Głosy Senatu 28.09.2021 r.
Posiedzenie odbyło się w trybie stacjonarnym. JM Rektor powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Prof. Jacek Woźny poprosił o upamiętnienie pamięci zmarłego prof. dr. hab. Pawła Izdebskiego minutą ciszy. Pogrzeb odbył się w dniu posiedzenia Senatu.
Następnie wręczył akty powołania nowym członkom Senatu – przedstawicielom Samorządu Studenckiego, a także wręczył dyplomy nauczycielom akademickim wyróżnionym nagrodami I stopnia za uzyskanie tytułu profesora. Dyplomy otrzymali p. prof. Hanna Liberska oraz prof. Marek Cieszkowski. Komisja skrutacyjna: Agnieszka Banaszak-Piechowska, prof. Tomasz Kawski, mgr Dariusz Lisiński.
W kolejnej części obrad prof. J. Lipski, członek Senatu - Sprawozdawca, poinformował, że protokół z posiedzenia Senatu z dnia 29 czerwca br. wiernie oddaje przebieg obrad i wnioskuje o jego przyjęcie.
Dr hab. Z. Bukowski, prof. uczelni, Prorektor ds. Finansów i Organizacji poinformował, że w ostatnim czasie ukazało się Zarządzenie regulujące zasady wyboru kandydata UKW na członka Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po prezentacji, w wyniku głosowania tajnego przyjęto następującą uchwałę:
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 55/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie wyboru kandydata Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na członka Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r.
Dr hab. Z. Bukowski, prof. uczelni, Prorektor ds. Finansów i Organizacji przedstawił zmiany w składach komisji Senackich w związku ze zmianą kadencji przedstawicieli Samorządu Studentów.
Po zaprezentowaniu kandydatów przyjęto następujące uchwały:
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 56/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 57/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie zmiany składu Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów na kadencję 2020-2024.
Dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy omówił założenia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Politechniką „Gheorghe Asachi w Jassy (Rumunia).
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 58/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Politechniką „Gheorghe Asachi w Jassy (Rumunia).
Do omawiania bloku spraw dydaktycznych przystąpił prof. Benedykt Odya, który wyjaśnił, iż proponowane uchwały dotyczą niewielkich zmian w przedstawionych programach studiów. I tak w wyniku głosowania jawnego jednomyślnie przyjęte zostały następujące uchwały:
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 59/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych Broker innowacji - w zakresie zmiany nazwy studiów na Broker Innowacji – specjalista ds. komercjalizacji nauki od roku akademickiego 2021/2022;
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 60/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych Psychologia biznesu - w zakresie zmiany nazwy studiów na Business psychology od roku akademickiego 2021/2022;
Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 61/2020/2021 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie zniesienia programu studiów podyplomowych Kształcenie Tłumaczy Języka Angielskiego od roku akademickiego 2021/2022.
JM Rektor zaproponował dyskusję w sferze spraw bieżących. Prof. Krzysztof Moraczewski zapytał o kwestię zatrudniania nowych pracowników badawczo-dydaktycznych w obliczu nieuruchomienia kilkunastu kierunków. JM Rektor wyjaśnił, iż nastąpiło szerokie przejście na etaty dydaktyczne – dotyczy to około 20% nauczycieli akademickich.
Prof. Odya wyjaśnił, iż zastanawia się nad modyfikacją harmonogramu rekrutacji. Zasady rekrutacji natomiast pozostają niezmienne. Prof. B. Odya przypomniał, że studia rozpoczynają się 1 października i tak należy korelować wszelkie terminy, aby dopełnić wymaganych ustawowo formalności. Ponadto należy zaznaczyć, że rekrutacja została wypełniona w 75% w Uniwersytecie. Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia podkreślił, że niektóre jednostki pracują zgodnie z harmonogramami i promują swoje kierunki, niestety są też jednostki, które np. planują seminarium 3 dni po terminie zamknięcia rekrutacji, tym samym absolwenci danego kierunku I stopnia nie mogą dostać się na studia II stopnia. Od maja Dział Jakości i Organizacji Kształcenia przypomina, że egzaminy dyplomowe na studiach I stopnia powinny się zakończyć 3-4 września. Głos zabrała mgr Angelika Warmbier, Kierownik Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich, która dodała, że harmonogram rekrutacji wrześniowej uzależniony jest od ogłoszenia wyników egzaminów poprawkowych matur.
Prof. J. Woźny zauważył, że 18 kierunków mniej to są mniejsze koszty (oszczędność z nadgodzin to 4,5 mln zł). Prof. Odya poinformował, że najwięcej kierunków nie zostało uruchomionych w Kolegium III i są to kierunki techniczne. Ponadto Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształceni przedstawił następujące dane: zatrudnienie nauczycieli akademickich zgodnie z etatami to realizacja 21 989 godzin. Wszystkie plany studiów powinny być skrojone na tę wielkość. Natomiast obecnie jest już ponad 61 tys. nadgodzin.
Z kolei JM Rektor przypomniał o uroczystości wręczenia pracownikom medali i odznaczeń resortowych w dniu 1.10.2021 r., natomiast 12.10.2021 r. planowana jest Inauguracja Roku Akademickiego połączona z wręczeniem tytułu Doktora Honoris Causa prof. Bogdanowi Wojciszke.
Na tym posiedzenie zakończono.