Głosy Senatu, 26.03.2019

JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.

Następnie prof. J. Woźny wręczył gratulacje prof. Sławomirowi Czarneckiemu.

12 marca 2019 r. odbyła się Gala Muzyki Poważnej w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Statuetkę Fryderyka 2019 odebrał prof. Sławomir Czarnecki z Wydziału Edukacji Muzycznej. Nagrodzono go w kategorii Album roku. Muzyka symfoniczna i koncertująca. Prof. S. Czarnecki podziękował i w kilku zdaniach opowiedział o uroczystości w której miał zaszczyt brać udział a także o płycie Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki - Polskie koncerty współczesne, na której znaleźć można kompozycję Concerto Lendinum op. 44 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową profesora Sławomira Czarneckiego. Na płycie usłyszeć można także prof. Jakuba Jakowicza (skrzypce), prof. Pawła Gusnara (saksofon) i prof. Tomasza Strahla (wiolonczela).

Powołano komisję skrutacyjną.

W kolejnej części obrad prof. Marek Zieliński, członek Senatu - Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 26 lutego 2019 roku wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z  dnia 26 lutego 2019 roku.

Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu została p. Karolina Buczkowska.

Następnie głos zabrał prof. Jarosław Burczyk, który poprosił członków Senatu o wyrażenia opinii dotyczącej wystąpienia przez JM Rektora z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nagrodę za całokształt dorobku dla prof. Yuriy Zorenko. Nagroda dla Pana prof. dra hab. Yuriya Zorenko za całokształt dorobku obejmuje osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne.

Z kolei JM Rektor przedstawił natomiast kandydata do nagrody indywidualnej za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  - prof. Jarosława Burczyka.

Następnie przystąpiono do głosowania tajnego (wyniki stanowią załącznik do niniejszego protokołu) w efekcie którego przyjęto następujące uchwały:

Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 74/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii o zasadności wystąpienia przez JM Rektora z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznanie nagrody ministra za całokształt dorobku.

Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 75/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii o zasadności wystąpienia przez JM Rektora z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznanie nagrody ministra za osiągnięcia w działalności dydaktycznej.

W kolejnej części posiedzenia prof. Marek Macko zwrócił się z prośbą o wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Universiti Putra Malaysia (Malezja). Pokrótce omówił profil tego uniwersytetu. W związku  z brakiem pytań przystąpiono do głosowania w wyniku którego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 76/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r.  w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Universiti Putra Malaysia (Malezja).

W kolejnej części obrad prof. Odya omówił blok spraw dydaktycznych.

W związku z brakiem dodatkowych pytań przystąpiono do głosowania w wyniku którego jednomyślnie przyjęto Uchwałę Nr 77/2018/2019 Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 26 marca 2019 r. zmieniająca Uchwałę Nr 13/2018/2019 Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego  z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia stacjonarne i  niestacjonarne w roku akademickim 2019/2020.

Następnie prof. Odya przedstawił wnioski Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki, będące następstwem m.in. wizyty PKA na tym wydziale. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęto:

 Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 78/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki kierunku studiów pierwszego stopnia bezpieczeństwo i higiena pracy o praktycznym profilu kształcenia,

Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 79/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów bezpieczeństwo i higiena pracy – studia pierwszego stopnia, praktyczny profil kształcenia,

Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 80/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie utworzenia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki kierunku studiów pierwszego stopnia inżynieria bezpieczeństwa o praktycznym profilu kształcenia,

Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 81/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie określenia zakładanych efektów kształcenia dla kierunku studiów inżynieria bezpieczeństwa – studia pierwszego stopnia, praktyczny profil kształcenia,

Pozostający przy głosie Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia przedstawił wnioski Rady Wydziału Edukacji Muzycznej. W wyniku głosowania jednogłośnie podjęto następujące uchwały:

Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 82/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej prowadzonym na Wydziale Edukacji Muzycznej.

Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 83/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie zniesienia specjalności na kierunku studiów edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej prowadzonym na Wydziale Edukacji Muzycznej.

W kolejnej części posiedzenia Kanclerz UKW Renata Malak wyjaśniła, że punkty 13 i 14 zazębiają się, dlatego pozwoli sobie omówić te sprawy łącznie. Pierwszą kwestią poruszoną przez panią Kanclerz była zmiana celu darowizny wskazanej w umowie z dnia 24 kwietnia 2013 r. zawartej pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Miastem Bydgoszcz, dotyczącej nieruchomości zabudowanej, położonej w Bydgoszczy przy ul. Pestalozziego 18a, o powierzchni 0,4775 ha, nr KW BY1B/00189725/3 z działalności oświatowej - Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego International School of Bydgoszcz na działalność statutową Uczelni.

