Głosy Senatu, 25.09.2018

JM Rektor powitał zebranych.

JM Rektor przedstawił porządek obrad. Z powodów formalnych z porządku zniesiono punkt nr 4 dotyczący wprowadzenia zmian do Regulaminu Studiów Doktoranckich.

Następnie prof. J. Woźny wręczył gratulacje prof. Joannie Moraczewskiej z okazji uzyskania tytułu profesora, a także dyplomy nagród I-go stopnia za osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2017/2018. Osobom nieobecnym nagrody zostaną wręczone na posiedzeniach Rad Wydziałów.

Z kolei JM Rektor wręczył wyróżnienia:

  1. Na ręce p. Radosława Cichańskiego nagrodę przyznaną przez Kapitułę Konkursu Lodołamacze 2018 za przystosowanie Biblioteki Uniwersytetu do potrzeb osób niepełnosprawnych
  2. Aleksandrowi Lasikowi gratulacje przyznane przez Bydgoskie Towarzystwo NaukowePanu dr. Sławomirowi Łanieckiemu – nowemu Przewodniczącemu Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Do przeprowadzenia głosowań tajnych powołano komisję skrutacyjną w składzie: dr Monika Opioła-Cegiełka, dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, p. Marta Woźniakowska.

W kolejnej części obrad mgr Marta Rajewska, przedstawiciel Samorządu Doktorantów, Senator Sprawozdawca, poinformowała, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 26 czerwca 2018 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół  z posiedzenia Senatu z 26 czerwca 2018 roku.

Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został dr Hubert Rabant.

Następnie przystąpiono do omówienia punktu -  oceny działalności prof. dra hab. Jacka Woźnego JM Rektora UKW w roku akademickim 2017/2018.

Jako pierwszy głos zabrał prof. J. Burczyk, który omówił działalność naukowo- badawczą nauczycieli akademickich, liczbę uzyskanych grantów, udział w projektach naukowych,  organizowanych konferencji, projektów, liczbę uzyskanych stopni i tytułów naukowych.

Następnie  prof. B. Odya przedstawił sprawozdanie z pracy podległych mu jednostek: Zespołu ds. Jakości Kształcenia, podkreślając duży wkład pracy tego gremium pod kierunkiem prof. B. Ciżkowicz, a także Senackiej Komisji ds. Studenckich i Jakości Kształcenia. Podobnie bardzo pozytywnie ocenił działalność dr Agieszkę Latoś, Pełonomocnika ds. Organizacji Procesu Kształcenia, dzięki pracy Pełnomocnik udało się uszczelnić system wykorzystania sal oraz stan realizacji godzin dydaktycznych. Prof. B. Odya omówił liczbę i przebieg przeprowadzonych wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Następnie omówiono  działalność Centrum Nauczania Języka Polskiego, Studium Praktyk. Prof. B. Odya poinformował, że w związku z przepisami nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym, zajdzie  konieczność zwiększenia liczby godzin lektoratów języka angielskiego i j. niemieckiego, to zadanie będzie realizować Studium Praktyk. Na końcu prof. B.Odya omówił kulturalną działalność studencką oraz sukcesy  Radia Uniwersytet.

|Prof. Z. Bukowski Prorektor ds. Finansów i Organizacji omówił problem dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego, w wielu jednostkach sprzęt jest już bardzo przestarzały. Należy przewidzieć w budżecie środki na jego modernizację.

Następnie prof. Z. Bukowski poinformował o liczbie przyjętych uchwał, zmianach legislacyjnych w wewnętrznych aktach prawnych, a także przygotowaniach do wdrożenia rozwiązań wynikających z Konstytucji dla Nauki. Na podkreślenie zasługuje fakt, włączenia się przedstawiciela naszej uczelni w ministerialne prace nad przygotowaniem algorytmu,                          i starania o przeznaczenie środków podwyżkę wynagrodzeń z innego budżetu niż przewidzianego w algorytmie. Dużym sukcesem okazało się przystąpienie do zadania: Legia Akademicka, dobrze wypadła organizacja Komisji Finansowej KRUP w październiku 2017 r.

