołania na członka Senatu kadencji 2016-2020  p. dr hab. Arturowi Lasce z Instytutu Nauk Politycznych, który w wyborach uzupełniających na  Wydziale Humanistycznych zastąpił dr hab. Annę Bączkowską, która nie jest już pracownikiem Uniwersytetu. W kolejnej części obrad dr Hubert Rabant, Senator Sprawozdawca, poinformował,  że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 25 września 2018 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z  dnia 25 września 2018 roku.

W dalszej części posiedzenia Rektor poinformował o konieczności uzupełnienia składu  Senackiej Komisji ds. Rozwoju i Oceny Kadry. Po przeprowadzeniu głosowania tajnego (protokół głosowania w załączeniu) przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 1/2018/2019 z dnia 30 października 2018  r. w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Rozwoju i Oceny Kadry na kadencję 2016-2020.

Następnie dr hab. Radosław Krajewski, prof. nadzw, Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Rozwoju i Oceny Kadry przedstawił treść uchwały w sprawie sposobu powołania pierwszej Rady Uczelni. Po omówieniu przystąpiono do głosowania jawnego w wyniku, którego przyjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 2/2018/2019 z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu powołania pierwszej rady uczelni.

Prof. Jacek Woźny zagaił dyskusję na temat problemu wygaśnięcia umów o pracę nauczycielom akademickim  w związku z nieuzyskaniem wyższego stopnia naukowego. Rektor zapowiedział, że chociaż problem dotyczy wielu osób, nie zostanie wprowadzone jedno rozwiązanie systemowe, ale kwestia ta będzie rozpatrywana indywidualnie wobec każdego adiunkta i asystenta. Stosowane pismo w tej sprawie złożyły także związki zawodowe. Prof. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki, w zastępstwie dr hab. Zbigniewa Bukowskiego, prof. nadzw., Prorektora ds. Finansów i Organizacji wyjaśnił, że nowa Ustawa 2,0 nie zdejmuje obowiązku uzyskania stopnia doktora habilitowanego i doktora wobec osób zatrudnionych przed wejściem w życie ustawy. Kwestia dalszego zatrudniania osób z tej grupy pracowników będzie rozpatrywana indywidualnie przez właściwe osoby decyzyjne oraz powołanych niebawem koordynatorów dyscyplin, którzy będą oceniać dorobek naukowy danej osoby i jej przydatność w ramach danej dyscypliny naukowej. I tak pracowników tych można podzielić na 3 grupy: osoby aktywne  naukowo, które z niezależnych od nich przyczyn nie uzyskały jeszcze stopnia doktora i doktora habilitowanego. Takim osobom można zaproponować na krótki okres zatrudnienie na stanowiska dydaktyczne, tylko musi to nastąpić do końca tego roku. Druga grupa, to pracownicy, którzy sukcesywnie rozwijają swoją działalność badawczą i dydaktyczną i te osoby mają czas na uzyskanie awansu naukowego do września 2020 r.  Trzecia grupa to osoby, które są wartościowymi dydaktykami i mogą być zatrudnione na stanowiskach dydaktycznych, pod warunkiem, że nie spowoduje to niedopensowania innych pracowników  w danej jednostce.  Natomiast, kiedy pracownik realizuje wyłącznie zadania naukowe i nie sprawdza się jako dydaktyk, władze Uniwersytetu będą zmuszone rozwiązać stosunek pracy, ponieważ nie będzie w nowej strukturze Uczelni takich jednostek, gdzie taka osoba będzie mogła być zatrudniona.

Prof. Jarosław Burczyk wyraźnie zaznaczył, iż władze rektorskie nie chcą rozwiązywać tego problemu, zmieniając Statut jednym zapisem ustawowym. Sprawa powinna być raczej traktowana indywidualnie. Problem jest z osobami, o których wiadomo, że w najbliższym czasie nie uzyskają stopnia doktora habilitowanego.