Kolejny punkt dotyczy umowy darowizny, na mocy której Miasto Bydgoszcz nabędzie od Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:

  • nieruchomość zabudowaną położoną w Bydgoszczy przy ul. Przemysłowej 34, o powierzchni  1,0357 ha, nr kw BY1B/00079174/1
  • nieruchomość zabudowaną położoną w Bydgoszczy przy ul. Gałczyńskiego 23, o powierzchni 0,3044 ha, nr kw BY1B/00193635/6,

a także umowy darowizny, na mocy której Uniwersytet Kazimierza Wielkiego nabędzie od Miasta Bydgoszcz:

  • nieruchomość zabudowaną położoną w Bydgoszczy przy ul. Powstańców Wielkopolskich 10, o powierzchni 0,1563 ha, nr kw BY1B/00085997/1
  • nieruchomość zabudowaną położoną w Bydgoszczy, przy ul Bośniackiej 3, o powierzchni 0,6403 ha, nr kw BY1B/00082160/4.

27 marca 2019 r. podczas obrad Rady Miasta pod głosowanie będzie poddana powyższa kwestia.

W wyniku głosowania jawnego przyjęto następujące uchwały:

Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 84/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na zmianę umowy darowizny,

Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 85/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów darowizny.

W kolejnej części posiedzenia Pani Kwestor wzorem lat ubiegłych zwróciła  się do członków Senatu z prośbą o zaciągnięcie przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego kredytu w postaci linii kredytowej do wysokości 5.000.000,00 zł oraz na ustanowienie zabezpieczenia spłaty tego kredytu na mieniu Uniwersytetu. Do tej pory zabezpieczeniem był budynek przy ul. Kopernika.

W związku z brakiem pytań, w wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęto Uchwałę Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 86/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu w postaci linii kredytowej.

Z kolei głos zabrał dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw., Prorektor ds. Finansów i Organizacji, który przystąpił do omawiania dotychczasowych działań związanych z opracowaniem Statutu UKW. Od ostatniego posiedzenia Senatu Statut został poddany konsultacjom społecznych, wpłynęło około 30 wniosków i uwag od społeczności akademickiej, miało miejsce także miejsce spotkanie konsultacyjne. Kolegium rektorsko-dziekańskie pochyliło się nad uwagami, które zostały wystosowane po tych konsultacjach. Główne uwzględnione zmiany dotyczyły:

- Po uwagach Biura Współpracy Międzynarodowych pozostawiono obecną anglojęzyczną nazwę uniwersytetu.

- Kolejna zmiana dotyczyła podejmowania Regulaminu Organizacyjnego, który będzie dotyczył całości Uniwersytetu, a nie tylko administracji. Ustawa przewiduje, że Regulamin  przyjmuje  Rektor. Statut natomiast przewidywać będzie konsultacje, po zaopiniowaniu z dużym kolegium uniwersyteckim (kolegium składające się z prorektorów i 19 dyrektorów i dziekanów).

- Kolejna istotna zmiana dotyczy Rady Dziedziny: jeśli w jakiejś dyscyplinie będzie mniej niż  12 czy 8 pracowników badawczo-dydaktycznych, to nie będą przeprowadzone wybory, wszystkie te osoby wejdą w skład tej Rady.

- Następny zmieniony przepis dotyczy jednostek organizacyjnych uniwersytetu: postulat by zakład dydaktyki  stał się jednostką fakultatywną został wprowadzony jako zapis do statutu.

- Kolejny punkt dotyczy uściślenia nazwy – ostatecznie Rada Szkoły Doktorskiej, a nie Rada Naukowa – taka propozycja zapisu została przyjęta.

- Kwestia dotycząca uwag odnośnie §102, czyli wymagań na stanowisku prof. uczelni bądź adiunkta. Zostały sprecyzowane wymagania: w grupie w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych  - 7 publikacji, a w przypadku publikacji wielu autorów – konieczność roli wiodącej, natomiast w grupie pracowników dydaktycznych – kandydat musi charakteryzować się wybitnymi osiągnięciami dydaktycznymi, w tym organizacją seminarium i konferencji dla studentów lub opieką nad działalnością studencką niewynikającą z planu studiów; legitymującą się znaczącą aktywnością w sferze organizacyjnej, w tym aktywnością w pozyskiwaniu środków na działalność dydaktyczną/wdrożeniową lub autorstwem/współautorstwem kierunku studiów i przygotowaniem jego dokumentacji lub pełnieniem funkcji kierownika projektu dydaktycznego/wdrożeniowego; legitymującą się udokumentowaną współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie realizowanej działalności dydaktycznej; legitymującą się udokumentowaną działalnością popularyzatorską w zakresie reprezentowanej dyscypliny.

-Kwestia ślubowania studentów obcokrajowców – dodano wyjaśnienia czym są języki kongresowe.

