Głosy Senatu 28.01.2020 r
JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.
Następnie JM Rektor oraz prof. B. Odya, Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia wręczył studentom dyplomy stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w roku 2018/2019. Stypendia otrzymali:
W dalszej części JM Rektor wręczył podziękowania członkom Komitetu Redakcyjnego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Szczególne podziękowania za zaangażowanie złożył członkom Komitetu prof. Jarosław Burczyk, z którymi współpracował jako Prorektor ds. Nauki.
W kolejnej części obrad prof. Mariusz Kaczmarek, Senator Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 17 grudnia 2020 r. wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie. W wyniku głosowania jednomyślnie przyjęto protokół z posiedzenia Senatu z dnia 17 grudnia 2019 roku.Senatorem Sprawozdawcą z bieżącego posiedzenia Senatu został dr hab. Jakub Lipski.
Powołano komisje skrutacyjne:
- Zbigniew Bukowski, dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, Marcin Pezda
- Radosław Krajewski, dr Magdalena Trojankiewicz, Adrian Kaczorowski
Prof. Z. Bukowski, Prorektor ds. Finansów i Organizacji wyjaśnił zasady wyłonienia Komisji Wyborczej Uniwersytetu. W gremium powinno zasiadać minimum 35 osób, proponowanych jest 36. Komisja będzie pracowała w 7 osobowych sekcjach.
Wdalszej części posiedzenia Senatu Prof. J. Woźny przystąpił do omówienia wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Bogdanowi Wojciszke. Wszczęcie postępowania w sprawie nadania prof. dr. hab. Bogdanowi Wojciszke tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego uzasadnione jest jego wybitnymi osiągnięciami w rozwój psychologii oraz wysoką pozycją w nauce polskiej i światowej.
W wyniku głosowania tajnego przyjęte zostały następujące uchwały:
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 10/2019/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogdanowi Wojciszke;
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 11/2019/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie powołania promotora w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogdanowi Wojciszke.
Następnie prof. Jacek Woźny poprosił o przeprowadzenie głosowania jawnego w sprawie wystąpienia z wnioskiem do organów uczelni o przedstawienie opinii oraz recenzji w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogdanowi Wojciszke. W wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 12/2019/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie wystąpienia z wnioskiem do organów uczelni o przedstawienie opinii oraz recenzji w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Bogdanowi Wojciszke.
W kolejnej części odbyło się głosowanie tajne w sprawie poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora dr. hab. Pawłowi Izdebskiemu, prof. UKW. Prof. Burczyk wyjaśnił, iż w głosowaniu uczestniczą członkowie Senatu będący co najmniej profesorami uczelni. Po wysłuchaniu wystąpienia prof. Romana Ossowskiego, Przewodniczącego Zespołu powołanego w postępowaniu o nadanie tytułu profesora doktorowi habilitowanemu Pawłowi Izdebskiemu przystąpiono do głosowania tajnego w wyniku którego przyjęto Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 13/2019/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora dr. hab. Pawłowi Izdebskiemu, prof. UKW.
Do kwestii dotyczących zawarcia współpracy z Narodowym Uniwersytetem Ekonomicznym w Tarnopolu (Ternopil, Ukraina) nawiązał prof. Marek Macko, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy UKW. Prof. Macko wyjaśnił, iż współpraca obejmować będzie wymianę studentów, kadry naukowej oraz prowadzenie wspólnych badań naukowych. Koordynatorem współpracy ze strony UKW będzie dr hab. Marek Wójtowicz, prof. uczelni. W wyniku głosowania jawnego jednogłośnie przyjęta została Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 14/2019/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie opinii wspólnoty Uniwersytetu dotyczącej zawarcia umowy o współpracy z Narodowym Uniwersytetem Ekonomicznym w Tarnopolu (Ukraina).