JM Rektor zaapelował o przestrzeganie terminów, a szczegółowych informacji udzielał będzie Dział Kadr i Szkolenia. Ocena dotyczyć będzie około 70. pracowników w skali całej uczelni. Ustawa nakłada na nas obowiązek przeprowadzenia takiej kadrowej procedury. Prof. Burczyk nadmienił, iż na wszystkich uczelniach panuje chaos w związku z wdrażaniem Ustawy 2.0, ale jest to stan przejściowy.

Prof. Krzysztof Buśko nadmienił, iż w środowisku akademickim mówi się o przesunięciach nauczycieli na stanowisko wykładowcy/starszego wykładowcy, natomiast Ustawa takich etatów nie przewiduje. Jest mowa o stanowisku profesora, profesora uczelnianego, adiunkta, asystenta (nauczyciel może być pracownikiem dydaktycznym i naukowo-dydaktycznym).

Prof. Burczyk wyjaśnił, iż wygodniej nam dzisiaj zrobić zmianę zatrudnienia na wykładowcę czy starszego wykładowcę, bo do końca roku możemy to zrobić. Później kwestie te będzie regulował Statut, który umożliwi nam zatrudnianie na poszczególne etaty. W przypadku pracowników na etatach naukowo-dydaktycznych najprostszym rozwiązaniem jest przejście na stanowisko wykładowcy, a potem będziemy mieli czas na rozwiązanie tego problemu przez 2 lata. W fazie przejściowej taka ścieżka działania jest jak najbardziej wskazana.

Następnie przystąpiono do omawiania kolejnego punktu porządku senatu. Głos zabrała dr Monika Opioła-Cegiełka, która przedstawiła projekt treść projektu Uchwały Senatu w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 3/2018/2019 z dnia 30 października 2018 r. w sprawie utworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Pozostająca przy głosie dr Monika Opioła-Cegiełka przystąpiła do omawiania kolejnego punktu posiedzenia Senatu. W wyniku głosowania jawnego przyjęto jednomyślnie Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 4/2018/2019 z dnia 30 października 2018 r. uchylająca Uchwałę Senatu Nr 100/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii kierunku jednolitych studiów magisterskich pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Konsekwencją uchwalenia ww. uchwały jest poddanie pod głosowanie Uchwały Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 5/2018/2019 z dnia 30 października 2018 r. uchylającej Uchwałę Senatu Nr 101/2017/2018 z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – jednolite studia magisterskie, praktyczny profil kształcenia. W związku z brakiem pytań jednomyślnie podjęto ww. uchwałę.

Głos zabrał Prof. J. Burczyk, który podzielił się z Senatorami spostrzeżeniami, które pochodzą ze spotkań z posiedzenia KRUP i UKN. Podkreślił, że wszystkie Uczelnie mają kłopot z dostosowaniem swojej struktury do nowego systemu dyscyplin. Ponadto prof. Burczyk poinformował, że w najbliższych dniach ukaże się zarządzenie Rektora w sprawie wskazaniach dyscyplin naukowych.

Następnie głos zabrał  prof. Marek Macko, który poinformował, że w dniach 15-17 października 2018 r. w Politechnice Warszawskiej odbyła się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS - International Warsaw Invention Show IWIS 2018. Przemyślana strategia rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w obszarze innowacyjności i komercjalizacji wyników badań naukowych i przy tej okazji wręczono kolejne medale: złoty medal za: Proekologiczną technologię przemysłowego zagospodarowania odpadowego poli (kwasu mlekowego) [PLA, polilaktyd] jako alternatywnego surowca poliolowego do produkcji poliuretanów przeznaczonych dla branży budowlanej, srebrny medal za: Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych, brązowy medal za: Wkład do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami. Ponadto na uroczystej gali 19. października 2018 r. w Sali Rycerskiej Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. odebrał w imieniu Władz i całej Społeczności Akademickiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii "Uczelnia Przyszłości" za współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz rozwój potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni w ramach projektów "Bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego i żywność spersonalizowana" i "Innowacje społeczne".

Z kolei głos zabrał ponownie prof. Burczyk, który wyjaśnił, iż UKW chce wystąpić o dofinansowanie pokrycia kosztów awarii serwera, która miała miejsce w dniach 11-13.10.br., a która wystąpiła jako zdarzenie losowe.

Na tym posiedzenie zakończono.