II edycja
Na inauguracji roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego statuetki „Mecenas Kultury” otrzymali:
- Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – prof. Jerzy Kaszuba.
Laureat statuetki z Bydgoską Akademią Muzyczną związany jest od 1980 roku. Jest profesorem sztuk muzycznych, muzykiem, pedagogiem, jurorem, laureatem znaczących konkursów i festiwali akordeonowych. Akademia Muzyczna oprócz działalności naukowej i dydaktycznej prowadzi również szeroką działalność artystyczną, promującą różne gatunki muzyki.
Jest organizatorem konkursów i przeglądów, a do najważniejszych należy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Paderewskiego.Wśród wychowanków prof. Jerzego Kaszuby są laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska muzycznego prof. Jerzy Kaszuba wprowadził na studiach specjalizację jazz i rozrywka.
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy należy do najlepszych uczelni muzycznych w kraju.Jej absolwentem jest Rafał Blechacz - laureat konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina..Do konkursu w 2015 roku uczelnia zgłosiła 9 uczestników, na 15 z całej Polski. W dużej mierze jest to zasługa pedagogów i władz Uczelni, z jej rektorem prof. Jerzym Kaszubą.
- Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. Andrzej Tretyn.
Laureat statuetki ukończył biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako student doskonale pamięta działalność Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa” i z sukcesami tego klubu nadal się utożsamia. „Od Nowa” zawsze była wizytówką Uczelni i Torunia, a obecnie tą wizytówką jest Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Klub nadal jest w szczególny sposób wspierany przez władze UMK, w czym szczególna jest zasługa jej rektora prof. Andrzeja Tretyna.
- Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy – prof. Marek Bieliński.
Laureat statuetki ukończył Wydział Mechaniczny Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Po studiach pozostał na uczelni, rozpoczął karierę naukową, a obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką UTP w Bydgoszczy.
W czasie studiów, w roku 1975, wspólnie z bratem Kazimierzem i Grażyną Steinborn (późniejsza żona Marka) założył zespół VIVA AQUA, który reprezentował Akademicki Klub Kajakowy działający przy ATR, na różnego typu przeglądach piosenki turystycznej. Zespół jest laureatem Festiwalu „YAPA” w Łodzi, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu Piosenki Turystycznej” w Żaganiu oraz Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „BAZUNA” w Gdańsku. VIVA AQUA działała w latach 1975 -1985, a styl, który reprezentowała zaliczany byłby dzisiaj do tzw. krainy łagodności.
W pierwszym okresie działalności zespół śpiewał bardzo różny repertuar, gdzie obok znanych ballad Boba Dylana były też własne kompozycje. VIVA AQUA wydała płytę pod tym samym tytułem, której fragmenty zostały zaprezentowane na „Koncercie rektorów”.
Bracia Bielińscy do dzisiaj kontynuują swoje muzyczne hobby, a Grażyna pisze również wiersze, które zostały wydane w formie tomików poezji. Są przykładem, że z powodzeniem można pogodzić studia z działalnością w studenckim ruchu kulturalnym.
Prof. Marek Bieliński do dzisiaj pozostał wielkim miłośnikiem muzyki. Na UTP jest głównym organizatorem życia muzycznego, a imprez jazzowych w szczególności.
- Prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. Janusz Ostoja-Zagórski.
Laureat statuetki ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w archeologii pradziejowej Europy. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego pełni funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Jeszcze przed studiami, przy Komendzie Hufca ZHP w Poznaniu założył kwintet jazzowy „Hades”, który najczęściej grywał popularne standardy jazzowe. Grał na perkusji, a skład zespołu, który istniał dwa lata uzupełniał fortepian, klarnet, trąbka, i gitara basowa. W czasie studiów, w Studenckim Klubie Pracy Twórczej „NURT” przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza założył trio jazzowe, które przez trzy lata koncertowało najczęściej w klubach studenckich.
Do dzisiaj prof. J. Ostoja-Zagórski jest wielkim miłośnikiem jazzu. Na UKW jest głównym organizatorem imprez jazzowych, a organizowane przez niego coroczne „Zaduszki jazzowe” wpisane są na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez uczelnię.
Na „Koncercie rektorów” trio jazzowe Janusza Ostoja-Zagórskiego zaprezentowało kilka popularnych standardów jazzu tradycyjnego.