Następnie JM Rektor poinformował członków Senatu o przystąpieniu UKW do Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan zrzeszonego w Konfederacji Lewiatan. JM Rektor złożył podziękowania wszystkim darczyńcom i osobom, które zaangażowały się w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Głos zabrał prof. Odya, który zaapelował o czujność w sprawie zmienionej treści Regulaminu studiów i ta uwaga dotyczy zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Prof. Odya przypomniał również o dokumentacji nowych kierunków studiów, szczególnie tych, które potrzebują zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na ich uruchomienie (6 miesięcy przed planowanym uruchomieniem nowego kierunku). Prof. Odya podziękował za trud włożony w stworzenie kierunków w języku angielskim i języku niemieckim i wszystkim, którzy wraz z prof. Radosławem Krajewskim przyczynili się do udzielenia odpowiedzi na pierwszy raport PKA związany z kierunkiem ekonomia. Wykonana praca wytycza kolejne zadania – na nowo należy zdefiniować i ugruntować dobre praktyki w zakresie kierunków praktycznych i tego wszystkiego, co z tymi kierunkami się wiąże. Trzeba jednoznacznie podkreślić, że kierunki praktyczne to nie są te „gorsze”, ale są one wyraźną odpowiedzią MNiSW w zakresie współpracy UKW z otoczeniem gospodarczym. Te działania na pewno nie mogą spowodować, że staniemy się szkołą zawodową. Studia o profilu praktycznym mają dzisiaj całkiem inną wartość i cel kształcenia.
Prof. Odya poinformował, że w ostatnim czasie odbyło się posiedzenie Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia, trwają jeszcze pertraktacje z Samorządem Studenckim w sprawie harmonogramu roku akademickiego 2020/2021.
Z pytaniem do Prorektora ds. Studenckich zwrócił się prof. G. Kłosowski, które dotyczyło finansowania zajęć terenowych. Na poziomie Kolegium III zostały wykorzystane środki finansowe, które zapewnić miały właściwy poziom finansowania tych wyjazdów. Dyrektor Kolegium deklaruje wsparcie w rozmowie z Panem Prorektorem, ale niestety na poziomie kolegium zdaje się nie można rozwiązać problemu. Komplikację stanowi zmniejszenie kwoty przeznaczonej na finansowanie wyjazdów terenowych: z 15 tys. zł kwota zmalała do 5 tys. zł. W październiku do dyrektora kolegium została skierowana informacja w sprawie kosztorysu zajęć terenowych. Prof. G. Kłosowski podejrzewa, że zmniejszenie kwoty wynika prawdopodobnie z faktu, że konstruując prowizorium budżetowe zmieniono zasady rozdziału pieniędzy na różne jednostki.
Prof. Odya poinformował, że rozmawiał już z dr. Grzegorzem Zychem w tej sprawie. Przypomniał, że w 2016 r. środki finansowe rozdzielał wyłącznie Prorektor. Wówczas uważano, że tego typu rozdział nie służy działaniom oszczędnościowym i kontrolnym, w związku z czym w 2017 r zdiagnozowano potrzeby poszczególnych jednostek i zajęć i wówczas Senat podjął decyzję, że środki te będą rozdzielać Dziekani. Obecnie, z uwagi na zmiany organizacyjne, fundusze te przejęli Dyrektorzy Kolegium i problem ten zostanie omówiony z dr G. Zychem.
Pozostając przy sprawach bieżących JM Rektor poinformował, że został zaproszony do Ministra J. Gowina na spotkanie, w którym udział wezmą również komendanci szpitali: Wojskowego i MSWiA, a spotkanie dotyczy zagadnienia: Wydział Medyczny w Bydgoszczy. Wg JM Rektora może być to kwestia powołania V Kolegium lub Centrum Kształcenia Medycznego.
Z kolei prof. Z. Bukowski poinformował, że na dzień 30 stycznia br. zaplanowane jest pierwsze spotkanie Komisji Wyborczej, na którym to m.in. zatwierdzony zostanie harmonogram wyborczy oraz zostanie powołany przewodniczący i zastępca oraz sekretarz Komisji Wyborczej.
