III edycja
Na inauguracji roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego statuetki „Mecenas Kultury” otrzymali:
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.
Prof. Anna Bochenek – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
Prof. Jan Kopcewicz – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prof. Bernard Mendlik – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń otrzymała statuetkę "Mecenas kultury" w III edycji konkursu. Wręczenie odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Studiowała grę na fortepianie najpierw w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, gdzie studia ukończyła z wyróżnieniem. Naukę kontynuowała w Wiedniu, jako stypendystka Rządu Austriackiego. Jest pianistką i pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych, a w bydgoskiej Akademii Muzycznej prowadzi klasę fortepianu, z której to wyszli m.in. Rafał Blechacz, Paweł Wakarecy czy Michał Szymański.
Profesor Katarzyna Popowa-Zydroń jest laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku (1974), półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975), laureatką Konkursu Pianistycznego w Terni we Włoszech (1975) i Konkursu Pianistycznego ARD w Monachium (1978). Koncertowała niemal we wszystkich filharmoniach w kraju, a za granicą w Niemczech, Czechach, Rosji, Bułgarii, Austrii i Japonii. Jej repertuar obejmuje dzieła od baroku do współczesności. Nagrywała dla Polskiego Radia i TV oraz wytwórni fonograficznej Accord we Francji.
Jej wychowankami są laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, a Rafał Blechacz został zwycięzcą 15 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Frydedyka Chopina w Warszawie w 2005 roku.
Jest zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, seminariów i kursów dla nauczycieli fortepianu (m.in. w Kitakiyshu w Japonii), opiekuje się utalentowaną młodzieżą uczącą się w średnich szkołach muzycznych. Współpracuje z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wielokrotnie była członkiem jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, a w ubiegłym 2015 roku była przewodniczącą jury 17 Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń na każdym kroku powtarza: „Nie żałuję, że związałam się z Bydgoszczą, bo znalazłam tu środowisko osób, które bardzo podobnie myślą i nie zgadzają się na bylejakość w kulturze. Aura muzyczności w Bydgoszczy jest namacalna na każdym kroku i oczywista dla wszystkich w Polsce”.
Prof. Anna Bochenek otrzymała statuetkę "Mecenas kultury" w III edycji konkursu. Wręczenie odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Artysta malarz i pedagog. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego.
Jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno – Przemysłowego w Bydgoszczy, kierownikiem Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Jednocześnie pełni funkcję prorektora ds. dydaktycznych.. Ponadto kieruje uczelnianą Galerią Innowacji. Prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu plastyki.
Malarstwo jeszcze z okresu studiów jest nadal jej pasją. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w konkursach, konferencjach, plenerach, warsztatach plastycznych.
Przez kilkanaście lat zmagania się z materią i ideą własnej sztuki powstało kilkaset prac w różnych tematycznie cyklach. W obszarze jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw, tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie.
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Za swoją twórczość zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich.
Jej prace znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Fundacji Polsko – Japońskiej im. Miyauchi oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA i Australii.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Współtwórca i kierownik Katedry Architektury Wnętrz.
Współpracuje z wieloma instytucjami miasta, aktywizując życie kulturalne Bydgoszczy.
Prof. Jan Kopcewicz ukończył średnią szkołę muzyczną w Toruniu, w której uczył się gry na fortepianie. Już wtedy mając 16 lat zaczął grać swing. Pochodzi z rodziny muzycznej, w której dziadek i ojciec grali muzykę klasyczną i rozrywkową. Zamiast kontynuować naukę na studiach muzycznych wybrał biologię na UMK w Toruniu. Staże naukowe odbywał na uniwersytetach amerykańskich. Jest profesorem nauk biologicznych, specjalizuje się w fizjologii roślin. Funkcję rektora toruńskiej uczelni piastował przez cztery kadencje. W latach 60-tych w studenckim klubie Od Nowa założył swój pierwszy zespół swingowy.
Pierwszym jego instrumentem była trąbka, którą później zamienił na saksofon. Podczas pobytu w USA był na wszystkich koncertach Milesa Davisa i Johna Coltrane’a. Uważa, że muzykę trzeba przeżyć, a jazz traktuje, jako wspaniałe hobby. Od lat grywa w różnych konfiguracjach jazzowych, a najczęściej grywa tzw. mainstream – swingową i improwizowaną muzykę.
Prof. Jan Kopcewicz uważa, że poprzez muzykę jazzową, po raz pierwszy udało się osiągnąć silny związek z Bydgoszczą, z której pochodziło wielu znanych muzyków jazzowych. Jest przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu artystycznym.
Prof. Jan Kopcewicz nadal zajmuje się na UMK działalnością naukową i dydaktyczną w zagadnieniach związanych z fizjologią roślin i biotechnologią roślin, a w wolnych chwilach jest animatorem i organizatorem imprez jazowych. Nadal grywa na swoim ulubionym instrumencie – saksofonie.
Prof. Bernard Mendlik otrzymał statuetkę "Mecenas kultury" w III edycji konkursu. Wręczenie odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jest absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskał kwalifikacje I stopnia w dyscyplinie - prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Również na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Tytuł profesora otrzymał w dziedzinie sztuki muzyczne.
Jego dorobek artystyczny koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych, m.in.: w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Słowacji, Hiszpanii i na Malcie, w Danii i Austrii. Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych. Był doradcą Chóru Radia Berlińskiego w trakcie przygotowań utworu Stabat Mater – Karola Szymanowskiego, wykonywanego w Filharmonii Berlińskiej. Jest Dyrektorem Programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się każdego roku w Bydgoszczy. Członek jury na ogólnopolskich konkursach i festiwalach muzyki chóralnej.
Prof. Bernard Mendlik jest przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu artystycznym. W latach 80-tych w klubie „Beanus’70 był założycielem zespołu „Mizemor”, który czerpał tematy z różnych gatunków muzyki. Zespół z powodzeniem koncertował na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej – FAMA w Świnoujściu, na festiwalu „Rock dla pokoleń” w Warszawie, Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu. Nagrywał w Polskim Radiu i TV. Koncertował w Niemczech i Austrii.
Prof. Bernard Mendlik był Prorektorem ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy. Obecnie jest dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.