Nawiązując do wypowiedzi prof. Z. Bukowskiego, Rektor docenił nadzór nad finansami Uniwersytetu i złożył podziękowania p. Kwestor. Ponownie podkreślić należy, że wysoka kategoryzacja Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii zaowocowała uzyskaniem dodatkowej dotacji.

Prof. Marek Macko, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju przedstawił sprawozdanie z zakresu swojej działalności i podległych mu jednostek. Omówił zagadnienia związane z procesem komercjalizacji, udziału w programie POWER, internacjonalizacji i mobilności pracowników UKW,  Promocji i efektywnej współpracy z otoczeniem, gospodarką, współpracy B plus R. Dużym powodzeniem wśród mieszkańców Bydgoszczy cieszyła się tegoroczna edycja Festiwalu Nauki, Uniwersytet będzie brał udział w projekcie tworzenia Centrum Wiedzy o Mózgu w Młynach Rothera.

Następnie JM Rektor przedstawił swoją prezentację działalności. Podkreślił, że bardzo istotny dla rozwoju Uczelni jest udział i podpisanie umów w ramach Kontraktu Terytorialnego. Podziękował prof. M. Macko i wszystkim pracownikom, które się do tego przyczyniły.

W dalszej części wystąpienia prof. J. Woźny omówił swój udział w gremiach  KRASP i KRUP, kilku spotkaniach z Wicepremierem J. Gowinem oraz przedstawicielami MNiSZW,  ambasadorami i innymi gośćmi zagranicznymi, których gościliśmy, współpracę z władzami  Miasta i Regionu – w tym organizację uroczystej sesji z okazji Święta Województwa, organizacje Święta Uniwersytetu z nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa prof. Michałowi Głowińskiemu, uroczystości Promocji Doktorskich. Wysoko została oceniona działalność szkoły ISOB podczas akredytacji delegacji międzynarodowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje uruchomienie międzyuczelnianego kierunku weterynaria  tworzonego wraz z UMK i UTP. Prof. J. Woźny przedstawił również swoją działalność naukowo-badawczą, udział w konferencjach, publikację monografii, a także działalność dydaktyczną. Na zakończenie tego punktu JM Rektor zaakcentował, że najważniejsze plany na nowy rok akademicki dotyczą sprawnego wdrożenia rozwiązań wynikających z nowelizacji, a nade wszystko szybkie opracowanie Statutu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do głosowania tajnego w sprawie oceny działalności  prof. dra hab. Jacka Woźnego JM Rektora UKW w roku akademickim 2017/2018.

W wyniku głosowania tajnego przyjęto uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 115/2017/2018 z dnia 25 września 2018 r. w sprawie oceny działalności Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w roku akademickim 2017/2018.

Następnie w wyniku głosowania tajnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 116/2017/2018 z dnia 25 września 2018 r. w sprawie powołania Uczelnianej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień dla Studentów i Absolwentów.