Następnie prof. Bukowski wyjaśnił, że przygotował symulację mandatów elektorskich w głosowaniu na Rektora na bazie przepisów Statutu, która przedstawia się w sposób następujący:
Instytut Matematyki i Instytut Fizyki – łącznie 5 mandatów elektorskich (1 asystenci i adiunkci, 4 profesorowie)
Instytut Geografii – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Wydział Edukacji Muzycznej – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Wydział Historyczny i Instytut Filozofii - 6 mandatów (1 asystenci i adiunkci, 5 profesorowie)
Wydział Mechatroniki i Instytut Informatyki – 5 mandatów (1 asystenci i adiunkci, 4 profesorowie)
Wydział Językoznawstwa – 8 mandatów (2 asystenci i adiunkci, 6 profesorowie)
Wydział Literaturoznawstwa i Instytut Nauk o Kulturze – 6 mandatów (1 asystenci i adiunkci, 5 profesorowie)
Wydział Nauk Biologicznych – 7 mandatów (1 asystenci i adiunkci, 6 profesorowie)
Wydział Nauk o Polityce i Administracji – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Wydział Pedagogiki – 9 mandatów (2 asystencji i adiunkci, 7 profesorowie)
Wydział Psychologii – 5 mandatów (1 asystenci i adiunkci, 4 profesorowie)
Instytut Inżynierii Materiałowej – 3 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 2 profesorowie)
Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Instytut Kultury Fizycznej – 3 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 2 profesorowie)
Instytut Prawa i Ekonomii – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Jednostki Ogólnouczelniane – 4 mandaty (1 asystenci i adiunkci, 3 profesorowie)
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku głosowania do Senatu: 7 mandatów dla asystentów i adiunktów. Łącznie asystentów i adiunktów na UKW jest 394 czyli na 56 osób przypada 1 mandat, w związku z tym faktem tak połączono te grupy, by było w okolicy 50-59 przedstawicieli. Tym samym:
Wydział Pedagogiki i Wydział Edukacji Muzycznej – 57 asystentów i adiunktów - 1 mandat
Wydział Literaturoznawstwa i Wydział Językoznawstwa – 58 asystentów i adiunktów - 1 mandat
Nauki Techniczne (czyli Instytut Inżynierii Materiałowej, I. Matematyki i I. Informatyki i I. Fizyki) - 52 asystentów i adiunktów – 1 mandat
Instytut Prawa i Ekonomii oraz Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów – 50 asystentów i adiunktów – 1 mandat
Instytut Geografii i Wydział Nauk Biologicznych – 53 asystentów i adiunktów
Gdyby połączyć: Wydział Historyczny, Instytut Filozofii, Wydział Nauk o Polityce i Administracji, Instytut Kultury Fizycznej oraz Instytut Nauk o Kulturze - 58 asystentów i adiunktów - 1 mandat
Wówczas Wydział Psychologii i Jednostki Ogólnouczelniane – 59 asystentów i adiunktów więc 1 mandat
W przypadku z mandatów profesorskich – 20 mandatów profesorskich:
Wydział Historyczny i Instytut Filozofii - 3 mandaty
Wydział Edukacji Muzycznej – 1 mandat
Instytut Fizyki – 1 mandat
Wydział Mechatroniki i Instytut Informatyki, I. Matematyki – 2
Wydział Językoznawstwa – 2 mandaty
Wydział Literaturoznawstwa i Instytut Nauk o Kulturze – 2
Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Kultury Fizycznej oraz Instytut Geografii – 3 mandaty
Wydział Nauk o Polityce i Administracji – 1
Wydział Pedagogiki – 2 mandaty
Wydział Psychologii – 1 mandat
Instytut Inżynierii Materiałowej – 1
Instytut Prawa i Ekonomii oraz Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów – 1
JM Rektor nadmienił, że prof. dr hab. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki został powołany do Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
W kolejnej części posiedzenia głos zabrał prof. J. Burczyk, który przypomniał, że dnia 7 stycznia JM Rektor powołała Radę Nauki UKW, będącą ciałem opiniodawczym i opiniotwórczym.
Następnie p. Adrian Kaczorowski podziękował za możliwość zorganizowania w Bibliotece Akcji Studenckiej „SOWa — Studencie Ogarnij Wiedzę”. Korzystając z okazji podzielił się z zebranymi problemem wjazdu na parking Biblioteki przez studentów. Kanclerz wyjaśniła, że 50 m dalej (przy Sowkamie) jest parking dla studentów korzystających z biblioteki.
Prof. M. Macko z kolei poinformował, że Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został jednym z współzałożycieli Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce. Inicjatywa posłuży popularyzacji nauki.
Na zakończenie posiedzenia Senatu Prof. Jacek Woźny wyraził gotowość kandydowania na Rektora UKW.
Na tym posiedzenie zakończono