Głosy Senatu, 26.02.2019
JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.
Następnie prof. J. Woźny zaproponował kandydatów na członków Komisji Skrutacyjnej.
W kolejnej części obrad Adrian Kaczorowski (w imieniu Anny Bartnik), członek Senatu - Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 29 stycznia 2019 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 29 stycznia 2019 roku.
Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został dr hab. Marek Zieliński, prof. nadzw.
Następnie głos zabrał prof. Jarosław Burczyk, który zasygnalizował konieczność wytypowania kandydata do Rady Doskonałości Naukowej, która docelowo ma zastąpić Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów Naukowych. RDN powołana zostanie 1 czerwca 2019 roku i funkcjonować będzie do 31 grudnia 2023 roku. Prawa zgłoszenia kandydata do RDN przysługuje uczelni, która spełnić musi określone wymogi – odpowiednie kategorie naukowe w co najmniej kilku dyscyplinach. Informacje szczegółowe w kwestii RDN znaleźć można w art. 233 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Wpłynęły zgłoszenia od 3 osób ubiegających się o członkostwo w RDN (prof. Ewa Filipiak, prof. Piotr Zwierzchowski, prof. Mariusz Kaczmarek). Osoby kandydujące powinny wskazać (w przypadku naszych pracowników uczyniły to) dyscyplinę, którą reprezentują. Prof. Ewa Filipiak reprezentuje pedagogikę i spełnia wszelkie wymogi formalne w tym zakresie. Prof. Mariusz Kaczmarek reprezentuje dyscyplinę inżynieria mechaniczna, prof. Piotr Zwierzchowski natomiast reprezentuje dyscyplinę nauki o kulturze i religii. Obaj również spełniają wymogi formalne.
Prof. Jarosław Burczyk po zamknięciu dyskusji zarządził przeprowadzenie głosowania tajnego w sprawie zgłoszenia kandydatów do Rady Doskonałości Naukowej.
W wyniku głosowań przyjęto Uchwały Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 70-71/2018/2019 z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie kandydatów do Rady Doskonałości Naukowej.
Następnie prof. Benedykt Odya przedstawił blok spraw dydaktycznych dotyczący zniesienia specjalności. Prof. Odya przeprowadził głosowanie dotyczące zniesienia poszczególnych specjalności – Uchwały Senatu UKW 60- 72.
W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęty został blok spraw dydaktycznych.
W kolejnej części obrad prof. Odya odniósł się do kwestii zatwierdzenia wzorów dyplomów.
W wyniku głosowania jawnego przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 73/2018/2019 z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie zatwierdzenia wzorów dyplomu.
JM Rektor wyjaśnił, że jest to pierwsze spotkanie na temat Statutu, a władze Uczelni liczą na konsultacje dotyczące projektu ze społecznością akademicką. Planowane jest zorganizowanie spotkania dyskusyjnego dla wszystkich pracowników, którzy będą chcieli przedstawić swoje spostrzeżenia dotyczące projektu statutu.
Prof. Z. Bukowski przedstawił projekt Statutu UKW, zaznaczając, że jest to projekt, który tak jak wspomniał Pan Rektor, będzie poddany konsultacjom społecznym. Prorektor ds. Finansów wyjaśnił, iż Senacka Komisja Prawno-Statutowa opracowując projekt Statutu przyjęła 3 zasady:
- rozstrzygnięcia kierunkowe zostały przyjęte przez Senat w dniu 27 listopada 2018 r. w drodze uchwały i na bazie tej uchwały opracowano projekt Statutu UKW,
- w związku z faktem, że ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. będzie nowelizowana Komisja przyjęła, że nie będzie do Statutu przepisywać zapisów z ww. ustawy,
- przyjęto również założenie, że wiele zapisów ze starego statutu może bez większych zmian zostać przepisanych do nowego statutu jak np. procedura nadania tytułu doktora honoris causa, a pewne kwestie będą unormowane w innych aktach prawnych jak np. w Regulaminie Pracy, wiele regulacji w Statucie będzie miało charakter ogólny, tak by w perspektywie czasowej mogły zostać wypełnione.
Rektor poinformował, że projekt Statutu będzie udostępniony na stronie www.ukw.edu.pl, natomiast w połowie marca br. planowane jest spotkanie władz rektorskich ze społecznością akademicką, na którym odbędzie się debata nad zapisami Statutu. Po uwzględnieniu uwag społeczności, projekt Statutu zostanie skierowany do zaopiniowania przez związki zawodowe oraz do Rady Uczelni. Rektor otworzył dyskusję. Prof. J. Burczyk po ożywionej wymianie zdań zachęcił do czytania przewodników po Ustawie, dostępnych na stronie MNiSW.
Na tym posiedzenie zakończono.