W kolejnej części posiedzenia Senatu prof. Jacek Woźny przystąpił do omawiania wstępnej koncepcji rozwoju UKW w kontekście reformy szkolnictwa wyższego i nauki. JM Rektor poprosił o głos prof. J. Burczyka. Prorektor ds. Nauki podkreślił, że koncepcja ta jest propozycją. Zwrócił uwagę, że  mamy nową klasyfikację dyscyplin nauki i sztuki. Prof. Burczyk nadmienił, że przesłano do Dziekanów i Prodziekanów ds. Nauki prośbę o wstępną aktualizację informacji dotyczącą dyscyplin reprezentowanych przez pracowników naszego Uniwersytetu. Dopiero w mijającym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego określiło listę dyscyplin, natomiast w pierwszych dniach października spodziewamy się właściwego rozporządzenia. Prof. J. Burczyk poinformował o planowanym spotkaniu Dyrektorów Instytutów i Kierowników Katedr w celu omówienia spraw związanych z wyborami dyscyplin i konsekwencji, które będą z tego wynikały w ciągu najbliższych 2 lat. Każdy z pracowników prowadzących działalność naukową, będzie musiał określić dyscyplinę, którą reprezentuje. W przypadku niektórych pracowników może powstać problem co do zasadności wyboru dyscypliny, gdyż dotychczasowa dyscyplina przestaje istnieć i trzeba będzie wskazać nową dyscyplinę. Te dyscypliny mają kluczowe znaczenie w przypadku oceny parametrycznej danych dyscyplin na uczelni, gdyż kolejna ocena parametryczna jest w ramach całej uczelni, a nie dla poszczególnych wydziałów. Zmiana dyscyplin może nastąpić dopiero po 2 latach. Do 30 listopada br. mamy obowiązek wskazania dyscyplin, natomiast do 15 stycznia 2019 r. musimy wprowadzić te dane do POLON-u. JM Rektor uczulił Dziekanów Wydziałów, by poprawnie wprowadzać dane do POLON-u. Prof. Burczyk podkreślił, że wybór dyscypliny przez pracownika powinien być konsultowany z pracodawcą. Prorektor ds. Nauki dodał, że kategoria naukowa będzie miała ogromny wpływ na uprawnienia do nadawania stopni naukowych, a także znaczenie w zakresie uprawnień do prowadzenia kierunków studiów (jednostki z kategorią B+ będą mogły otwierać kierunki studiów bez pytania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zgodę).

Z kolei Prof. Jarosław Burczyk nawiązał do kwestii uprawnień do nadawania stopni naukowych. Otóż Ustawa ten problem rozwiązuje bardzo prosto - stopnie nadawać może albo Senat, albo organ wskazany w Statucie. Większość uczelni nie podołałaby zadaniu nadawania stopni przez Senat ze względu na wielość procedur i stopień ich skomplikowania. My rozważaliśmy taką strukturę uczelni, która tworzyłaby instytuty jako jednostki podstawowe tożsame z dyscyplinami, w ramach których prowadzona byłaby działalność naukowa. Uprawnienia do nadawania stopni naukowych miałyby kolegia, które zrzeszałyby instytuty w ramach tych samych dziedzin naukowych. Tu jest pewien problem – kolegium, które zrzeszałoby kilka instytutów reprezentujących kilka dyscyplin, tworząc gremium w postaci rady takiego kolegium, musiałoby mieć świadomość, że tylko niewielka część składu takiego kolegium byłaby kompetentna w zakresie oceny, podobnie zresztą jak w przypadku członków senatu. W związku z dyskusją JM Rektor wyraził prośbę o przesyłanie do Biura Rektora własnych projektów, koncepcji dotyczących alternatywnej wizji struktury uczelni i kompetencji organów. Wszystko w odpowiednim graficznym układzie.

Zarówno propozycje struktury UKW, jak i propozycje składu Rady Uczelni należy zgłaszać do Biura Rektora do 30 października.   

JM Rektor przypomniał, iż 10 października w Sali Koncertowej budynku Copernicanum  odbędzie się Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019. W tym roku gościmy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra  Jarosława Gowina. W związku z udziałem Pana Ministra uroczystość ma być krótka, zwarta. 7 października o godzinie 13.00 w Bazylice odbędzie się msza inauguracyjna. Członkowie społeczności akademickiej o udziale we mszy zdecydują według własnego uznania.   

Prof. Odya omówił rekrutację na studia. Po raz ostatni w tym roku odbyły się drugie nabory na studia i przedłużenia terminów.

Kanclerz UKW wspomniała o konieczności dopełnienia wymogów ustawowych związanych ze sprzedażą obiektu przy ul. Mińskiej, które wydłużają procedurę. Niezbędna jest decyzja Prezesa Prokuratorii i Prezesa Krajowych Zasobów Nieruchomości w powyższej kwestii.                                     

Rektor zakończył posiedzenie Senatu.