- W związku z propozycjami wykładów otwartych w uczelni - to wykłady są dla osób ze wspólnoty uczelni, co do zasady osoba spoza uczelni nie będzie mogła żądać udziału w wykładzie, a sytuacje takie zdarzały się, szczególnie na studiach niestacjonarnych.

Prof. Bukowski dodał, że w chwili obecnej projekt Statutu jest poddawany opinii Związków Zawodowych oraz Rady Uczelni.

Następnie podano wyniki głosowania w sprawie opinii Senatu UKW o zasadności wystąpienia z wnioskiem Rektora o przyznanie nagrody ministra za całokształt dorobku dla prof. Yuriya Zorenko.

W wyniku głosowania tajnego przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 74/2018/2019 z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii o zasadności wystąpienia przez JM Rektora z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznanie nagrody ministra za całokształt dorobku.

W kolejnej części obrad podano wyniki głosowania w sprawie opinii Senatu UKW o zasadności wystąpienia z wnioskiem Rektora o przyznanie nagrody ministra za osiągnięcia dydaktyczne dla prof. Jarosława Burczyka.

W wyniku głosowania tajnego przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 75/2018/2019z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii o zasadności wystąpienia przez JM Rektora z wnioskiem do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznanie nagrody ministra za osiągnięcia w działalności dydaktycznej.

JM Rektora poinformował członków Senatu, iż 12 kwietnia br. o godz. 17.00 W Auli Copernicanum odbędzie się Gala Jubileuszowa 50- lecia Uczelni. Natomiast 16 kwietnia br. odbędzie się posiedzenie kolegium rektorsko-dziekańskiego o godz.12.00. W dniu 25 kwietnia z kolei organizować będziemy obchody Święta Uczelni – rozpoczną się one od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego o godz. 9.00, następnie o godz. 10.00 w Auli Copernicanum odbędzie się uroczystość Święta Uczelni, a o 13.00 w Sali Senatu obradować będą członkowie Senatu na roboczym posiedzeniu tego gremium (między innymi podczas obrad będzie miało miejsce głosowanie nad zatwierdzeniem Statutu UKW). W kolejnym dniu, tj. 26 kwietnia podejmować będziemy delegację zagraniczną przybyłą na Święto naszego Uniwersytetu, a 14 maja o godz. 12.00 odbędzie się kolejne posiedzenia Senatu UKW.

Prof. Odya wyjaśnił, iż daty kolejnych posiedzeń Senatu wynikają z konsekwencji podjętych wcześniej działań –pełnienie funkcji kierowniczych wymaga zasięgnięcia opinii Senatu. Odbędzie się więc głosowanie nad regulaminem studiów, regulaminem szkoły doktorskiej czy przyjęciem limitów.

Prof. Jacek Woźny wyznaczył też termin posiedzenia kolegium rektorsko-dziekańskiego na 21 maja br. i posiedzenie Senatu na 28 maja br. Natomiast 4 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Uniwersyteckiego.

Następnie JM Rektor poinformował o planowanej przez władze ministerialne kolejnej wizycie w murach polskich uczelni w związku z przyznanymi obligacjami. Dr hab. Sebastian Skuza - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował, że Minister Finansów podjął pozytywną decyzję w sprawie przekazania uczelniom skarbowych papierów wartościowych, zgodnie z wnioskiem MNiSW. W dniu 28 marca 2019 r. został wydany list emisyjny w sprawie emisji obligacji zerokuponowych o terminie wykupu na dzień 25 maja 2021. Obligacje zostaną przekazane uczelniom 9 kwietnia 2019 r. zgodnie z §6 listu emisyjnego najpóźniej na 3 dni przed datą przekazania Obligacji podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla Uczelni mają obowiązek potwierdzić Bankowi Gospodarstwa Krajowego, będącego Agentem Emisji, dane niezbędne do wystawienia dla nich instrukcji rozrachunku na otrzymanie Obligacji w Krajowym Depozycie. Jako datę zawarcia transakcji i datę rozrachunku należy wskazać dzień przekazania Obligacji. Brak potwierdzenia powyższych danych spowoduje niemożność przekazania Obligacji.

JM Rektor poinformował również o zwiększonej przez MNiSW wysokości subwencji na rok 2019 o kwotę 1.500 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie bieżących potrzeb uczelni, w tym związanych z podjęciem działań prorozwojowych, polegających m. in. na tworzeniu interdyscyplinarnych kierunków studiów, nowych specjalności oraz podejmowaniu działań na potrzeby rozwojowe firm regionu.

Prof. Odya przypomniał również o terminie Królewskich Juwenaliów planowanych na 15-16 maja br.

Na tym posiedzenie zakończono.